You are currently viewing Co jedzą pisklęta? Czym dorosłe ptaki karmią swoje pociechy?
fot. Andrea Lightfoot | Unsplash

Pisklęta tuż po urodzeniu na ogół odznaczają się pewnego rodzaju nieporadnością, która sprawia, iż w początkowej fazie życia są niemal w pełni zależne od rodziców. Wiele ptaków tuż po urodzeniu nie jest w stanie samodzielnie zatroszczyć się o najpilniejsze potrzeby. Nie są w stanie również się bronić przed drapieżnikami, a latanie stanowi dla nich melodię przyszłości, na którą muszą nieco poczekać. W tym początkowym okresie mogą liczyć wobec tego wyłącznie na swoich rodziców.

Czym dorosłe karmią swoje pociechy?

Wśród wielu gatunków ptaków panuje bardzo silnie wykształcony instynkt rodzicielski, który pozwala małym pisklętom rozwijać się w całkiem dobrych warunkach. Rodzice na ogół naprzemiennie pilnują maluchów, pozyskują pokarm i samodzielnie karmią młode, wkładając jedzenie bezpośrednio do dziubków.

Młode na wczesnym etapie życia nie są w stanie sięgać nawet po pokarm, dlatego charakterystyczna metoda karmienia jest jedynym skutecznym sposobem na dostarczanie młodym niezbędnych elementów odżywczych. Rodzaj pokarmu jest w pełni uzależniony od gatunku ptaka. Trzeba bowiem mieć świadomość, że nie wszystkie ptaki odżywiają się w taki sam sposób. Do gniazda przynoszone są zarówno owady, jak i ziarna czy niewielkie zwierzęta. Rodzice w miarę możliwości rozdrabniają zdobyte jedzenie w taki sposób, aby ułatwić pociechom spożywanie.

Czym karmić znalezione pisklęta?

Co jedzą pisklęta Czym dorosłe ptaki7487
fot. Unsplash

Mogłoby się wydawać, że karmienie znalezionych piskląt jest sprawą łatwą i niegenerującą żadnych problemów. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom jest to dosyć odpowiedzialne zadanie i zdecydowanie wymaga od nas pewnego rodzaju przygotowania. Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieje ogromna ilość gatunków ptaków. Przymierzając się wobec tego do karmienia piskląt, koniecznie trzeba zorientować się, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia. Należy pamiętać, że ptaki dzielą się na owadożerne, ziarnojady oraz drapieżne.

Dieta w każdym przypadku będzie wobec tego opierała się na zupełnie innych produktach. Następnie należy zorientować się, czym odżywiają się pisklęta poszczególnych gatunków. Stosunkowo łatwe jest karmienie piskląt ptaków owadożernych. Znalezionego malucha należy umieścić w bezpiecznym miejscu i dokarmiać larwami mącznika. Zdecydowanie należy jednak unikać owadów z twardym pancerzem, bo na wczesnym etapie życia pisklęta nie poradzą sobie z tak twardą przekąską. Równie łatwe jest dokarmienia piskląt ptaków preferujących dietę składającą się z ziaren.

Wówczas dobrym pomysłem będzie podawanie siemienia lnianego oraz prosa. Przydatne mogą się także okazać specjalistyczne mieszanki przeznaczone dla małych ptaków. Znacznie trudniejszym zadaniem jest dokarmianie piskląt drapieżnych ptaków. W takich sytuacjach dobrym wyborem będzie wezwanie weterynarza lub eksperta, który będzie w stanie zająć się maluchem. Podawanie gotowanego chudego mięsa nie będzie najlepszym pomysłem, choć można taki wariant rozważyć, jeżeli dostrzegamy, że maluch jest wygłodzony i pilnie potrzebuje wartości odżywczych.

Jak karmić pisklęta?

Pisklęta to dosyć absorbujące stworzenia, które potrzebują wielkiego wsparcia również podczas jedzenia. Na wczesnym etapie życia nie będą w stanie samodzielnie sięgać po pokarm. Jedynym, czego można się po nich spodziewać, to otwartych dziubków, które świadczą o tym, że maluchy są bardzo głodne. Pokarm należy jednak podawać pisklętom ręcznie bezpośrednio do dziubka. Tylko w ten sposób skutecznie nakarmimy malucha, mając całkowitą pewność, że pokarm trafi do żołądka. Za pomocą pipety regularnie powinno się podawać wodę.

Wiele gatunków ptaków może sięgać po twaróg, mąkę kukurydzianą oraz glukozę. Takie mieszanki będą dobrym wyborem dla piskląt, które potrzebują konkretnych porcji wartości odżywczych do prawidłowego rozwoju. Przed podaniem takowych mieszanek warto jednak skonsultować się z ekspertem, który będzie w stanie udzielić merytorycznej porady w konkretnym przypadku. Pisklętom należy zapewnić bezpieczne i ciepłe miejsce. Dobrym pomysłem będzie wyłożone miękkim materiałem pudełko.

Czym nie dokarmiać piskląt i dorosłych osobników?

Pisklęta przyjmą każdy rodzaj pokarmu, który włoży im się do dziubka. Na tym wczesnym etapie życia zależy im przede wszystkim na tym, by zapełnić żołądki i zminimalizować uczucie głodu. Właśnie z tego względu należy postępować z nimi odpowiedzialnie i nie serwować im przekąsek, które mogłyby im zaszkodzić. Należy pamiętać, że zdecydowana większość ptaków nie posiada pęcherzyka zółciowego. W związku z powyższym nie są one w stanie wydalać soli.

Należy wobec tego unikać podawania ptakom jakichkolwiek słonych przekąsek czy pokarmu z dużą zawartością soli. Może ona pogorszyć samopoczucie ptaków, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Z tego samego powodu nie należy pisklętom i dorosłym osobnikom podawać chleba. Układ trawienny tych zwierząt nie jest przystosowany do trawienia takich treści, a pleśniejący w żołądku chleb może doprowadzić do poważnych komplikacji. Jednocześnie należy unikać także słodkich przekąsek oraz jedzenia przetworzonego termicznie. Pragnąc pomóc pisklętom należy się kierować faktycznymi potrzebami danego gatunku.