You are currently viewing Co jedzą bobry: Podstawowa dieta bobrów

Bobry zaliczają się do największych gryzoni żyjących na terenie Europy i Azji. Odznaczają się charakterystyczną zaokrągloną budową ciała, które jest pokryte gęstą sierścią, czterema wielkimi siekaczami oraz kielnią, czyli płaskim ogonem, w którym magazynuje się tłuszcz i który jednocześnie pełni rolę steru w wodzie. Te wyjątkowe zwierzęta są wielkimi łakomczuchami. Czym się żywią?

Podstawowa dieta bobrów

W podstawowej diecie bobrów znajdują się przede wszystkim gałęzie drzew liściastych, liście oraz kora. Bobry uwielbiają również rośliny wodne i trawy. Ich dieta jest bardzo zróżnicowana. W ich naturalnym środowisku wodnym znajdziemy bowiem całe mnóstwo roślin, po które bobry chętnie sięgają. Najbardziej gustują w tych rosnących w okolicach zbiorników wodnych. Taka lokalizacja nie jest dziełem przypadku. Bobry mają bowiem w zwyczaju magazynować jedzenie w okresie jesienno-zimowym właśnie pod wodą. Takie magazyny najczęściej znajdują się w pobliżu nory lub żeremia, a sama woda pozwala zachować roślinności odpowiednią świeżość. Bobry uwielbiają zielone rośliny, aczkolwiek sięgają również po kłącza i korzonki. Ich ulubionym specjałem są grzybień biały, trzcina pospolita, kosaciec żółty oraz grążel żółty.

Co bobry jedzą w okresie zimowym?

Okres zimowy zawsze bywa dla zwierząt żyjących na wolności nieco trudniejszy. Bobry uwielbiają świeżą roślinność, aczkolwiek zimą muszą zadowolić się gałązkami oraz korą drzew. Tego rodzaju specjały znajdują się właściwie w stałym jadłospisie, choć zimą bobry sięgają po nie znacznie częściej. Bardzo lubią łyko, czyli warstwę znajdującą się pomiędzy drewnem i korą. Sięgają również chętnie po pędy oraz miazgę. Warto dodać, że zęby bobra bezustannie rosną, a zatem nieco twardsze przekąski są wręcz wskazane. Tylko regularne ścieranie zębów pozwoli bobrowi cieszyć się świetnym samopoczuciem oraz możliwością bezproblemowego pozyskiwania pożywienia.

Czy bobry jedzą owoce?

Bobry uwielbiają uzupełniać dietę bogatymi w witaminy owocami. Z chęcią sięgają po jabłka oraz gruszki. W ich diecie pojawiają się również owoce leśne, m.in. jagody, maliny i jeżyny. Świeże źródła cennych minerałów w słodkiej wersji stanowią dla nich fantastyczny suplement diety i urozmaicenie, z którego w miarę możliwości korzystają.

Jakie warzywa jedzą bobry?

Okazuje się, że bobry równie chętnie sięgają po rozmaite warzywa. Nie stanowią one dla nich podstawy żywieniowej, aczkolwiek żaden bóbr nie przepuści okazji, jeżeli tylko warzywa znajdują się w jego zasięgu. Najchętniej wybierają warzywa bulwiaste oraz kapustę. Zdarzają się przypadki, że zakradają się do gospodarstw domowych lub ogrodów w poszukiwaniu takowych przysmaków.

Ścinanie drzew

Na terenach zamieszkanych przez bobry bardzo często można dostrzec ścięte w charakterystyczny sposób drzewa. Ta misternie wykonana praca nie wynika z potrzeby niszczenia. Tak naprawdę bobry to niezwykle inteligentne i myślące w sposób logiczny zwierzęta. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to na samej górze znajdują się najbardziej wartościowe gałązki. Jako że nie mogą się wspinać, są w stanie poświęcić ogromną ilość czasu na ścięcie nawet grubych drzew, by dostać się do pożywienia, które najbardziej je interesuje.

Czy można dokarmiać bobry?

Dokarmianie bobrów w okresie zimowym jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Osoby przymierzające się do takiego wsparcia powinny sięgać po gałęzie drzew, za którymi zwierzęta najbardziej przepadają. Zaliczają się do nich przede wszystkim topole, wierzby oraz brzozy. Bobry nie pogardzą jednak brzozą, grabem czy bukiem. Uwielbiają gałęzie drzew owocowych, ale znacznie mniej przepadają za drzewami iglastymi.

Kiedy bobry żerują?

Bobry są najbardziej aktywne wieczorami lub wczesnymi rankami. Wówczas czują się stosunkowo bezpiecznie i wyruszają na łowy. Jedzą całkiem sporo, dlatego sporą część aktywności zajmuje im pozyskiwanie jedzenia. W okresie jesiennym skupiają się przede wszystkim na gromadzeniu pożywienia, które pozwoli im przetrwać siarczyste mrozy.

Czego nie jedzą bobry?

W związku z tym, że bobry są doskonałymi pływakami, utarło się mylne przekonanie, że wchodzą do wody przede wszystkim w celu upolowania soczystej świeżej ryby. Nic bardziej mylnego! Bobry należą do zwierząt w pełni roślinożernych, a ryby w jakiejkolwiek postaci nie znajdują się w centrum ich zainteresowania. Nie sięgają również po owady, gady czy płazy. Zwierzęta znajdujące się w ich otoczeniu mogą być całkowicie spokojne. Znacznie mniej spokojni mogą być właściciele działek i ogrodów, w których aż roi się od owoców i warzyw.

Warto również dodać, że bobry nie jedzą drewna. Cztery mocne siekacze służą wyłącznie do ścinania drzew, dzięki czemu bobry mogą dostać się do cienkich gałęzi. Samo jednak drewno nie jest im w ogóle potrzebne. Olsza i grab to drzewa, za którymi bobry nie przepadają ze względu na dosyć twardą korę. Z kolei sosna i świerk są wyposażone w duże ilości żywicy, która również nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem bobrów. Osoby pragnące zabezpieczyć drzewa przed mocnymi siekaczami bobrów najczęściej smarują korę słoniną, która działa na nie wyjątkowo odstręczająco.