You are currently viewing Co jedzą motyle: Ciekawe przysmaki motyli

Na świecie istnieje ponad 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce można spotkać się z zaledwie 150 motylami dziennymi i około 3 tysiącami gatunków nocnych, znanych jako ćmy. Te wyjątkowe owady wyeluowały już 150 milionów lat temu. Przepiękne ubarwienie i wzory na skrzydłach sprawiają, że cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród lepideptorolologów. Czym się żywią?

Podstawowa dieta motyla

Motyle żywią się przede wszystkim nektarem kwiatowym. Są w stanie przyjmować jedynie płynny pokarm, a nektar dostarcza im nie tylko wartościowych cukrów, ale i wiele innych minerałów, które pozwalają im normalnie funkcjonować. To również dzięki niemu są w stani zgromadzić odpowiednią ilość tłuszczu, co przydaje się zwłaszcza w okresie zimowym. Motyle najczęściej można spotkać przy silnie pachnących i nektarodajnych kwiatach. Do takich kwiatów zaliczyć można macierzankę, lawendę, przetacznik oraz słonecznik bulwiasty.

Sporym zainteresowaniem cieszą się również takie kwiaty jak rudbekia, szałwia, malwa oraz dalia. Dla wielu pasjonatów ogrodnictwa obecność motyli jest dodatkową atrakcją, dlatego decydują się sadzić w swoich ogrodach aromatycznie pachnące maciejki, onętki, żeniszki, smagliczki oraz kolorowe cynie. Wszystkie wspomniane rośliny stanowią dla motyli źródło pożywienia, a ich intensywny zapach pozwala owadom szybko zlokalizować życiodajne kwiaty.

Bardzo dobrym pomysłem jest także budleja Dawida, krzew zwany również motylim krzewem. Wszystkie gatunki motyli zamieszkujące teren Polski wprost uwielbiają tę roślinę. Warto podkreślić, że w podstawowej diecie motyla poza nektarem kwiatowym jest również pyłek, który się do nich przyczepia. Dzięki temu, podróżując z kwiatka na kwiatek mimowolnie zapładniają komórki jajowe roślin.

Czy motyle jedzą owoce?

Można śmiało powiedzieć, że motyle należą do grona entuzjastów wszelkich słodkości. Świeże owoce stanowią dla nich źródło cennych minerałów i wielu witamin, po które bardzo chętnie sięgają. Warto dodać, że ich największym rarytasem są lekko przegniłe owoce, aczkolwiek nie pogardzą również tymi całkiem świeżymi. Motyle uwielbiają śliwki, jabłka oraz gruszki. Lgną również do nieco bardziej egzotycznych owoców, bo wyjątkowo mocno cenią sobie pomarańcze.

Czy motyle jedzą rośliny?

Aparat gębowy dorosłych osobników nie pozwala im na żywienie się pokarmem w postaci stałej. Motyle sięgają wobec tego wyłącznie po pokarm w formie płynnej. Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku małych larw motyli. Larwy są bowiem przede wszystkm roślinożerne. Na tym wczesnym etapie życia jedzą głównie liście, aczkolwiek nie pogardzą również korzeniami oraz całkiem twardym drewnem. Dorosły osobnik wyposażony jest w aparat gębowy w postaci rurki przeznaczonej do ssania, a zatem nie ma mowy o pokarmie, który wymaga rozdrobnienia.

Czy można dokarmiać motyle?

Dokarmianie motyli to zjawisko zyskujące popularność w naszym kraju. Wbrew pozorom przetrwanie okresu zimowego dla dorosłego osobnika może być całkiem dużym wyzwaniem. W tym okresie znalezienie nektarodajnych kwiatów może graniczyć z cudem. Właśnie z tego względu coraz więcej ludzi decyduje się na tworzenie unikatowych karmników dla motyli. Skonstruowanie takiego karmnika i przygotowanie pokarmu nie wiąże się z czasochłonnym zadaniem.

Formą przypominają nieco karmniki dla ptaków, aczkolwiek nie można je stworzyć właściwie ze wszystkiego. Najważniejsze jest bowiem wyposażenie. W karmniku dla motyla powinien znaleźć się cukier oraz woda. Już takie zestaw sprawi, że motyl będzie mógł przetrwać trudną zimę. Dietę warto jednak wzbogacić zgniłymi owocami. Motyle uwielbiają zgniłe śliwki, jabłka i gruszki. Wystarczy w karmniku położyć niewielki kawałek, by zapewnić owadom satysfakcjonującą i wartościową ucztę. Wprawdzie nie będą w stanie pogryźć owoców, ale z pewnością wypiją wydzielane przez nie soki, które pełne są cennych dla motyli cukrów.

Co jedzą nocne motyle?

Mogłoby się wydawać, że w kręgu zainteresowań ciem znajduje się tylko światło, do którego lgną z maniakalnym uporem. Dieta nocnych motyli jest jednak dosyć podobna do diety motyli dziennych. Te gatunki również najchętniej sięgają do nektarodajnych kwiatów i równie chętnie żywią się sokami zgniłych owoców. Potrzeby fizjologiczne są w tym przypadku niemal takie same. Takie same są również możliwości pod względem pozyskiwania pokarmu.

Czym żywią się nietypowe gatunki motyli? Dziwne przysmaki motyli. 

Ze względu na charakterystyczny aparat gębowy motyle borykają się z pewnymi ograniczenami pod względem żywieniowym. Są w stanie przyjmować pokarm wyłącznie w formie płynnej. Dodatkowo do życia potrzebują przede wszystkim cukrów zawartych w dostępnych dla nich nektarach. Nie zmienia to jednak faktu, że na świecie istnieją motyle, które spijają soki z padliny. Przykładem są pokłonniki i mieniaki, które nie tylko żerują na padlinie, ale spijają również mocz innych zwierząt oraz soki z odchodów. Większość zbadanych motyli żywi się jednak przede wszystkim słodkim nektarem oraz sokami z wybranych owoców.