You are currently viewing Co jedzą kraby żyjące w zbiornikach wodnych

Szacuje się, że na świecie istnieje ponad dziesięć tysięcy gatunków krabów. Skorupiaki te nalężą do rzędu dziesięcionogów i występują niemal na wszystkich kontynentach. Rozróżniamy kraby wodne oraz lądowe. Poszczególne kraby różnią się od siebie trybem życia, gabarytami oraz kolorem. Czym się żywią?

Podstawowa dieta żywieniowa krabów żyjących w zbiornikach wodnych

Biorąc pod uwagę ilość przedstawicieli tego rzędu zwierząt, nie sposób ustalić wspólnych preferencji żywieniowych. Większość krabów zamieszkuje zbiorniki słodko- oraz słonowodne i w tym przypadku elementy jadłospisu są do siebie nieco bardziej zbliżone. Kraby wodne najchętniej sięgają po rozmaite glony znajdujące się w wodzie.

W ich podstawowej diecie znajdują się także resztki organiczne. Zasadniczo są zwierzętami wszystkożernymi, co znacząco ułatwia im pozyskiwanie pożywienia w różnych okresach roku. Bardzo chętnie odżywiają się mniejszymi owadami, aczkolwiek nie pogardzą znalezioną padliną. Z chęcią sięgną po larwy rozmaitych owadów oraz kijanki. Ze względu na zapotrzebowanie na różne elementy, ich dieta musi być urozmaicona.

Owoce i warzywa w diecie krabów

Kraby to bez wątpienia wielkie łasuchy, które nie przejdą obojętnie obok świeżej przekąski. Większość krabów bardzo chętnie sięga po świeże jabłka oraz gruszki. Bardzo lubią również banany, które są dla nich źródłem wielu wartościowych składników odżwyczych. Kraby przepadają również za świeżymi truskawkami, papajami czy jagodami. Właściwie sięgną po każdy owoc, który znajdzie się w ich zasięgu. Istnieją gatunki krabów, które odżywiają się wyłącznie owocami i warzywami.

Faktem jednak pozostaje, że niemal wszystkie kraby totalnie nie wybrzydzają w przypadku jedzenia i zjedzą właściwie wszystko, co znajdą na swojej drodze. Uwielbiają świeże warzywa. Bardzo chętnie sięgają zarówno po pomidory czy ogórki, jak i rozdrobnioną marchew czy buraki. Warzywa w ich diecie stanowią doskonałe źródło minerałów, dzięki którym mogą prawidłowo się rozwijać. Należy jednak pamiętać, że ani owoce ani warzywa nie powinny stanowić najważniejszej części diety. Należy je krabom podawać sporadycznie i w umiarkowanym stopniu.

Czy krabom można podawać mięso?

Są wszystkożerne, a zatem z chęcią zjedzą również mięso. Kraby żyjące na wolności bez problemu skuszą się na padlinę oraz drobne resztki pozostawione przez inną zwierzynę. Hodowlanym krabom również można od czasu do czasu podawać kawałki chudego mięsa. Będzie ono stanowiło źródło ważnego białka. Jednocześnie dobrym pomysłem będą dżdżownice, krewetki czy wybrane gatunki ryb. Posiłki powinno się regularnie urozmaicać rozgniecionymi skorupkami jaj, by dostarczyć krabom odpowiednią ilość wapnia. Wielu hodowców częstuje swoje kraby specjalnym pokarmem dla rybek, z którego bardzo ochoczo korzystają.

Kraby w domu. O czym należy pamiętać?

W Polsce najpowszechniej spotykanymi gatunkami krabów są te żyjące w wodzie. Mówi się, że są idealnym środkiem zwalczającym pojawiające się glony, gdyż te stanowią dla nich bardzo wartościową przekąskę. Nie należy zapominać, że kraby to stworzenia bardzo chętnie sięgające po wodną roślinność.

Możemy być niemal pewni, że umieszczenie w akwarium konkretnych gatunków roślin ozdobnych zostanie potraktowane przez kraba jako zaproszenie do wspaniałej uczty. Hodowcy powinni przede wszystkim unikać takich roślin jak krwawnik pospolity, strzałka wodna, rzęsa wodna oraz rdest wężownik.

Kraby są również piękną ozdobą, aczkolwiek nie należy zapominać, że mają bardzo konkretne potrzeby żywieniowe. Kraby koegzystujące w akwarium z innymi stworzeniami powinny być regularnie karmione i mieć zapewnioną właściwą różnorodność. W przeciwnym wypadku nic nie powstrzyma ich przed atakiem na rybki lub inne stworzenia zamieszkujące akwarium.

Głód lub źle zbilansowana dieta mogą uaktywnić w nich zmysł drapieżnika, który musi wybrać się na polowanie, by spełnić własne potrzeby. Bardzo ważnym jest, by serwowane krabom mięso lub ryby były całkowicie surowe. Nie można podawać im pożywienia, które ma za sobą obróbkę termiczną.

Czego nie mogą jeść kraby?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że kraby zjedzą wszystko i to w gestii właściciela leży, by w ich zasięgu nie znalazły się produkty o szkodliwym dla nich działaniu. Zdecydowanie nie należy podawać krabom sałaty oraz szczawiu.

W obu przypadkach mamy do czynienia z roślinami odznaczającymi się bardzo dużą zawartością szczawianów, a te z kolei wiążą wapń i w efekcie mogą poskutkować jego niedoborem. Ten minerał jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju kraba, a już najmniejsze braki mogą znacząco wpłynąć na jego kondycję.

Odradza się podawanie krabom owoców cytrusowych. Nie należy również wychodzić z założenia, że skoro są wszystkożerne, to można podawać im przekąski, do których przywykli ludzie. Nie mogą jeść słonych chipsów i innych potraw z dużą zawartością soli. Zdecydowanie nie powinny mieć również dostępu do słodyczy oraz pożywienia poddanego obróbce termicznej.