You are currently viewing Co jedzą chomiki: Jakie owoce dla chomika? 

Chomiki należą do rodziny chomikowatych i są jednymi z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Na świecie istnieje około trzystu gatunków tych uroczych gryzoni, aczkolwiek w Polsce najczęściej można spotkać się z chomikiem syryjskim, karłowatym oraz chińskim. Te wyjątkowo inteligentne zwierzęta mogą stać się doskonałymi towarzyszami i przyjaciółmi zarówno naszych dzieci, jak i dorosłych. Czym się żywią?

Podstawowa dieta chomika

Chomiki to bez wątpienia niezbyt wymagające zwierzęta. Nie są wybredne, aczkolwiek nie oznacza to, że można im podawać bezmyślnie wszystko, co wpadnie nam w ręce. Podstawą diety chomika są przede wszystkim zboża oraz różnego rodzaju nasiona.

Należy jednak pamiętać, że niektóre nasiona odznaczają się dużą zawartością tłuszczu, co z kolei może doprowadzić do poważnych problemów z otyłością czy nadwagą. Dieta chomika powinna być zbilansowana i składać się z elementów, z których chomik będzie czerpał wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Doskonałym pomysłem jest owies, żyto, proso i pszenica. Mieszanka składająca się z tych zbóż dostarczy zwierzęciu wielu cennych minerałów i witamin. Uzupełnieniem takiej diety mogą być podawane od czasu do czasu pestki dyni oraz sporadycznie podawane nasiona słonecznika.

Jakie owoce dla chomika?

Dieta chomika powinna również obfitować w świeże warzywa, które są dla nich źródłem cennych i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin. Warto od czasu do czasu podawać chomikom jagody, które są fantastycznym źródłem witaminy C. Dobrym pomysłem będą także borówki amerykańskie oraz maliny. Chomiki chętnie sięgają także po poziomki i porzeczki. Nie pogardzą też świeżymi figami, winogronami i truskawkami. W gorące letnie dni chomik bardzo chętnie skusi się na świeżego arbuza oraz jabłka.

Należy jednak przed podaniem usunąć wszystkie pestki. W sezonie zimowym dobrym rozwiązaniem będą suszone owoce. Należy jednak pamiętać, że owoce posiadają większą zawartość cukru niż warzywa, dlatego powinny być serwowane sporadycznie. Jednocześnie chomik powinien posiadać w swojej klatce narzędzia umożliwiające aktywny styl życia. Dobrym pomysłem będzie także specjalna kula do biegania czy otwarty kołowrotek do biegania w klatce. Takie narzędzia pozwolą chomikowi dać upust rozpierającej go energii i jednocześnie spalić nieco zbędnych kalorii.

Jakie warzywa dla chomika?

Chomiki bardzo entuzjastycznie podchodzą do świeżych i suszonych warzyw. Zdrowa, zbilansowana i pełnowartościowa dieta powinna uwzględniać tego rodzaju elementy. Z pewnością warto podawać chomikowi świeżą marchew. Dobrym pomysłem jest także seler, brokuł czy cukinia. Źródłem cennych witamin i minerałów, których chomik potrzebuje do prawidłowego rozwoju jest też czerwona papryka, ogórek zielony, szpinak oraz kabaczek.

Czy chomik może jeść mięso?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że chomiki to zwierzęta wszystkożerne. Mięsne elementy są wobec tego kluczem do doskonałego zdrowia oraz samopoczucia tych zwierząt. Białko w takiej postaci jest niezbędne. Warto chomikom podawać larwy mącznika, szarańcze, chrząszcze lub świerszcze. Można również od czasu do czasu poczęstować chomika gotowanym mięsem z kurczaka lub indyka. Należy jednak unikać wszelkiego rodzaju przypraw, a przede wszystkim soli, która może chomikom bardzo zaszkodzić. Co ciekawe, niektórzy hodowcy podają swoim chomikom również surowe mięso. Niektórzy uważają, że można im podawać różnego rodzaju ryby. Z pewnością nie zaszkodzi podanie gotowanego jajka, za którymi chomiki bardzo przepadają.

Czym żywią się chomiki żyjące na wolności?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że dieta dzikich chomików znacząco różni się od często rozpieszczanych chomików hodowlanych. Chomiki żyjące na wolności zdane są pod tym względem na siebie. Bardzo często podstawą ich diety są różnego rodzaju rośliny oraz niewielkie owady, które będą w stanie złapać. Warto również pamiętać, że samica jest w stanie zabić i zjeść swoje młode, jeżeli tylko wyczuje zagrożenie z zewnątrz. Widząc wobec tego samicę z młodymi lub posiadając chomiczą rodzinę w domu, należy mieć się na baczności i nie dawać samicy żadnych powodów do zmartwień.

Czego nie mogą jeść chomiki?

Chomiki na ogół śpią w ciągu dnia, ładując akumulatory na noc. To właśnie wtedy są najbardziej aktywne. Jedzą bardzo dużo i można wręcz odnieść wrażenie, że zajmują się przede wszystkim pochłanianiem kolejnych porcji jedzenia. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko służy ich zdrowiu. Kategorycznie odradza się podawania chomikom produktów z dużą zawartością soli. Choć zwierzaki chętnie sięgną po chipsy czy krakersy, to jednak jest to rodzaj przekąsek, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie.

Nie należy również częstować chomików cytrusami, cebulą oraz czosnkiem. Ze względu na szkodliwe związki, nie należy podawać chomikowi surowych ziemniaków oraz fasoli. Zaszkodzi mu również awokado, rzodkiew, kapusta oraz rabarbar. Pod żadnym pozorem nie wolno się z chomikiem dzielić również słodyczami.

Ulubione przysmaki chomika

Jednym z najbardziej interesujących aspektów opieki nad chomikiem jest poznawanie ich ulubionych przysmaków. Chomiki są wszystkożerne, co oznacza, że ich dieta może być bardzo różnorodna.

Ziarna i nasiona stanowią podstawę diety chomika. Ulubionymi są nasiona słonecznika, proso i pszenica. Są one bogate w energię i składniki odżywcze, co jest kluczowe dla utrzymania energii i zdrowia tych małych stworzeń. Jednakże, ważne jest, aby nie przesadzać z ilością, ponieważ nasiona słonecznika są bogate w tłuszcze i mogą prowadzić do nadwagi.

Warzywa są kolejnym istotnym elementem ich diety. Chomiki uwielbiają chrupiące przysmaki takie jak marchewka, brokuły, ogórek i różne liściaste warzywa. Zapewniają one niezbędne witaminy i minerały, a także pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia. Należy jednak pamiętać, aby wprowadzać nowe warzywa stopniowo, aby uniknąć problemów trawiennych.

Owoce również mogą być traktowane jako przysmak, ale z umiarem ze względu na wysoką zawartość cukru. Jabłka (bez pestek), banany i jagody to kilka z ulubionych wyborów. Są one bogate w witaminy, ale powinny stanowić tylko mały ułamek diety chomika.

Białko jest ważnym składnikiem diety chomika, a jednym z ulubionych źródeł białka są gotowane jajka, które są łatwe do strawienia i bardzo pożywne. Można również oferować małe ilości gotowanego kurczaka lub indyka, co jest wyjątkowym przysmakiem.