You are currently viewing Co jedzą czerwie os: czym są, jak wyglądają

Osy wzbudzają zazwyczaj lęk i niepokój, zwłaszcza że należą one do tych owadów, które bywają agresywne i to nie tylko na pikniku organizowanym na łonie natury. Jeśli chodzi zaś o czerwie os, w przeciwieństwie do dorosłych osobników os, raczej nie wzbudzają one lęku. Mogą jednak wzbudzić zaciekawienie, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z ich żywieniem.

Czym są czerwie?

Każdy owad, a więc także os,a nie od razu staje się dorosły. Na początku, osa jest oczywiście larwą, mało spektakularną na dodatek. Określenie to bywa nierzadko zastępowane mianem czerwia. Osie czerwie nie są niestety zdolne do samodzielnej egzystencji, bez niczyjej pomocy. Ich rozwój możliwy jest tylko i wyłącznie dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowitych os robotnic. Dbają one przede wszystkim o to, aby czerwie były jak najodpowiedniej karmione, dzięki czemu możliwy jest dalszy rozwój tych owadów. W przyszłości, osy będą miały okazję odpracować to, co otrzymały od innych. Zrobią to poprzez opiekę nad kolejnymi pokoleniami najmłodszych os.

Jak wyglądają osie czerwie?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak właściwie wyglądają osie czerwie. Raczej nikogo nie zdziwi jednak fakt, że nie prezentują się one zbyt atrakcyjnie. Niektóre osoby mógłby nawet odstręczyć ich widok. Musi minąć naprawdę sporo czasu, zanim staną się one eleganckimi i smukłymi w talii pełnoprawnymi osami. Osie czerwie, podobnie zresztą jak czerwie wielu innych błonkówek i muchówek nie posiadają odnóży. Czerwie te znajdują się w sześciokątnych komorach w osim gnieździe. Samice robotnice zajmują się ich regularnym karmieniem do momentu aż staną się dojrzałymi osami. Osie czerwie przebywają w pozycji stałej, zwisając głowami w dół. Trzeba przyznać, że w znaczącym stopniu ułatwia to dorosłym osom opiekę nad nimi.

Jak wygląda dieta osich czerwi?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym dokładnie żywią się dorosłe osobniki os. Nikogo zatem nie dziwi to, że większości z nas absolutnie nie jest znana dieta czerwi tych owadów. Nie zastanawiamy się przecież nad tym na co dzień. Okazuje się jednak, że ich pożywienie składa się w głównej mierze z innych owadów, a nierzadko również z ich pozostałości. Robotnice os dbają przede wszystkim o to, aby czerwie otrzymywały odpowiednią ilość białka. Jest im ono niezbędne do dalszego rozwoju.

Co dokładnie znajduje się w menu czerwi os?

Jak już zaznaczono wyżej, osie czerwie potrzebują dla swojego prawidłowego rozwoju przede wszystkim białka. Materiał białkowy jest im niezbędny nie tylko do wzrostu, ale również i do dalszej egzystencji. Jeśli młodym larwom zabrakłoby cennego budulca w postaci białka, mogłyby nawet utracić życie. Jeżeli chodzi o konkretne owady, które znajdują się w menu osich czerwi, jest ich całkiem sporo. Można powiedzieć, że dorosłe osy dbają w tej kwestii o różnorodność. Wszystko po to, aby w przyszłości larwy mogły się przepoczwarzyć bez większych problemów. Opiekujące się larwami os robotnice dostarczają do wnętrza gniazda przede wszystkim martwe owady. W menu czerwi znajdują się między innymi muchy czy liszek. Tak naprawdę, rzadko kiedy czerwiom serwowane są jakiekolwiek gatunki owadów w całości. W zdecydowanej większości przypadków, dorosłe osy robotnice rozdrabniają najpierw owady, a dopiero potem serwują ich fragmenty larwom. Czerwie mogłyby bowiem nie poradzić sobie z konsumpcją zbyt dużych owadów.

Zaskakująca dieta czerwi osy klejnotowej

Nie wszystkie osy, zarówno dorosłe osobniki, jak i czerwie żywią się dokładnie w ten sam sposób. Nie brakuje bowiem gatunków, których dieta prezentuje się wyjątkowo ciekawie. Mowa tu między innymi o osach klejnotowych. Otóż okazuje się, że osy te są w stanie złożyć jaja we wnętrzu innych owadów! Wszystko po to, aby czerwie os miały szansę żywić się mięsem bezpośrednio po wykluciu się z jaj. Mówi się nawet, że osy klejnotowe są w stanie „zombiakować”swoim jadem karaluchy. Wszystko rzecz jasna z myślą o przyszłych pokoleniach.

Co jeszcze warto wiedzieć o diecie czerwi os?

Dla wielu osób wyjątkowo zaskakujący może być fakt, że niektóre gatunki os dopuszczają się aktów kanibalizmu. Mowa tu o tak zwanych osach klecankach. Otóż okazuje się, że czerwie os nie zawsze otacza się opieką i troską. W pewnych szczególnych warunkach nie dokarmia się ich, ponieważ to one stają się pożywieniem dla innych. Do aktów kanibalizmu może dojść przede wszystkim wówczas, gdy dorosłym osobom robotnicom zabraknie pożywienia. Na szczęście zdarza się to stosunkowo rzadko. Można zatem stwierdzić, że dorosłe osy nie mają wówczas większego wyjścia. Muszą poświęcić część osich larw, które stają się pełnym cennego białka pożywieniem.