You are currently viewing Co mogą jeść koty a czego nie mogą?

Koty domowe zaliczają się do grona jednych z najczęściej wybieranych zwierząt domowych w dzisiejszych czasach. Należą do rzędu drapieżnych z rodziny kotowatych i na ten moment istnieje ponad sto ras tych niezwykłych zwierząt. Czym się odżywiają?

Żywienie kotów

Koty zaliczają się do zwierząt, które nie potrafią funkcjonować bez mięsa. Wszystkie znane rasy są mięsożerne, aczkolwiek zupełnie inaczej wygląda dieta kota dzikiego i żyjącego na wolności oraz tego żyjącego w domu. Koty żyjące na wolności odżywiają się tym, co zdołają upolować. W ich diecie bardzo często pojawiają się myszy, szczury oraz średniej wielkości ptaki. Z braku laku sięgną również po robaki oraz ich larwy.

Potrafią polować również na niewielkie gady oraz płazy, choć ten gatunek zwierząt nie należy do ich ulubionych rarytasów. Dieta w pełni udomowionych kotów również bazuje na mięsie, choć w tym przypadku kot nie jest zmuszony do polowania i często może sobie pozwolić na wyjątkowo dobre pod względem gatunku mięso.

Wielu właścicieli decyduje się na gotowe karmy dla kotów w postaci chrupków lub saszetki z mokrą karmą, która najczęściej bogata jest w niezbędne taurynę. W kwestii mięsa kot nie jest na ogół wybredny. Sięgnie z chęcią zarówno po karmę z zawartością wołowiny i wieprzowiny, jak i jagnięciny, kaczki czy kurczaka.

Czy koty jedzą ryby?

Ryby znajdują się niemal tak samo wysoko w kocim rankingu rarytasów jak mięso. Koty uwielbiają nie tylko wysokiej jakości karmy z dodatkiem ryb, ale i świeże surowe ryby. Bardzo chętnie sięgają po łososia i tuńczyka, aczkolwiek nie pogardzą również pstrągiem, halibutem czy okoniem.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że surowa ryba nie jest zbyt dobrym pomysłem ze względu na mikrobiologiczne zagrożenie. W trosce o zdrowie kociaka warto wobec tego poddać rybę obróbce termicznej. Kot chętnie sięgnie również po rybę w takiej wersji, a my będziemy mieli pewność, że przysmak nie zaszkodzi jego zdrowiu. Należy jednak pamiętać, że ryba dla kota nie powinna zawierać żadnych przypraw.

Czy kot może jeść gotowane mięso?

Gotowane mięso jak najbardziej może pojawiać się w diecie kota, aczkolwiek nie może ono stanowić podstawy. Jest doskonałym źródłem białka, aczkolwiek nie dostarcza wielu aminokwasów i witamin, dlatego dieta kota musi składać się również z roślinnych produktów.

Warzywa w diecie kota

W przypadku kotów warzywa odgrywają nieco mniej ważną rolę, aczkolwiek w niektórych przypadkach są wręcz zalecane. Stanowią doskonałe źródło niezbędnych witamin. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie warzywa będą bezpieczną opcją dla naszych czworonożnych przyjaciół. Pragnąc urozmaicić dietę w źródła cennych witamin, warto przede wszystkim skupić się na gotowanej marchewce, groszku oraz pietruszce. To najlepiej przyswajalne warzywa, po które koty mogą sięgać bez obaw o zdrowie. Dobrym pomysłem są także gotowane buraki, choć powinny być podawane w umiarkowanych ilościach.

Jakie owoce dla kota?

Niektóre koty bardzo chętnie sięgają po owoce, choć faktycznie nie są one niezbędnym elementem diety. Warto od czasu do czasu podać kotom kawałek arbuza lub jabłka. Dobrym pomysłem będzie także melon oraz brzoskwinia. Sporadycznie można poczęstować kota także bananem. W przypadku owoców należy jednak zasięgnąć porady weterynarza, ponieważ niektóre z nich mogą poważnie zaszkodzić naszym mruczkom.

Na co zwracać uwagę przy wyborze karmy dla kota?

Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących karmę dla kotów w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że karma karmie nierówna i w wielu przypadkach tańsze odpowiedniki mogą stanowić źródło problemów zdrowotnych. Przed zakupem karmy dla kota warto zapoznać się z jej składem. Dobrym wyborem są karmy z dużą zawartością białka, witamin i aminokwasów. W składzie takich karm najczęściej poza mięsem znajdziemy zioła, warzywa oraz owoce. Z całą pewnością należy unikać karm z zawartością produktów mięsnego pochodzenia i różnego rodzaju zbóż. W takich sytuacjach najczęściej mamy do czynienia z karmą wątpliwej jakości.

Czego koty nie mogą jeść?

Lista szkodliwych dla kota produktów jest dosyć długa, dlatego warto ostrożnie podchodzić do kwestii urozmaicania kociej diety. Z całą pewnością nie można kotom podawać awokado, nawet w najmniejszych ilościach. Zwierzęta te nie trawią również laktozy, dlatego wbrew powszechnemu przekonaniu, nie należy podawać im mleka. Może on spowodować trudności trawienne i dokuczliwe biegunki. Zdecydowanie należy unikać cebuli, czosnku oraz szczypiorku. W diecie kota nie powinny znajdować się także grzyby oraz winogrona. Wiele kotów wprost uwielbia jajka. Należy jednak pamiętać, że surowe białko zawiera awidynę, a ta jest niezwykle szkodliwa dla kotów. Znacznie lepszym pomysłem będzie podanie od czasu do czasu jajka ugotowanego na twardo.