You are currently viewing Co jedzą jaszczurki: Dieta jaszczurki hodowlanej

Na świecie istnieje około czterech tysięcy gatunków jaszczurek. Najmniejsza z nich, Brookesia Nana, zamieszkuje tereny Madagaskaru i liczy sobie około 13mm długości. Z kolei największa jest endemicznym gatunkiem indonezyjskiej wyspy Komodo, a jej długość może liczyć sobie nawet ponad dwa metry. Czym żywią się jaszczurki?

Dieta jaszczurek żyjących na wolności jest w pełni uzależniona od położenia geograficznego oraz dostępu do jedzenia. Należy jednak pamiętać, że jaszczurki to zwierzęta z natury mięsożerne, a zatem ich pożywieniem niemal zawsze będą inne istoty. Na co najchętniej polują jaszczurki?

Mięso w diecie jaszczurki

Niewielkie dzikie jaszczurki najchętniej polują na szarańczaki, czyli największą nadrodzinę koników polnych. Owady dostarczają im niezbędnych składników odżywczych w postaci białka, węglowodanów oraz witamin. Jaszczurki z łatwością polują również na różnego rodzaju chrabąszcze i nie są dla nich kłopotem również latające muchy. Uwielbiają pająki, ale z braku laku sięgną także po ślimaka czy gąsienicę. Nieco większe jaszczurki polują także na węże oraz niewielkie gryzonie. Na ogół pochłaniają swoje ofiary w całości, choć najpierw ją uśmiercają, miażdżąc szczęką newralgiczne miejsca.

Dieta jaszczurki hodowlanej

Nieco inaczej wyglądają diety jaszczurek hodowlanych. Pod nadzorem opiekuna mogą się one cieszyć nieco bardziej zróżnicowaną i jednocześnie odpowiednio zbilansowaną dietą. Hodowcy powinni pamiętać, by w trosce o zdrowie zwierząt zachować odpowiednie proporcje wszystkich niezbędnych składników. Idealnym wyborem będą oczywiście świerszcze, po które jaszczurki zawsze chętnie sięgają. Można również skusić się na szarańcze oraz larwy poszczególnych owadów. Świetnie sprawdzają się mączniaki oraz stonogi.

Warto również częstować jaszczurki molami woskowymi. Wielu hodowców decyduje się również na urozmaicenie takiej diety gotowymi karmami. To świetny sposób na dostarczanie wielu cennych wartości odżywczych. Renomowani producenci doskonale wiedzą, co powinno znaleźć się w mieszance, by zapewnić gadom regularne porcje zdrowia. Należy bowiem pamiętać, że jaszczurki to wielkie łakomczuchy. Niektóre gatunki należy karmić nawet do czterech razy dziennie. Niektórzy hodowcy częstują swoje jaszczurki małymi gryzoniami. Bardzo ważnym jest jednak, aby w takich sytuacjach zwierzę zostało wcześniej uśmiercone, gdyż dla hodowlanej jaszczurki może stanowić pewnego rodzaju zagrożenie.

Owoce w diecie jaszczurki

Jaszczurki z natury są mięsożerne, aczkolwiek nie oznacza to, że należy z ich diety całkowicie wyeliminować produkty roślinne. Wbrew pozorom świeże owoce i warzywa mogą być wspaniałym uzupełnieniem mięsnej diety i oczywiście źródłem wielu cennych witamin oraz minerałów. Jaszczurki bardzo chętnie jedzą świeże jabłka oraz gruszki. Należy jednak pamiętać o usunięciu szkodliwych pestek przed podaniem. Chętnie częstują się też jagodami, figami oraz melonami. Od czasu do czasu można im podawać świeże truskawki, liście bazylii oraz lucernę.

Warzywa w diecie jaszczurki

Jaszczurki uwielbiają również świeże warzywa, które powinny być wpisane w ich stałą dietę ze względu na dużą zawartość potrzebnych witamin. Śmiało można im podawać świeżą kapustę pekińską, którą bardzo lubią. Dobrym pomysłem będzie również cukinia oraz pomidory. Dietę można uzupełnić liśćmi rukoli oraz różnego rodzaju kiełkami. Jaszczurki uwielbiają świeże kiełki fasolki mung, kiełki pszenicy oraz kiełki soi. Od czasu do czasu można im podać również kawałki świeżej dyni.

Co jedzą malutkie jaszczurki?

Dieta małych jaszczurek jest nieco bardziej uproszczoną wersją diety dla dorosłych osobników. Od samego początku żywią się larwami owadów, które dostarczają im niezbędnej energii i wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Żywią się też małymi muszkami oraz pająkami. Należy jednak pamiętać, że maluchy nie będą w stanie uporać się z większymi owadami. Świerszcze oraz pasikoniki będzie można podać, gdy młode nieco podrosną.

Czego nie mogą jeść jaszczurki?

Jaszczurki z całą pewnością nie zaliczają się do wybrednych zwierząt. Nie należy jednak bezmyślnie podawać im wszystko, co wpadnie nam w ręce. Zdecydowanie odradza się serwowania jaszczurkom owadów wyposażonych w twarde pancerze. Taki element może być przyczyną bolesnych problemów trawiennych. O ile młoda jaszczurka będzie w stanie sobie poradzić z takim pancerzem, o tyle dla nieco starszego osobnika lub całkiem małych jaszczurek może stanowić on wielkie kłopot. Należy również pamiętać, by nie podawać jaszczurkom awokado.

Ten owoc jest szkodliwy dla wielu zwierząt, a jego toksyczne związki zaszkodzą również gadom. Odradza się także podawania bluszczu i szpinaku. Wspomniane rośliny mogą bardzo zaszkodzić jaszczurkom, dlatego nie powinny być nimi karmione nawet w najmniejszych ilościach. Należy również pamiętać o tym, że jaszczurki potrzebują zróżnicowanej diety. Absolutnie nie można polegać wyłącznie na gotowych mieszankach i tym samym rezygnować z żywych owadów czy świeżych warzyw. Małe jaszczurki powinny również przyjmować nieco mniej włókna niż dorosłe osobniki, gdyż ich układ pokarmowy nie będzie w stanie przetrawić większych porcji.