You are currently viewing Co jedzą karasie: Czym można je karmić?

Karasie są to jedne z popularnych gatunków ryb pochodzących z południa Azji. Cieszą się dość dużym zainteresowaniem z uwagi na piękny wygląd i zwinne ruchy. Warto byłoby więc dowiedzieć się, co stanowi pokarm karasi, zwłaszcza jeżeli zamierza się je dokarmiać.

O karasiach słów kilka

Karasie, a konkretniej karasie pospolite należą do gatunku ryb słodkowodnych. Powszechnie wystepują w większej części kontynentu europejskiego z pewnymi wyjątkami. Nie uświadczymy ich chociażby na połnocy Szkocji czy na południu Włoch. Co dość ciekawe i dla niektórych być może zaskakujące, karasie można spotkać przede wszystkim w małych i stosunkowo płytkich zbiornikach. Mowa tu chociażby o starorzeczach czy gliniankach. W Polsce są to ryby dosyć powszechnie spotykane.

Zazwyczaj przebywają one niedaleko brzegu danego zbiornika wodnego. Raczej nie uświadczymy ich zatem na środku stawu. Jeżeli chodzi o rozmiary karasi, ich długość oscyluje w granicach 40-50 centymetrów. Masa wynosi zaś nie więcej niż dwa kilogramy, choć jak wszędzie mogą zdarzać się pewne od niej wyjątki. Karasie cechuje powolny wzrost i to między innymi z uwagi na ten fakt, ich hodowla nie ma większego znaczenia gospodarczego w naszym kraju. Niemniej jednak, mięso karasi należy do wyjątkowo smacznych, a na dodatek ryb tych jest w polskich zbiornikach wodnych całkiem sporo.

Co jedzą karasie w naturze?

Karasie to ryby, które należy zaliczyć z pewnością do tych drapieżnych. Oznacza to więc, że same będą polować po to, aby zdobyć niezbędny im pokarm. Naturalna dieta dzikich karasi składać się będzie przede wszystkim z niewielkich owadów. Znajdą się wśród nich bez wątpienia larwy much, a także pijawki. Karasie nie pogardzą też insektami.

Nic nie stoi także na przeszkodzie temu, aby ryby te podjęły próbę upolowania jakiejś ryby. W ich menu mogą znajdować się jednak niewielkich rozmiarów ryby. Karasie są przecież stosunkowo niewielkie, a więc ciężko byłoby oczekiwać od nich tego, że samodzielnie upolują jakąś większą zdobycz. Karasie są w stanie poświęcić na polowanie w naturze nawet cały swój dzień. Jeżeli jednak hoduje się te ryby, nie wolno zapominać o ich regularnym karmieniu.

Czym można karmić karasie?

Wiele osób, które myślą o hodowli karasi, może zastanawiać się nad tym, jak właściwie należy karmić te ryby. Na szczęście, nie jest to wbrew pozorom takie trudne. Trzeba jednak mieć na względzie to, że karasie dość szybko się poruszają. Z powodzeniem można im jednak podawać specjalną mieszankę suchych pokarmów przeznaczonych właśnie dla ryb akwariowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby karasiom zaserwować żywy pokarm.

Mogą stanowić go chociażby pijawki czy wspomniane już wyżej larwy much. W pełni zrozumiałe jest jednak to, że niektóre osoby może brzydzić kontakt z takimi owadami. Niemniej jednak, aby dieta karasi była odpowiednio zbilansowana, warto się przemóc i przynajmniej raz na jakiś czas zaserwować im żywego owada. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będą rozwijać się harmonijnie i cieszyć nas pięknym wyglądem przez długi czas.

Niektórzy uważają, że karasie w akwarium mogą być karmione także niektórymi rodzajami warzyw oraz mięsa. Zawsze trzeba jednak dokładnie upewnić się w kwestii tego, że to co chcemy im podać, ryby te są w stanie bezpiecznie zjeść. Jeżeli podaliśmy im coś, czego do tej pory im nie serwowaliśmy, najbezpieczniej będzie po prostu obserwować ich zachowanie. Jeśli okaże się, że ryby źle zareagowały na taki eksperymentalny pokarm, należy unikać podobnych rodzajów pokarmu w przyszłości. Jeżeli ma się zaś jakiekolwiek wątpliwości w kwestii tego, czym karmić swoje karasie, warto udać się po poradę do sklepu zoologicznego.

Współcześnie mamy tak duży wybór różnego rodzaju produktów, że naprawdę nie powinniśmy mieć większej trudności z prawidłowym skomponowaniem rybiej diety. Produktów przeznaczonych do karmienia karasi możemy poszukiwać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Ciekawe i praktyczne porady dotyczące tematyki karmienia karasi możemy zaś znaleźć na różnego rodzaju forach tematycznych. Nie brakuje też grup w mediach społecznościowych, dzięki którym z pewnością poradzimy sobie z ułożeniem właściwej diety naszych ryb. Bardzo istota jest jeszcze jedna kwestia. Karasie należą do dość żarłocznych ryb.

W naturze nie ma większego ryzyka tego, że się przejedzą, ponieważ swój pokarm muszą przecież samodzielnie upolować. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, zwłaszcza jeżeli konkurencja w danym zbiorniku wodnym nie należy do małych. Jeśli jednak hodujemy karasie, istnieje spore ryzyko ich przekarmienia, z którym trzeba się liczyć. Przestrzegajmy zatem zaleceń dotyczących dawkowania pokarmu tym rybom, a uda nam się uniknąć problemów.