You are currently viewing Co jedzą małże i jaka jest ich dieta? Jak i czym karmić
fot. Christoph Specjalski | en.wikipedia.org

Na świecie istnieje około ośmiu tysięcy gatunków małży. Organizmy te mieszkają wyłącznie z wodnych zbiornikach, które stanowią dla nich zarówno schronienie, jak i źródło wszelkiego pokarmu. Kojarzą się przede wszystkim ze śródziemnomorską kuchnią, aczkolwiek na świecie znajdują się już od kilkuset milionów lat. Są wyjątkowo łatwe pod względem hodowli. Czym się odżywiają?

Podstawowa dieta żywieniowa małży

Charakterystyczna budowa tych niezwykłych organizmów sprawia, że tak naprawdę nie są one w stanie samodzielnie poszukiwać pokarmu. Natura jednak bywa pomocna w takich kwestiach i właśnie dlatego wyposażyła małże w konieczność sięgania po najmniejsze istoty znajdujące się w zbiornikach wodnych.

Co jedzą zatem małżę? Większość gatunków małży odżywia się wyłącznie planktonem, który unosi się w morskich przestworzach. Niektóre odżywiają się przede wszystkim zooplanktonem, czyli organizmami zwierzęcymi, które zamieszkują zarówno słone, jak i słodkie wody, a inne sięgają najchętniej głównie po fitoplankton – odmianę planktonu, zwanego roślinnym, gdyż w grę wchodzą organizmy zdolne do przeprowadzania fotosyntezy. Ilość pobieranego pokarmu jest uzależniona od konkretnego gatunku oraz gabarytów. Warto bowiem dodać, że choć znane nam najbardziej jadalne małże są niewielkimi istotami, to jednak zdarzają się okazy, których waga sięga nawet dwustu kilogramów.

Po co hodujemy małże?

Nie ma co do tego wątpliwości, że większość hodowców skupia się przede wszystkim na aspektach konsumpcyjnych. Małże zarówno w wielu krajach śródziemnomorskich, jak i państwach z dostępem do morza stanowią stały element kuchni.

Podawane są przede wszystkim w gotowanej formie i są niezwykle cenione ze względu na dosyć wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Hoduje się je jednak również z innych względów. Słodkowodne perłoródki oraz morskie perłopławy to gatunki słynące z produkowania wyjątkowo pięknych pereł, które cieszą się wielkim uznaniem w branży jubilerskiej.

Perły powstają w wyniku dostania się ciała obcego do muszli. Zachwycający efekt końcowy jest tak naprawdę mechanizmem obronnym i reakcją na obecność ciała obcego. Dla wielu osób piękne perły stały się jednak powodem do hodowania małży na własną rękę.

Jak i czym karmić hodowlane małże?

Co jedzą małże i jaka jest ich dieta? Jak i czym karmić357
fot. Christoph Specjalski | Unsplash

Decydując się na własną hodowlę małży należy przede wszystkim przeprowadzić gruntowany rekonesans i sprawdzić, jakich warunków potrzebuje konkretny gatunek. Należy również pamiętać, że tylko odpowiednia dieta może zapewnić małżom świetną kondycję. Wiele hodowlanych gatunków bardzo chętnie sięga po pokarm przeznaczony dla małych krewetek. Odżywiają się także pokarmem mikro, choć należy pamiętać, że powinien on być bardzo drobno zmielony. Sam proces karmienia jest dosyć charakterystyczny i wymaga od właściciela prawidłowego podejścia.

Małże większą część czasu spędzają bowiem z zamkniętą muszlą, a zatem mogłoby się wydawać, że serwowanie jakiegokolwiek pokarmu jest bezcelowe. Nic bardziej mylnego. Głodne małże wyczują pożywienie, aczkolwiek należy je wsypywać stosunkowo blisko, by mogły z łatwością je zassać. Po wyczuciu przekąski w swoim otoczeniu małże otwierają się dosłownie na chwilę, by sprawnie przyjąć pokarm. Małże powinny być karmione nawet do sześciu razy w ciągu dnia w odpowiednich odstępach czasowych. Pragnąc upewnić się, że drobny i lekki pokarm na pewno dotrze do adresata, warto na czas karmienia odłączyć pompę obiegową w akwarium.

O czym należy pamiętać w przypadku małży?

Naturalnym środowiskiem małży są wodne zbiorniki, z których są w stanie pozyskiwać odpowiednią ilość niezbędnego do przetrwania pożywienia. Niektóre małże potrafią się przemieszczać, inne przyczepiają się do podłoża, a jakiekolwiek próby oderwania może skończyć się dla nich rychłą śmiercią.

Część małży nie sprawia niemal żadnych problemów w warunkach hodowlanych, a ich utrzymanie jest stosunkowo łatwe. Warto jednak pamiętać, że istnieją gatunki, które w takich sztucznych warunkach nie czują się zbyt dobrze, a same próby stworzenia hodowli wielokrotnie kończyły się fiaskiem. Osoby przymierzające się do założenia hodowli lub zakupienia małży do domowego akwarium, powinny przede wszystkim wiedzieć, czego potrzebują poszczególne gatunki.

Choć małże uchodzą za wyjątkowo proste organizmy, to jednak posiadają swoje preferencje oraz potrzeby, których nie można pomijać na żadnym etapie hodowli. Warto pamiętać, że niektóre gatunki małży bardzo źle reagują na ruch. Zakłócanie spokoju może wobec tego sprawić, że muszla będzie niemal cały czas zamknięta. Taki stan rzeczy uniemożliwia zwierzęciu spokojne żerowanie, a w efekcie może skończyć się drastyczną śmiercią głodową.

Inne gatunki należy umieszczać w akwarium wyłącznie ze skałą, do której zwierzę jest przyczepione. I w takich przypadkach trzeba liczyć się z tym, że próba oderwania małży od podłoża może trwale uszkodzić zwierzę, a w efekcie doprowadzić do śmierci. Warto także odpowiednio dobierać towarzystwo, ponieważ większość małży źle znosi nachalne ryby lub inne organizmy w akwarium, które zakłócają spokój.