You are currently viewing Co lubią jeść muchy: Po jakie owoce najchętniej sięgają? 

Muchy to owady żyjące właściwie na wszystkich kontynentach. Szacuje się, że istnieje około 120 tysięcy gatunków, choć w samej Polsce jest ich raptem 7 tysięcy. Z perspektywy ludzi na ogół są traktowane jako owady zaliczające się do przeszkadzających szkodników, aczkolwiek warto pamiętać, że muchy są niezwykle ważną częścią całego ekosystemu. Czym się żywią?

Co je mucha

Trzeba przyznać, że muchy nie zaliczają się do stworzeń wybrednych pod względem żywienia. Wręcz przeciwnie. Na ogół sięgają po te elementy, których człowiek nie jest w stanie zjeść, choćby ze względu na zaawansowane stadium rozkładu. Muchy najchętniej bowiem żywią się przejrzałymi, a nawet gnijącymi już owocami. Soki z takich owoców stanowią dla much bardzo cenne źródło wszystkich niezbędnych elementów, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Uwielbiają psujące się jedzenie i wszelkiego rodzaju odpadki, dlatego też bardzo często ich skupiska znajdują się przy koszach na śmieci. Wstrętne z perspektywy człowieka zapachy działają na nie jak magnes. Wszelka gnijąca materia organiczna jest dla much absolutnym rarytasem i nie znają w tej kwestii żadnych ograniczeń. Chętnie poczestują się zarówno owocami, jak i warzywami oraz zepsutym mięsem.

Po jakie owoce najchętniej sięga mucha?

Można śmiało powiedzieć, że i w tej materii muchy nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań. Nie pogardzi żadnym owocem, który znajduje się w odpowiednim stadium rozkładu i w związku z powyższym wydala konkretny zapach. Muchy uwielbiają przegnite jabłka, gruszki, czereśnie i wiśnie. Nie pogardzą jednak arbuzem, melonem czy truskawkami. Sam owoc nie jest w tym przypadku najistotniejszy. O wiele bardziej dla muchy liczy się fakt, czy owoc gnije. Z perspektywy tych owadów to właśnie zapach rozkładającej się żywności jest zapowiedzią wielkiej kulinarnej uczty.

Czy wszystkie muchy jedzą warzywa?

Gnijące warzywa to również rarytas, po który większość much z chęcią sięgnie. Należy jednak pamiętać o tym, że dla niektórych gatunków nie będą one ulubioną przekąską. Przykładem mogą być muchy owocowe, których już sama nazwa wskazuje, że najchętniej sięgają właśnie po owoce.

Dlaczego muchy preferują rozkładający się pokarm?

Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z ich aparatu gębowego, który jest skonstruowany w sposób umożliwiający pobieranie pokarmu w formie płynnej. W przypadku gnijących warzyw i owoców zawsze dochodzi do puszczania soków, które dla much są po prostu o wiele bardziej przystępnym pokarmem. Byłoby jednak nieprawdą stwierdzenie, że muchy ograniczają się wyłącznie do takich przekąsek. W przypadku stałych pokarmów radzą sobie poprzez skropienie danej przekąski specjalną substancją, która przyspiesza rozkład i tym samym sprawia, że pokarm o wiele szybciej się wchłania.

Czym żywią się larwy muchy?

Najlepszym pożywieniem larw muchy jest mięso oraz odchody. Właśnie dlatego jaja składane są w pobliżu, a nawet bezpośrednio na takim „pożywieniu”. Zarówno kał, jak i gnijące mięso stanowi dla maluchów lekkostrawną dietę, która umożliwia prawidłowy rozwój. Zapach odchodów jest również dla dorosłych osobników niebywale przyciągającym i atrakcyjnym. Jednocześnie do spożycia takich rarytasów zużywają znacznie mniej energii.

Czy muchy żywią się krwią?

Domowe muchy i te, z którymi mamy do czynienia na co dzień nie sięgają po ludzką lub zwierzęcą krew. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba się ich obawiać, ponieważ ze względu na wyjątkowo oryginalne upodobania mogą stanowić dla ludzi zagrożenie. Muchy z zadziwiającą łatwością przenoszą różnego rodzaju bakterie, dlatego nie zaleca się jedzenia tego, na czym uprzednio zasiadły. Krwią żywią się jednak muchy końskie, a właściwie samice tego gatunku, które potrzebują jej do rozwoju jaj. Samice muchy końskiej, zwanej również jusznicą deszczową, atakują zarówno duże zwierzęta, jak i ludzi. Ich ukąszenie jest bolesne i goi się stosunkowo długo. Odnotowano również reakcje alergiczne, które doprowadziły do wstrząsu anafilaktycznego.

Za czym muchy nie przepadają?

Biorąc pod uwagę fakt, że muchy to owady stanowiące zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, najczęściej interesuje nas to, w jaki sposób pozbyć się tych natrętnych gości. Warto wobec tego wiedzieć, co działa na nie odstręczająco. Wbrew pozorom nie przepadają za zbyt intensywnymi zapachami, do których zalicza się między innymi zapach świeżego czosnku czy cynamonu. Zdecydowanie nie przepadają za cytrusami, zwłaszcza za cytryną, która nawet w stanie rozkładu stanowi dla nich obiekt, który należy omijać szerokim łukiem. Pragnąc pozbyć się much z własnego domu wystarczy rozmieścić w kiku miejscach olejki zapachowe z dodatkiem liści świeżej mięty. Taka mieszanka sprawi, że muchy będą chciały jak najszybciej opuścić nasze lokum w poszukiwaniu znacznie przyjemniejszych zapachów. Nie przepadają również za zapachem wanilii.