You are currently viewing Co jedzą ślimaki ze skorupą?
fot. Krzysztof Niewolny | Unsplash

W Polsce znajdziemy nieco ponad dwieście gatunków ślimaków.

Dzielą się one na te ze skorupą i bez skorupy. Jednym z najpopularniejszych ślimaków ze skorupą w Polsce jest winniczek.

Dieta wszystkich ślimaków na ogół jest bardzo ujednolicona, choć zdarzają się odstępstwa od normy lub indywidualne preferencje żywieniowe.

Czym się odżywiają ślimaki ze skorupą?

Wiele gatunków ślimaków ze skorupą żeruje przede wszystkim pod osłoną nocy. Prowadzą nocny tryb życia i tym samym redukują ryzyko narażenia się na styczność z człowiekiem lub innymi drapieżnikami. Podstawą ich diety żywieniowej są na ogół rośliny, a przede wszystkim ich zwiędnięte części.

Nie oznacza to jednak, że pogardzą świeżym pokarmem roślinnym. Bardzo chętnie pałaszują liście poszczególnych roślin, które nie stanowią dla nich zagrożenia. To ważna informacja, ponieważ ślimaki intuicyjnie wyczuwają rośliny zawierające toksyczne dla nich substancje. Ślimaki ze skorupą zaliczają się do istot o bardzo niewybrednym podniebieniu. Tak naprawdę bardzo często są nazywane zwierzętami wszystkożernymi, ponieważ są w stanie skonsumować niemal wszystko, co według nich cieszy się jakąś wartością. Poza zwiędniętymi i świeżymi liśćmi odżywiają się także kwiatami i młodymi pędami.

Oryginalne preferencje ślimaków ze skorupą

Ślimaki ze skorupą na ogół sięgają po pokarm roślinny. Zaobserwowano jednak u niektórych gatunków dosyć osobliwe preferencje żywieniowe. Część ślimaków bardzo chętnie sięga po padlinę porzuconą po znacznie większe drapieżniki. Takie przysmaki są dla niektórych gatunków prawdziwą ucztą, której nie sposób się oprzeć. Co więcej, niektóre z nich równie chętnie posilają się kałem większych ssaków. Wielokrotnie odnotowywano obecność ślimaków ze skorupą, w tym winniczków, które pałaszowały odchody dzików czy wilków.

Czy ślimaki ze skorupą jedzą warzywa?

Podobnie jak ślimaki ogrodowe, ślimaki ze skorupą równie chętnie sięgają po rozmaite warzywa. Tego rodzaju przekąski stanowią dla nich bardzo cenne źródło witamin i po prostu im smakują. Bardzo chętnie sięgają po buraki, ziemniaki oraz kapustę. Ich ulubionym przysmakiem jest także rzodkiew oraz kalarepa. Właściciele ogrodów mogą być niemal pewni, że ślimak nie przepuści okazji, by sięgnąć po pomidory oraz rosnące w ogrodzie zioła. I choć dla większości zwierząt zarówno cebula, jak i czosnek są szkodliwe, to jednak ślimaki chętnie posilą się takim rarytasem.

ślimak
fot. Krzysztof Niewolny | Unsplash

Czy ślimaki ze skorupą jedzą owoce?

Słodkie przekąski w postaci świeżych owoców to niemal dla wszystkich ślimaków wielki rarytas.

Nie inaczej jest w przypadku ślimaków ze skorupą. Uwielbiają leśne owoce, a przede wszystkim świeże truskawki, maliny, poziomi i jagody. Niektóre gatunki ślimaków ze skorupą o wiele bardziej przepadają za gnijącymi owocami.

Wówczas będą poszukiwały kompostownika lub pojemnika z odpadami, z których dochodzi mniej przyjemny dla ludzkiego nosa zapach i bardzo przyjemny zapach dla ślimaka. Również ślimaki ze skorupą uwielbiają grejpfruty. Nie pogardzą bananami, jabłkami oraz gruszkami.

Czy ślimaki ze skorupą jedzą mięso?

Tak naprawdę wiele zależy od gatunku ślimaka. Zdecydowana większość skupia się przede wszystkim na pokarmie roślinnym. Nie zmienia to jednak faktu, że z chęcią posilą się dodatkowym źródłem białka, jeżeli tylko nadarzy się taka okazja. Od czasu do czasu sięgają wobec tego po dżdżownice lub inne owady. Niewielka ilość gatunków ślimaków ze skorupą odżywia się padliną.

Takie ślimaki uwielbiają mięso, aczkolwiek ze względu na gabaryty, budowę ciała i możliwości, nie są w stanie samodzielnie upolować zwierzyny. Sięgają wobec tego po dostępne przekąski, które najpewniej zostały zostawione przez większe drapieżniki. Z całą pewnością nie należy jednak podawać ślimakom mięsa, chyba że takie są wymagania dotyczące konkretnych gatunków.

Czego nie mogą jeść ślimaki ze skorupą?

Ślimaki żyjące na wolności na ogół nie mają większych problemów z omijaniem „przekąsek”, które mogą stanowić dla nich zagrożenie. Zgoła inaczej wygląda sytuacja ślimaków hodowlanych.

Warto pamiętać, że niektóre rośliny lub ich części są dla ślimaków szkodliwe, gdyż zawierają toksyczne substancje. Wśród najpopularniejszych roślin, które są groźne dla ślimaków, należy wyróżnić przede wszystkim rododendron oraz azalie. Już niewielka ilość tych roślin może się dla ślimaka skończyć tragicznie.

Zdecydowanie należy unikać wszystkich produktów o wysokim poziomie przetworzenia oraz posiłków pochodzących z naszego własnego stołu. Ślimak nie może jeść produktów z dużą zawartością soli czy żadnych innych przypraw.

Z całą pewnością należy tym samym unikać słonych przekąsek i produktów z dużą zawartością cukru. Jedynym słusznym wyborem w kwestii słodkich przekąsek są wybrane owoce. Jakakolwiek inna forma cukru jest szkodliwa dla zdrowia ślimaka. Mięso należy podawać wyłącznie gatunkom, które faktycznie się nim odżywiają. Powinno być podawane zgodnie z zaleceniami weterynarza lub eksperta.