Istnieje ponad trzysta gatunków gołębi rozproszonych po całym świecie, choć w Polsce jest ich raptem cztery. Bardzo często uznawane są za ptaki, którym nie należy się nawet odrobina szacunku. W naszym kraju traktuje się jako szkodniki, które mają w zwyczaju zanieczyszczać swoje otoczenie. Warto jednak pamiętać, że to niebywale inteligentne stworzenia. Czym się odżywiają?
Podstawowa dieta żywieniowa gołębi
Jadłospis gołębi składa się przede wszystkim z wysokobiałkowych i pełnych tłuszczu ziaren. Bardzo chętnie sięgają wobec tego po nasiona słonecznika, które są dla nich rewelacyjnym źródłem zarówno białka, jak i węglowodanów oraz kukurydza i sorgo. W podstawowej diecie gołębi mogą znaleźć się również inne oleiste ziarna, np. rzepak czy konopie.
Czy gołębie jedzą owoce?
Gołębie bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju owoce. Można śmiało powiedzieć, że w tej materii nie mają zbyt wielkich wymagań, a słodka przekąska w takiej formie stanowi dla nich fantastyczne źródło cennych witamin. Gołębie uwielbiają świeże truskawki, aczkolwiek nie pogardzą również borówkami czy jagodami. Bardzo lubią jabłka i gruszki. W letnie dni chętnie poczęstują się świeżym arbuzem czy melonem. Większość owoców może stanowić w ich przypadku doskonałym uzupełnieniem diety ziarnistej.
Jakie warzywa dla gołębia?
Gołębie należą również do grona miłośników świeżych warzyw. I w tej materii spektrum możliwości jest dosyć obszerne, ponieważ ptaki te na ogół nie wybrzydzają, a i większość warzyw nie stanowi dla nich żadnego problemu. Uwielbiają chrupać świeżą sałatą i marchewkę, choć tą najlepiej podawać w rozdrobnionej wersji. Aparat gębowy gołębi nie pozwala im na samodzielne rozdrabnianie pokarmu, dlatego zaleca się, aby podawać im warzywne papki lub niewielkie kawałeczki. Uwielbiają buraki, pomidory oraz pietruszkę.
Czy gołębie jedzą mięso?
Mięso zdecydowanie nie należy do produktów, którym należy karmić gołębie. Choć są to ptaki wszystkożerne, to jednak produkty mięsne są zbędnym dodatkiem. Faktem jest, że poczęstowane, nie odmówią i takiego przysmaku, dlatego wielu hodowców decyduje się na sporadyczne podawanie im gotowanego chudego mięsa. Należy jednak pamiętać, że ptaki te pozyskują białko w inny sposób i brak mięsa w ich diecie nie będzie stanowił dla nich żadnego problemu.
Czym karmić hodowlane gołębie?
Gołębie znajdujące się pod pieczą hodowców powinny być karmione oleistymi ziarnami. Podstawa ich diety nie różni się wobec tego niczym od diety dzikich gołębi. To za pośrednictwem wybranych ziaren bogatych w tłuszcz pozyskują większość niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Dorosły osobnik powinien być karmiony dwa razy dziennie, a porcja jedzenie nie powinna przekraczać 30g. Warto wiedzieć, że gołębie to wielkie łasuchy, a zatem będą jadły każdą serwowaną ilość.
Taki stan rzeczy powoduje, że bardzo łatwo i szybko doprowadzimy do otyłości lub niebezpiecznej dla zdrowia nadwagi. Uzupełnieniem ziarnistej diety mogą być wybrane owoce podawane od czasu do czasu oraz warzywa. W tym miejscu warto jednak zachować odpowiednie proporcje. Warzywa i owoce nie mogą stanowić przeważającej części diety. Dobrym pomysłem będzie podanie raz na jakiś czas kurzego jaja. Stanowi one świetne źródło białka.
Co jedzą małe gołębie?
Dieta młodych i całkiem małych gołębi powinna składać się z wartościowych ziaren oleistych. W przypadku maluchów dobrym pomysłem będzie jęczmień, który jest rewelacyjnym źródłem witamin z grupy B. Malutkie gołębie mogą mieć problem z pochłanianiem pełnych ziaren, dlatego wielu hodowców decyduje się na ich rozdrabnianie. Rozdrobnione ziarna nie tracą swoich właściwości, a dla małych ptaków są znacznie lepiej przyswajalne. Wszystkie gołębie bez względu na wiek powinny mieć również stały dostęp do świeżej wody.
Czego nie można podawać gołębiom?
Nie ma co do tego wątpliwości, że gołębie to ptaki o niewybrednym podniebieniu. Te żyjące na wolności na ogół są zajęte poszukiwaniem pożywienia. Bywa i tak, że z głodu sięgają po najróżniejsze odpadki lub szkodliwy pokarm, który podawany jest nieświadomie przez osoby dokarmiające.
Zdecydowanie nie należy gołębiom podawać chleba ani żadnego innego pieczywa. Większość ptaków posiada układ pokarmowy, który jest całkowicie nieprzystosowany do przetwarzania takiego rodzaju pokarmu. Chleb może jednocześnie zakwasić cały organizm, co dla zwierzęcia jest niebywale szkodliwe. Większość ptaków, w tym również gołębie, nie mogą spożywać soli.
Częstowanie ich słonymi chipsami, krakersami czy innymi przekąskami z dużą zawartością soli jest wobec tego skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem, które może doprowadzić do śmierci tych ptaków. Już niewielka jej ilość może doprowadzić do niewydolności nerek oraz poważnych problemów z krążeniem. Gołębiom nie należy także podawać grochu ani żadnych przekąsek z dużą zawartością cukru. Może im również zaszkodzić ryż oraz gotowane ziemniaki.