You are currently viewing Co jedzą gepardy: czy człowiek może znaleźć się w menu geparda
fot. Unsplash / Sammy Wong

Gepardy to niezwykle fascynujące zwierzęta, znane ze swojej ekstremalnej szybkości, którą potrafią osiągnąć polując. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się kwestiom, które są związane z procesem zdobywania pożywienia przez te zwierzęta. Zwrócimy też uwagę na to, co jedzą i jakie czynniki wpływają na to co i jak jedzą.

Mięsożerne

Raczej nikogo nie zaskoczy fakt, że gepardy nie należą do grupy zwierząt roślinożernych. Rośliny zupełnie ich nie interesują. Pod tym kątem zwracają uwagę tylko i wyłącznie na mięso. Śmiało można je zatem określić mianem zdeklarowanych mięsożerców.

Gepardy odżywiają się przede wszystkim mniejszymi ssakami, których masa nie przekracza 40 kg – na przykład gazelami, impalami, młodymi gnu oraz zającami. Po zbliżeniu się na odległość około 10 metrów do swojej ofiary gepard rozpoczyna pościg.

W jaki sposób gepardy zdobywają swoje pożywienie?

Gepardy należą rzecz jasna do tych zwierząt, które samodzielnie zdobywają swoje pożywienie. Muszą zatem wykazać się sprytem i szybkością, aby upolować to, na czym im w danej chwili zależy. Na szczęście zwierzęta te mogą poszczycić się doskonałą kondycją fizyczną i to właśnie ona w dużej mierze umożliwia im zdobywanie interesującego je pożywienia. Gepardy znane są bowiem z tego, że potrafią rozwinąć naprawdę zawrotną prędkość jeśli tylko zechcą, aby ich ofiara nie miała absolutnie żadnych szans.

Jakie konkretnie gatunki zwierząt zjadają gepardy?

gepard poluje

Gepardy są w stanie zapolować na naprawdę wiele różnego rodzaju zwierząt. Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że jedzą to, co znajdują w środowisku, w którym na co dzień żyją. Wśród zwierząt często padających ich ofiarą należy wymienić na pewno antylopy, zwłaszcza te mniejsze. Gepard z chęcią i raczej ze skutecznością zapoluje też na gnu oraz na zająca. W jego bogatym menu nie brak jest też ptaków oraz naprawdę niewielkich ssaków. Mowa tu o różnego rodzaju gryzoniach.

Czy człowiek może znaleźć się w menu geparda?

Z uwagi na to, że gepardy to naprawdę duże i potencjalnie groźne stworzenia, wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy aby czasem nie pożerają one ludzi. Na szczęście, gepardy raczej nie są zainteresowane mięsem w człowieka. W swoim menu mają o wiele więcej interesujących pozycji. Nie oznacza to jednak, że człowiek nie może paść ich ofiarą. Do ataku geparda na człowieka jak najbardziej może dojść, ale zazwyczaj dzieje się tak z określonej przyczyny. Przede wszystkim, człowiek musi uważać, aby nie naruszyć przypadkiem terytorium geparda. Może być wówczas odebrany jako zagrożenie, nawet potencjalne dla tego majestatycznego zwierzęcia. Wyjątkowo czuła na to może okazać się matka z młodymi. Aby chronić swoje dzieci, może dopuścić się ataku na człowieka, choć wcale nie musi skończyć się on śmiercią. Dlatego też każdy, kto przebywa z jakichś względów w otoczeniu gepardów, musi bezwzględnie zachować daleko posunięta ostrożność. Najbezpieczniej obserwować te zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, gdzie z pewnością nie wyrządzą nam żadnej krzywdy.

Co je gepard w niewoli?

Sporo osób może zadawać sobie pytanie nie tylko o to, co je gepard na wolności, ale i o to co je w niewoli. Zwierzęta te są przecież całkiem licznymi mieszkańcami ogrodów zoologicznych w różnych krajach. Otóż jak się okazuje, gepardy otrzymują tam przede wszystkim surowe mięso po to, aby ich dieta była choć trochę zbliżona do tej, jaką mają na wolności. Oprócz tego zwierzętom tym podaję się nierzadko preparaty witaminowe w postaci suplementów. Dzięki temu możliwe staje się uzupełnienie pewnych niedoborów. Co ważne, gepardy w niewoli, podobnie zresztą jak bardzo wiele innych zwierząt, dożywają bardziej sędziwego wieku niż te na wolności. Wynika to rzecz jasna z faktu, że nie muszą się one troszczyć samodzielnie o zdobywanie pożywienia. Otrzymują je od pracowników ogrodów zoologicznych, bez względu na to, jaka jest ich kondycja zdrowotna.

Jakie czynniki mają wpływ na to, co jedzą gepardy?

Na to, co jedzą gepardy mogą wpływać tak naprawdę różne czynniki. Jak się okazuje, jednym z nich jest daleko posunięta działalność człowieka. Niestety, ludzie ingerują w środowiska naturalne różnych zwierząt, więc gepardy nie będą tutaj żadnym wyjątkiem. Doprowadza to nierzadko do sytuacji, w których gepardy tracą dostęp do dużej ilości potencjalnych ofiar. Są wówczas zmuszone do poszukiwania, często długotrwałego innych miejsc, w których znajdą coś do jedzenia. Kolejny czynnik wpływający na to czym żywi się gepard, jest pogoda. Jeżeli w środowisku jest sporo wilgoci, zwierząt które można upolować, będzie więcej. Jeśli nie, mniej. Warto także zaznaczyć, że dieta gepardów może być uzależniona w pewnym stopniu od ich wieku oraz rzecz jasna stanu zdrowia. Świeżo narodzone gepardy są na przykład zdane na swoje matki i ich mleko. Najlepiej polują gepardy w sile wieku, a te stare i schorowane mogą mieć trudności.