You are currently viewing Co jedzą przepiórki: czy lubią owoce i warzywa

Przepiórka to średniej wielkości ptak należący do rodziny kurowatych. Zamieszkuje niemal wszystkie kontynenty i odznacza się charakterystycznym brązowym upierzeniem pokrytym brunantnym wzorem. Rozrożniamy dwa typy hodowlanych przepiórek – nośne oraz mięsne. Czym żywią się te wyjątkowe ptaki?

Podstawowa dieta żywieniowa przepiórek

Nie ma co do tego wątpliwości, że przepiórki najchętniej sięgają po różnego rodzaju ziarna. Uwielbiają proso i owies, które stanowią dla nich bardzo cenne źródło wielu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Właściwie nie pogardzą żadną paszą gospodarską. Stałym elementem ich diety może być bez wątpienia kasza kukurydziana oraz płatki owsiane. Przepiórki żyjące na wolności bardzo chętnie sięgają także po nasiona, a do bardziej soczystych przysmaków należą świeże trawy oraz rozmaite zioła. Zielonki są niebywale ważne w diecie przepiórki, gdyż dostarczają mnóstwa ważnych witamin. Ptaki te bardzo chętnie skubią mniszka lekarskiego oraz pokrzywy.

Czy przepiórki jedzą mięso?

Mięso zdecydowanie nie należy do największych przysmaków przepiórek. Niektórzy hodowcy decydują się na sporadyczne podawanie przepiórkom kawałków mięsa, aczkolwiek nie jest to element niezbędny w ich diecie.

Jakie owoce w diecie przepiórki?

Owoce w diecie przepiórki stanowią miłą odmianę i przede wszystkim są doskonałym źródłem wielu wartościowych witamin i minerałów. Warto od czasu do czasu podawać im kawałeczki świeżego jabłka, gruszek czy owoce jagodowe. Przepiórki z ogromną chęcią sięgają po takie słodkie przekąski, choć należy pamiętać, że nie powinny one stanowić ich podstawy żywieniowej. W letnie dni można im podać kawałek soczystego arbuza. Nie przejdą obojętnie również obok świeżego melona.

Jakie warzywa dla przepiórki?

Również warzywa mogą stanowić zdrowy suplement diety. W diecie dla przepiórki warto uwzględnić kawałki rozdrobnionej (najlepiej startej) marchewki. Uwielbiają też pietruszkę oraz seler. Można je od czasu do czasu poczęstować świeżym szpinakiem oraz pomidorami.

Dlaczego warto przepiórkom podawać nabiał?

Hodowcy przepiórek pragną, aby ich przepiórki odznaczały się wspaniałą kondycją i energią, dzięki której będą w stanie znosić najwyższej jakości jajka. W tym celu warto urozmaicić dietę o produkty, które korzystnie wpłyną na organizm przepiórki. Regularne podawanie przepiórkom twarogu z dodatkiej jajka gotowanego na twardo to idealny sposób na dostarczenie jej cennych minerałów i witamin.

Jak wybrać właściwą paszę dla przepiórek? O czym pamiętać?

Wybór odpowiedniej paszy ma kolosalne znaczenie dla zdrowia naszych przepiórek. Pełnowartościowa dieta jest gwarancją ich zdrowia. W sklepach specjalistycznych można kupić pasze bez zawartości środków przeciwkurczowych. Tego rodzaju pasze podaje się przepiórkom właściwie od najwcześniejszego etapu rozwoju do starości. Niektórzy hodowcy decydują się na samodzielne przygotowywanie mieszanek dla przepiórek. W takim wypadku najlepiej postawić na zboża w postaci owsa, prosa, pszenicy oraz sorgo. Uzupełnieniem takiej diety powinny być liście sałaty lodowej, mniszek lekarski oraz liście surowego szpinaku. Warto od czasu do czasu podawać przepiórkom gotowane buraki oraz gotowane na twardo jajko. Pragnąc uzyskać doskonałej jakości przepiórcze jaja, należy przepiórkom podawać do paszy od czasu do czasu rozmiażdżoną skorupkę jajka. Takie zastrzyki wapnia wpływają nie tylko na trwałość skorupy przepiórczych jaj, ale i ich charakterystyczne ubarwienie. Jaja bez brunatnych plamek są bowiem traktowane jako mniej wartościowe.

Czego przepiórki nie mogą jeść?

Dieta przepiórek powinna być urozmaicona i odpowiednio zbilansowana. Tylko w ten sposób zapewnimy ptakom odpowiednie warunki rozwoju i tym samym szereg składników odżywczych odpowiedzialnych za ich świetną kondycję. Należy jednak pamiętać, że i w przypadku tych dosyć niewybrednych ptaków istnieje lista produktów, po które pod żadnym pozorem nie powinny sięgać. Kwestia dokarmiania ptaków bez zgłębienia tematu, a przede wszystkim bez pomyślunku wciąż pozostaje w Polsce kwestią kontrewersyjną. Warto jednak mieć świadomość tego, że brak wiedzy w niektórych sytuacjach może im po prostu zaszkodzić. Zdecydowanie należy unikać podawania przepiórkom chleba w jakiejkolwiek postaci. Nie są one przystosowane do trawienia takich treści, a dodatkowym problemem jest również duża zawartość soli. Ptaki nie posiadają woreczka żółciowego, a zatem nie są w stanie soli wydalać. Podawanie pieczywa w jakiejkolwiek formie może im bardzo zaszkodzić. To samo dotyczy wszelkich innych słonych przekąsek, np. chipsów czy krakersów. Takie przekąski nawet w najmniejszych ilościach mogą przyczynić się do poważnych dolegliwości nerek, w tym ich niewydolności. Należy również zwracać uwagę na jakość serwowanego pokarmu. Przekąski gnijące lub pokryte pleśnią nie powinny być w żadnym wypadku serwowane. Mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na pracę całego układu pokarmowego i tym samym zaszkodzić ptakom. Zdecydowanie odradza się podawanie jakichkolwiek przekąsek z dużą zawartością cukru. Słodycze nie znajdują się w podstawie żywieniowej przepiórek i nawet w najmniejszych ilościach mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.