You are currently viewing Co jedzą kangury: dieta żywieniowa kangurów
Foto - Pixabay

Kangury to ssaki należące do rodziny kangurowatych i zamieszkujących przede wszystkim tereny Australii oraz Papui-Nowej Gwinei. Szacuje się, że ich populacja sięga nawet kilkudziesięciu milionów, co w praktyce oznacza, że jest ich znacznie więcej niż ludzi. Czym żywią się te wyjątkowe zwierzęta?

Dieta żywieniowa kangurów

Kangury zaliczają się do grona zwierząt roślinożernych. Te żyjące na wolności najchętniej sięgają po świeże zielone liście, aczkolwiek uwielbiają też zioła oraz pędy roślin z rodzaju Spinifex.

Na terenach ubogich w świeżą trawę będą żywiły się także soczystymi korzonkami. Pod względem anatomicznym są przystosowane przede wszystkim do przeżuwania pokarmu.

Układ pokarmowy jest skonstruowany w taki sposób, że są w stanie trawić niemal wyłącznie pokarm roślinny. Spożywane rośliny są niebywale cennym źródłem błonnika oraz wielu innych składników odżywczych, dzięki którym organizmy tych zwierząt są w stanie prawidłowo funkcjonować.

Czy kangury jedzą owoce?

Owoce z całą pewnością nie stanowią dla większości kangurów podstawy żywieniowej. Nie są też przekąską, po którą te zwierzęta sięgają zbyt chętnie.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dieta osobników żyjących na wolności jest w pełni uzależniona od dostępności pokarmu oraz fizycznych możliwości poszczególnych gatunków.

Z braku laku kangur z pewnością poczęstuje się owocami i z pewnością również dlatego wielu mieszkańców Australii traktuje te wyjątkowe zwierzęta jako szkodniki.

Kangury żyjące w niewoli również są odżywiane owocami. Warto także pamiętać o tym, że istnieje nieco ponad pięćdziesiąt gatunków kangurów. Niektóre z nich pożywienia poszukują przede wszystkim na drzewach.

W takich przypadkach owoce stanowią element diety.

Czy kangury jedzą warzywa?

Po warzywa sięgają przede wszystkim kangury żyjące w warunkach hodowlanych. Soczyste świeże warzywa stanowią wówczas doskonałe uzupełnienie roślinnej diety i są oczywiście źródłem bardzo wielu cennych elementów odżywczych. Hodowcy oraz pracownicy ogrodów zoologicznych powinni jednak pamiętać, że warzywa nie mogą być w żaden sposób doprawiane. Jakiekolwiek ilości soli czy innych przypraw są absolutnie niewskazane.

Czy kangury jedzą nabiał i mięso?

Mięso oraz nabiał zdecydowanie nie stanowi dla kangura przysmaku, po który będzie chciał sięgnąć. Tego rodzaju pokarm jest całkowicie zbędny, ponieważ roślinna dieta spełnia całkowite zapotrzebowanie na niezbędną ilość witamin oraz ważnych minerałów. Kangury żyjące na wolności nie będą wobec tego sięgały po takie rarytasy. Zgoła inaczej wygląda jednak sytuacja kangurów hodowlanych.

Hodowcy bardzo często eksperymentują, podając swoim podopiecznym smakołyki, które w innych warunkach nie cieszyłyby się ich zainteresowaniem. Mogą jednak stanowić źródło cennych wartości. Drzewne kangury hodowlane są wobec tego częstowane jajami kurzymi, niewielkimi ptakami oraz wężami. Można zatem śmiało powiedzieć, że poszczególne gatunki kangurów w hodowlanych warunkach przeistaczają się we wszystkożerców.

Co jedzą małe kangury?

Małe kangury niemal od razu po urodzeniu przenoszą się do torby matki, która na mniej więcej 10 miesięcy staje się ich domem. Odżywiają się wówczas wyłącznie mlekiem mamy. Co więcej, tuż po opuszczeniu torby lęgowej przez kolejne miesiące piją tylko mleko, które dostarcza im wszelkich niezbędnych wartości do prawidłowego rozwoju.

Dopiero po upływie tego czasu zaczynają korzystać z dobrodziejstw natury. W ich diecie pojawiają się najpierw soczyste trawy oraz liście. W kolejnych miesiącach zaczynają sięgać po korzonki oraz pędy.

Czy można dokarmiać kangury?

Dokarmianie kangurów to poważny bład, który najcześciej dotyczy turystów przybywających do Australii czy Papui-Nowej Gwinei, pragnących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta te w pewnym sensie są wizytówką tego regionu świata.

Takie postępowanie może być jednak bardzo brzemienne w skutkach.

Odnotowano sytuacje, w których turyści częstowali głodne zwierzęta pokarmem, które w ogóle nie powinno znajdować się w ich diecie. Do najbardziej absurdalnych należy zaliczyć fast foody czy wysoce przetworzoną żywność.

Niestety w niektórych sytuacjach okazywało się, że ciekawość brała górę, a z natury płochliwe zwierzęta dawały się skusić. Efekty takiego dokarmiania obiegły niemal cały świat i dla niektórych turystów zakończyły się poważnymi obrażeniami. Nie należy bowiem zapominać, że kangury to niebywale silne zwierzęta i w sytuacjach, gdy poczują się zagrożone, zrobią wszystko, by się ratować.

Czego kangury nie mogą jeść?

Kangury są wyposażone w dosyć specyficzny układ zębów, który pozwala im na przetwarzanie treści roślinnych. Głód bywa jednak fatalnym doradcą, dlatego sięgają również po przekąski serwowane przez turystów. Zdecydowanie nie powinno się im podawać jedzenia pochodzenia innego niż roślinnego.

Jakiekolwiek przekąski z dużą zawartością soli mogą im po prostu zaszkodzić. Nie powinny także jeść słodyczy oraz pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Należy też dopilnować, by w ich zasięgu nie znalazły się odpadki, po które z braku laku sięgną.