You are currently viewing Co jedzą świerszcze: czy jedzą owoce i warzywa? 

Świerszcz polny należy do rodziny świerszczowatych i zamieszkują niemal całą Polskę. Te wyjątkowe owady kojarzą się przede wszystkim z charakterystycznym śpiewem, który tak de facto wykonywany jest wyłącznie po to, by zwrócić uwagę samic. Są mistrzami kamuflażu, co i tak nie pozwala im uchronić się przed zwierzętami, dla których stanowią atrakcyjną przekąskę. Czym się żywią?

Podstawowa dieta żywieniowa świerszczy

Pod względem żywienia świerszcze bez wątpienia zaliczają się do istot niewybrednych. Te charakterystyczne pod względem budowy owady są wszystkożerne. Możliwość trawienia różnorodnych treści jest dla nich wartością na wagę złota i pomaga przetrwać nawet najtrudniejsze okresy roku. Najchętniej sięgają jednak po niewielkie owady oraz roślinność. To podstawa, z której słyną przede wszystkim świerszcze żyjące na wolności. Uwielbiają kiełki różnych zbóż, a także świeżą soczystą trawę. Tego rodzaju pokarm dostarcza im wielu cennych witamin oraz minerałów, aczkolwiek bywa tak, że nawet w dużych ilościach nie jest w stanie zahamować kanibalistycznych skłonności świerszczy. W naturze bezustannie dochodzi do aktów kanibalizmu pomiędzy świerszczami.

Czy świerszcze jedzą owoce i warzywa?

Nie ma co do tego wątpliwości, że owoce i warzywa stanowią dla świerszczy bardzo miłe urozmaicenie podstawowej diety. Uwielbiają zarówno słodkie przekąski w postaci jabłek, gruszek czy owoców jagodowych, jak i nieco bardzie wytrawne rarytasy. Z pewnością nie przejdą obojętnie obok świeżej marchwi czy natki pietruszki. Tego rodzaju pokarm stanowi dla nich bardzo ważne źródło niezbędnych do prawidłowego rozwoju witamin.

Czym karmić hodowlane świerszcze?

Dieta świerszczy hodowlanych nie różni się zbytnio od diety świerszczy żyjących na wolności. Może być jednak o wiele bardziej urozmaicona. Standardowym uzupełnieniem codziennej diety są świeże warzywa. Uwielbiają marchew, choć warto pamiętać, że o wiele lepiej radzą sobie ze startą marchewką, aniżeli tą podawaną w całości. Bardzo dobrym pomysłem będzie także świeża kapusta pekińska oraz buraki. Dietę warto od czasu do czasu urozmaicić rozdrobnionym jabłkiem czy bananem.

Soczyste owoce są dla nich także źródłem wody. Świerszcze nie pogardzą również świeżą trawą, choć warto korzystać ze sprawdzonych źródeł, by mieć pewność, że nie podajemy im przekąsek pełnych chemicznych dodatków. Warto również od czasu do czasu podawać im otręby oraz suchą karmę dla rybek akwariowych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że otrzymują niezbędną ilość cennych aminokwasów. Warto także zainwestować w karmę z dużą zawartością białka. Tego rodzaju pokarm bez problemu znajdziemy zarówno w stacjonarnych sklepach zoologicznych, jak i w tych internetowych. Jego obecność jest kluczowa w szczególności w hodowlach, w których wskaźnik aktów kanibalizmu jest bardzo duży.

O czym należy pamiętać?

Świerszcze są łasuchami, aczkolwiek w przypadku hodowli warto pamiętać o tym, by w ich terrarium nie zalegały resztki świeżego pożywienia. Rozkładający się pokarm może być dla owadów niezwykle szkodliwy, dlatego powinien być usuwany zaraz po skonsumowaniu posiłku. Apetyt jest oczywiście kwestią indywidualną, aczkolwiek szacuje się, że świerszcze powinny być karmione przynajmniej raz dziennie. Świerszcze powinny mieć również nieograniczony dostęp do świeżej wody. Najlepszym wyborem będzie woda przegotowana lub mineralna. Należy jednak pamiętać, by umieścić ją w stosunkowo płytkim naczyniu, bo w przeciwym wypadku próba ugaszenia pragnienia skończy się utopieniem.

Czego świerszcze nie mogą jeść?

Choć zaliczają się do grona owadów wszystkożernych, to jednak i one posiadają pewną listę produktów, których pod żadnym pozorem nie powinny spożywać. Kategorycznie zakazane jest częstowanie świerszczy liśćmi sałaty oraz innymi roślinami kapustowatymi, do których zaliczają się rzodkiew, kalarepa, kalafior czy kapusta włoska. Tego rodzaju warzywa są najczęściej spryskiwane ogromną ilością pestycydów, które działają na świerszcze wyniszczająco. Można mieć właściwie pewność, że po spożyciu takich przekąsek bardzo ucierpi zdrowie świerszcza, a w skrajnych przypadkach posiłek może doprowadzić do śmierci.

Świerszcze w diecie innych zwierząt domowych

Świerszcze domowe bardzo często hodowane są przede wszystkim na pokarm dla innych zwierząt hodowlanych. Te wyjątkowe owady zaliczające się do sporych łasuchów stają się wobec tego posiłkiem między innymi dla różnego rodzaju pająków. Przykładem mogą być świerszcze czerwonogłowe, które stanowią idealną przekąskę dla hodowlanych ptaszników. Owady te bardzo często są podawane także większym i mniejszym jaszczurkom.

Chętnie pożywią się nimi również węże oraz żaby. Suszone świerszcze bardzo często pojawiają się w sproszkowanej wersji jako dodatek do karm dla papug. Stanowią dla nich bardzo cenne źródło wartościowego białka. Co więcej, w niektórych regionach świata świerszcze coraz częściej wypierają mięso jako głównego dostawcę białka. W pewnych zakątkach świata świerszcze od dziesięcioleci stanowią pożywną przekąskę. Również w cywilizowanych krajach powstają hodowle, które później trafiają do pieczywa czy makaronów.