You are currently viewing Co jedzą szerszenie i co je odstrasza? 

Szerszenie to sporej wielkości owady zaliczające się do rodziny osowatych. Choć wzbudzają respekt, a ich użądlenie jest bardzo bolesne, to jednak trzeba również podkreślić, że to niebywale pożyteczne stworzenia. Dzięki nim skutecznie usuwane są owady przenoszące rozmaite choroby. Czym żywią się szerszenie?

Nie ma co do tego wątpliwości, że w świecie owadów szerszenie sieją prawdziwy postrach. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że ich głównym pożywieniem są mniejsi przedstawiciele całej grupy. Szerszenie z wielką skutecznością polują na takie owady jak muchówki, aczkolwiek ze względu na gabaryty nie boją się również atakować os i pszczół. Polowanie na ogół przebiega w ten sam sposób. Szerszeń wstrzykuje jad w swoją ofiarę, która w ten sposób zostaje unieruchomiona i nie jest w stanie się obronić. Warto podkreślić, że dorosłe osobniki nie potrzebują owadów i mięsa. Żywią się przede wszystkim roślinnym pokarmem. Muszą jednak zadbać o swoje potomstwo, które na tym wczesnym etapie żywi się przede wszystkim pokarmem zwierzęcym.

Czy szerszenie lubią owoce?

Owoce w diecie szerszenia nie stanowią podstawy żywniowej, aczkolwiek stanowią wspaniałe urozmaicenie diety, po które te owady z chęcią sięgną. Bywają prawdziwym utrapieniem wśród ogrodników i sadowników, gdyż bardzo chętnie podgryzają młode drzewka. Do ich ulubionych owoców zaliczają się jabłka, winogrona oraz gruszki. Nie pogardzą również dojrzałymi truskawkami, malinami czy poziomkami. Tego rodzaju przekąski stanowią dla nich świetne źródło cennych minerałów i witamin, dzięki którym otrzymują niezbędną porcję energii.

Warzywa w diecie szerszenia

Warzywa nie stanowią dla szerszenia bardzo atrakcyjnej przekąski, aczkolwiek z braku laku sięgną i po taki pokarm. Należy bowiem pamiętać, że szerszenie są owadami wszystkożernymi. Ich niewybredne podniebienia sprawiają, że w trudniejszym okresie będą sięgać po wszystko, co nadaje się do spożycia. Gdyby jednak mogły samodzielnie dobierać warzywne przekąski, to z pewnością wybrałyby ogórki, pomidory oraz innego rodzaju soczyste warzywa z nutą słodyczy.

Mięso w diecie szerszenia

Mięso bez wątpienia nie należy do ulubionych przekąsek szerszeni. Trzeba również podkreślić, że dorosłe osobniki najczęściej sięgają po żywność roślinną. Niemniej, i w tym przypadku głód może okazać się silniejszy niż indywidualne preferencje, dlatego nie pogardzą mięsem w żadnej formie, jeżeli tylko ono będzie znajdowało się w ich zasięgu.

Zamiłowanie do słodyczy

Szerszenie to owady zaliczające się do grona prawdziwych miłośników słodyczy. Podobnie jak osy i pszczoły, reagują entuzjastycznie na widok ciast, czekolad, słodkich soków, dżemów czy innych przekąsek z dużą zawartością cukru. Słodki zapach działa na nie jak magnes. Osoby próbujące pozbyć się ich towarzystwa powinny o tym pamiętać, ponieważ odpowiednio osłonięte słodkie przekąski mogą znacząco zminimalizować ich zainteresowanie.

Co odstrasza szerszenie?

Choć wzbudzają ogromny respekt i najczęsciej nie są mile widziane w naszych ogrodach, to jednak i one reagują alergicznie na niektóre zapachy. Taka wiedza może być bardzo pomocna w przypadku osób, które zaobserwowały szerszenie w swoim otoczeniu. Pragnąc pozbyć się ich towarzystwa, warto rozmieścić w kilku miejscach świeżą lawendę. Intensywny zapach rośliny działa na te owady odstręczająco. Tak samo działa na nie zapach pelargonii oraz bratków. Szerszenie nie znoszą również zapachu czosnku. Odstrasza je też tymianek, wrotycz pospolity, piołun oraz zapach cytrusów. Należy jednak pamiętać, że głodny lub rozwścieczony szerszeń będzie w stanie uporać się także z tymi zapachami, które nie sprawiają mu zbyt dużej przyjemności.

O czym warto pamiętać?

Szerszenie to owady, które wykazują się dużą aktywnością zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Bywają bardzo agresywne, gdy zarejestrują obecność człowieka w okolicy gniazda. Wiedzą, że gniazdo wraz z młodymi jest wówczas zagrożone, co może znacząco je rozwścieczyć. Nie należy tych owadów pod żadnym pozorem prowokować. Ich żądło jest znacznie większe niż u innych przedstawicieli rodziny osowatych, a zatem ugryzienie jest znacznie boleśniejsze. Osoby uczulone mogą odczuć poważne skutki takiego użądlenia.

Dlaczego obecność szerszeni jest istotna?

Szerszenie polują przede wszystkim na niewielkie owady, które bywają grożne dla człowieka. Mowa o owadach, które skutecznie przenoszą różnego rodzaju choroby. Ich obecność jest wobec tego nieoceniona. Warto pamiętać, że owady te na ogół nie bywają groźne. Są ciekawskie i z pewnością zainteresują się każdą słodką wonią. Być może nawet będą chciały się poczęstować kawałkiem ciasta lub napić odrbiny soku. Osoby pragnące wesprzeć te pożyteczne owady mogą zostawiać dojrzałe owoce, które są niezwykle cennym nabytkiem dla dorosłych osobników. Umieszczając owoce w miejscu mniej uczęszczanym, będziemy mogli mieć pewność, że owady nie będą zakłócały naszego porządku.