You are currently viewing Co jedzą nietoperze? Podstawowa dieta żywieniowa nietoperzy
fot. Geoff Brooks | Unsplash

Na świecie istnieje nieco ponad 1400 gatunków nietoperzy, aczkolwiek w Polsce można spotkać się z niewielką ich częścią, bo zaledwie z 20 gatunkami. Nietoperze zaliczają się do ssaków łożyskowych i na ogół prowadzą nocny tryb życia. Czym się żywią?

Podstawowa dieta żywieniowa nietoperza

Ustalenie podstawowej diety nietoperzy jest w pełni uzależnione od danego gatunku. W naszym kraju większość nietoperzy jest owadożerna, aczkolwiek warto pamiętać, że na świecie znajdziemy również gatunki, dla których niewielkie owady mogą stanowić jedynie przekąskę przed głównym posiłkiem. Tego rodzaju nietoperze polują zarówno na małe ssaki, ptaki oraz ryby.

Na świecie istnieją trzy gatunki nietoperzy, które żywią się krwią małych ssaków. Zamieszkują przede wszystkim tereny Ameryki Południowej i potrafią być nie lada udręką dla mieszkańców oraz zwierząt gospodarczych.

Żyjące w Polsce nietoperze odżywiają się przede wszystkim muchówkami, które stanowią dla nich źródło niezbędnego białka oraz cennych wartości odżywczych. Jedzą również w przemysłowych ilościach komary. Szacuje się, że jeden nietoperz jest ich w stanie zjeść nawet do trzech tysięcy każdego dnia.

Nietoperze z dużą sprawnością polują też na ćmy i nie pogardzą soczystymi chrząszczami. Gdy w swoim otoczeniu nie znajdzie ulubionych przekąsek, wówczas będzie polował na pozostałe owady w poszukiwaniu cennych wartości odżywczych. Odnotowano przypadki nietoperzy polujących również na pasikoniki oraz koniki polne.

Czy nietoperze jedzą owoce?

Te żyjące na terenie naszego kraju na ogół unikają słodkich przekąsek w postaci świeżych owoców. Nie stanowią dla nich podstawy żywieniowej, a mówiąc wprost – są wręcz zbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie nietoperze podchodzą w ten sposób do owoców. Warto w tym miejscu wspomnieć o rudawce wielkiej. Gatunek tego nietoperza występuje przede wszystkim na terenie Azji Południowej, a podstawą jego diety są również owoce oraz nektar kwiatów. Jest zwierzęciem niemal w pełni roślinożernym, choć zdarza mu się sięgać również po niewielkie owady.

Warzywa w diecie nietoperzy

Nietoperze, zwłaszcza te żyjące na terenie Polski, nie jedzą warzyw. Z całą pewnością nie jest to rodzaj pożywienia, na który zwrócą uwagę. Warto jednak pamiętać, że obecność nietoperzy w ogrodzie może znacząco poprawić jakość uprawianych warzyw i owoców, bo dzięki nim pozbędziemy się wielu szkodników.

nietoperz
fot. Todd Cravens | Unsplash

Czy można dokarmiać nietoperza?

Dokarmianie nietoperzy może być w Polsce dosyć kłopotliwe, ale przede wszystkim jest całkowicie niewskazane. Te wyjątkowe zwierzęta bez najmniejszych problemów radzą sobie z pozyskiwaniem niezbędnego pożywienia.

Polują na owady z wielką sprawnością i łapią je w locie. Najtrudniejszym dla nich okresem jest oczywiście zima, gdy większość owadów jest po prostu mniej aktywna. Należy jednak pamiętać, że nietoperze hibernują, a zatem zapadają w sen zimowy, który trwa do końca marca.

Korzystają wówczas z tkanki tłuszczowej nagromadzonej w miesiącach poprzedzających zimę. Chowają się wówczas najczęściej w jaskiniach, aczkolwiek na terenach bardziej zurbanizowanych ich kryjówką stają się także piwnice czy dziuple.

Bardzo ważne jest, aby w tym okresie jak najmniej się wybudzały. Każde przebudzenie wiąże się bowiem z korzystaniem z niezbędnej energii, która jest potrzebna do przetrwania trudnego okresu.

Czy warto budować budki dla nietoperza?

Niektórzy miłośnicy zwierząt decydują się na tworzenie specjalnych budek dla nietoperzy. Tego rodzaju praktyki są dobrym pomysłem w przypadku terenów zurbanizowanych.

Postępująca urbanizacja sprawia, że wiele zwierząt, w tym nietoperze, miewają spore problemy ze znalezieniem bezpiecznego lokum na odpoczynek.

Budki dla nietoperzy nie wymagają dostarczania żadnego pożywienia. Stanowią jednak bezpieczne schronienie, w którym te wyjątkowe zwierzęta będą mogły przetrwać okres zimowy.

Czego nietoperze nie mogą jeść?

Nietoperze zamieszkujące tereny Polski mają dosyć mocno określone preferencje żywieniowe. Sięgają przede wszystkim po owady, a dzięki temu skutecznie usuwają szkodniki.

Na ogół nie będą sięgać po innego rodzaju przekąski, choć z braku laku mogą zainteresować się świeżymi owocami lub nektarem kwiatów. Zdarzają się sporadycznie sytuacje, kiedy zdezorientowany nietoperz pojawia się na terenie domostw.

Ważne jest, aby nie próbować dokarmiać go przetworzoną żywnością czy innego rodzaju smakołykami. Nietoperze zaliczają się do jedynych aktywnie latających ssaków, aczkolwiek nie oznacza to, że możemy je dokarmiać, gdyż ich układ pokarmowy jest przystosowany do przetwarzania bardzo konkretnych treści.

Nie należy wychodzić z założenia, że zagubionego nietoperza należy nakarmić czymkolwiek, by go wesprzeć. Taka postawa może mu solidnie zaszkodzić.

W sytuacji, gdy znajdziemy się w pobliżu takiego nietoperza, można za pomocą ręcznika przenieść go w bezpieczne miejsce.

Należy wówczas zabezpieczyć własne dłonie, bo w sytuacji zagrożenia zwierzę może próbować ugryźć. Można mu podać odrobinę wody.