Kury domowe to ptaki hodowlane należące do rodziny kurowatych. Odznaczają się fantastyczną pamięcią i są bliskim krewnym wymarłego już tyranozaura.Te wyjątkowe ptaki są hodowane przede wszystkim ze względu na jaja oraz mięso. Czym się odżywiają?
Podstawowa dieta kur
Kury to ptaki, które zdecydowanie nie należą do wybrednych. Tak naprawdę sięgną po wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu i właśnie dlatego tak ważnym jest, aby sięgały wyłącznie po zdrowe jedzenie. Zwłaszcza hodowcy powinni zwracać uwagę na jakość jedzenia, gdyż tylko w ten sposób będą mogli zaoferować produkt z najwyższej półki. Najważniejszym elementem diety kury jest oczywiście ziarno. To ono dostarcza ptakom niezbędnych składników odżywczych i tym samym potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania energii. Najpowszechniejszym wyborem wśród hodowców nastawionych na dobrej jakości jaja jest żyto, pszenica oraz owies, które stanowią idealne źródło węglowodanów. Warto zadbać o to, by było podawane w formie rozdrobnionej. Po południu można kurom podawać ziarna kukurydzy. Należy je dosuszyć, bo zbyt duża ilość wody może doprowadzić do pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia mikotoksyn. Doskonałym źródłem białka będą również ziarna soi. Warto do ziarnistej paszy dodawać także peluszkę, groch lub poekstrakcyjną śrutę sojową.
Warzywa i owoce dla kur
Kury bardzo chętnie sięgają po urozmaicenia żywieniowe. W celu zapewnienia im zdrowej i zbilansowanej diety warto podawać świeże warzywa i owoce, czyli pasze objętościowe soczyste. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą surowe marchewki w rozdrobnionej postaci oraz surowe buraki. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość buraków może wpłynąć na intensywność koloru żółtek. Kurom można podawać także w umiarkowanych ilościach świeże pomidory, seler, dynię, kapustę czy pietruszkę. Kury uwielbiają także uczty owocowe. Chętnie sięgają po świeże jabłka oraz gruszki. Nie pogardzą również obierkami tychże owoców.
Zioła w diecie kury
Kury to ciekawskie istoty. Są w stanie przeskanować całą przestrzeń wokół siebie w poszukiwaniu ciekawych przysmaków. Uwielbiają zielone przekąski, które stanowią źródło niezbędnych witamin. Wśród najbardziej cenionych ziół znajduje się pokrzywa, koniczyna oraz lucerna. Nie należy zapominać o mniszku lekarskim, który jest uważany za jeden z najważniejszych suplementów diety w przypadku kury. To dzięki niemu z organizmu są wydalane szkodliwe związki. Dodatkowym atutem mniszka jest fakt, iż działa moczopędnie i ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Świetnym wyborem będzie także krwawnik, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i tym samym korzystnie wpływa na cały układ trawienny.
Kiszonki dla kur
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kury to miłośniczki kiszonek. Na szczęście tego rodzaju przekąski są dla nich bardzo zdrowe i zdecydowanie warto je przygotować. Dieta uzupełniona o kiszone liście buraków, ziemniaki czy marchew korzystnie wpłynie na pracę jelit kur.
Dodatkowe elementy w diecie kury
Dobre ziarno, kiszonki oraz świeże warzywa i owoce to świetny plan dla hodowców, którym zależy na dobrej formie kur. Zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia i wyjątkowej energii, która jest niezbędna podczas znoszenia jaj. Warto uzupełnić dietę o składniki będące doskonałym źródłem białka. W tym celu warto kurom podawać twaróg oraz maślanką. Doskonałym pomysłem będzie również zsiadłe mleko oraz serwatka. To składniki dostarczające zarówno białka, jak i wapnia. Od czasu do czasu można kurom podawać jajka z pokruszonymi skorupkami. W ten sposób zadbamy o to, by skorupki przyszłych jaj były znacznie wytrzymalsze.
Czym nie wolno karmić kur?
Podobnie jak w przypadku pozostałych ptaków, nie wolno podawać chleba. Przewód pokarmowy kur nie jest przystosowany do przyjmowania pokarmu w takiej formie. Dodatkowym przeciwskazaniem jest znajdująca się w chlebie sól, która jest w stanie znacząco zaburzyć wodną gospodarkę zwierząt. W przypadku podawania warzyw również należy pamiętać o tym, by nie posiadały dodatku soli. Hodowcy powinny się także wystrzegać otrębów pszennych i żytnich, ponieważ istnieje ryzyko, iż będą one zanieczyszczone groźnym dla ich zdrowia sporyszem. Należy unikać również żyta, ponieważ to ono może implikować bolesne i dokuczliwe biegunki. Z kolei nasiona roślin strączkowych posiadają wartości antyodżywcze, które mogą niekorzystnie wpłynąć na wielkość jaj. Absolutnie nie można kurom podawać roślin należących do rodziny psiankowatych, gdyż zawierają one toksyczne związki. Persyna znajdująca się w awokado może z kolei doprowadzić do zatrzymania akcji serca, a cebula wywołać żółtaczkę oraz anemię. Należy również pamiętać, by przed podaniem jabłka usunąć pestki. Znajdują się w nich cyjanki, które mogą doprowadzić do śmierci. Dbając o satysfakcjonującą produkcję jaj, nie należy kurom podawać zbyt dużych ilości cytrusów. Należy także zwracać uwagę na świeżość podawanych kurom produktów. Pleśń i inne bakterie w zepsutej paszy mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.