Indyk to duży ptak grzebiący, z rodziny kurowatych, który wywodzi się z Ameryki Północnej, a na obecnie na całym świecie ceniony jest przede wszystkim ze względu na smaczne mięso. Hodowle indyków funkcjonują obecnie w wielu krajach, a odpowiednia dieta indyka przekłada się na jego prawidłowy rozwój i jakość mięsa. Co jedzą indyki i czym powinno się je karmić?
Co je indyk
Indyki należą do ptaków wszystkożernych, ale podstawę ich żywienia zdecydowanie stanowią rośliny. Na wolności sięgają po wszystko to, co mogą znaleźć na poziomie ziemi, a więc przede wszystkim żołędzie czy jagody. Jeśli jednak w ściółce znajdują się również ślimaki, pająki, larwy, a nawet jaszczurki, to najpewniej staną się mięsnym uzupełnieniem dla roślinnej diety.
Czy indyki jedzą mięso?
Roślinne pożywienie stanowi zdecydowanie największą część pożywienia indyków, ale ptaki te muszą mieć zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Dlatego na wolności bardzo chętnie sięgają po owady w różnych stadiach rozwoju, a więc po larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. Wielkim smakołykiem są dla nich gąsienice, dżdżownice oraz ślimaki. Mięso z pewnością nie jest podstawą ich żywienia, ale raczej stanowi bogate źródło białka, witamin i soli mineralnych, bez których indyki nie mogłyby się prawidłowo rozwijać.
Czym karmić indyki w hodowli?
Do karmienia hodowlanych indyków najczęściej wykorzystuje się specjalnie przygotowane dla nich pasze, przy czym eksperci zalecają przede wszystkim te ekologiczne. Indyki wyróżniają się za sprawą przewodu pokarmowego o niskim pH, a to oznacza, że są dość wrażliwe i podatne na choroby w tym zakresie. Dlatego też powinny otrzymywać posiłki częściej, ale w mniejszych ilościach. Młodym indykom należy podawać jęczmień i owies, ale nie powinno się tego robić w pierwszych dniach życia, ponieważ są one wolniej trawione.
Dorosłe osobniki chętnie jedzą mieszanki paszowe przeznaczone dla indyków. Aby ptaki dobrze się rozwijały warto wprowadzić do ich diety również tarte warzywa i owoce, które są źródłem witamin, soli mineralnych i innych cennych składników odżywczych. Rano warto podawać im specjalny zacier z zieleniną, w porze obiadowej pełne ziarna, a wieczorem wszelkie pokarmy uzupełniające.
Jakie warzywa i owoce jedzą indyki?
Listę warzyw i owoców, za którymi szczególnie przepadają indyki otwierają buraki. Ptaki lubią również kukurydzę, ziemniaki, marchew i zioła. Zieleninę zawsze należy dla nich siekać, a z kolei większe warzywa powinny być drobno pokrojone lub starte na tarce. Wówczas hodowca będzie miał pewność, że indyki otrzymują jedzenie, które nie będzie dla nich zbyt trudne do przełknięcia i zbyt obciążające dla układu pokarmowego. Warto uzupełniać dietę indyków pokrojonymi pokrzywami czy też wszelkie rośliny strączkowe, które zapewniają im niezbędne substancje odżywcze.
Czym karmić indyki hodowane na mięso?
Indyki hodowane na mięso są najbardziej cenione, jeśli nie są tłuste, a za to są bogate w białko. Dlatego też w hodowli powinno zadbać się o to, aby ich dieta była zbilansowana i bogata w białko. Powinno się je karmić odtłuszczonym twarogiem, specjalnymi paszami dla hodowlanych indyków, gotowanym jajkiem, a także siekanymi warzywami oraz ziołami. Ich dieta jest bardzo ważna, ponieważ wszelkie niedobory wpływają na otłuszczenie ptaków, a ponadto w skrajnych sytuacjach w hodowli może dojść do aktów kanibalizmu.
Ponadto ptaki hodowlane powinny mieć niewielki wybieg i stały dostęp do świeżej wody. Jeśli będą miały zapewnione te podstawowe warunki i zróżnicowaną dietę, będzie to gwarancja tego, że ich wartość rynkowa będzie znacznie większa, a mięso o wiele smaczniejsze. Warto zadbać o mieszanki paszowe, w których znajdują się na przykład estragon, bazylia, tymianek, papryka czy kminek, ponieważ tego rodzaju mieszanki wpływają korzystnie na układ trawienny ptaków.
Czym nie powinno się karmić indyków?
Jak wszystkie ptaki indyki nie powinny jeść żadnych produktów zawierających sól czy też ostre przyprawy. Choć niektórzy hodowcy karmią je chlebem moczonym w mleku lub wodzie, eksperci tego nie zalecają. Chleb, jeśli zawiera ulepszacze i konserwanty, może wywoływać złe reakcje wśród ptaków. Ponadto podawany regularnie może też prowadzić do nadwagi. Indyki nie należą również do zwierząt, którym można podawać różnego rodzaju resztki czy wątpliwej jakości produkty. Ich układ trawienny jest bardzo wrażliwy, a jedzenie dla nich powinno być świeże.