You are currently viewing Tych 12 rzeczy, których możecie nie wiedzieć o kotach

1. Brak obojczyków

Chyba każdy z nas przynajmniej raz obserwował kota przeciskującego się przez sztachety w płocie, co w większości przypadków kończy się sukcesem. Okazuje się, że koty nie posiadają obojczyków. To właśnie z tego powodu tak doskonale radzą sobie one z wciskaniem się w różnego rodzaju szczeliny. W tym miejscu warto także zaznaczyć, że te zwierzaki mają aż 24 razy więcej kości niż człowiek.

2. Koty korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne

Zwierzęta takie jak koty wyjątkowo korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne człowieka. Relaksująco działa chociażby ich mruczenie, zwłaszcza jeśli umoszczą się na brzuchu bądź na klatce piersiowej człowieka. Posiadanie kota może zatem pomóc osobom, które zmagają się z takimi dolegliwościami jak chociażby depresja czy stany lękowe.

3. Unikatowe odciski kociego noska

Kolejna ciekawostka na temat kota to ta, która dotyczy kociego noska. Otóż okazuje się, że każdy koci nosek posiada unikatowy odcisk, podobnie jak linie papilarne u człowieka. Nie da się zatem znaleźć żadnego kota, który posiadałby taki sam odcisk noska jak inny kot.

4. Brak odczuwania słodkiego smaku

Co ciekawe, koty nie są w stanie rozróżniać wszystkich smaków. Nie odczuwają niestety smaku słodkiego. Być może jest to powiązane z tym, że koty nie potrzebują i nigdy nie potrzebowały do przetrwania cukrów. Skąd jednak apetyt niektórych czworonogów na czekoladę? Otóż może się wydawać, że koty przyciągają tłuszcze, których w czekoladzie jest całkiem sporo.

5. Koci język a kolce

Co koci język ma wspólnego z kolcami? Okazuje się, że całkiem sporo, a na pewno więcej niż mogłoby się na pozór wydawać. Koty posiadają wyjątkowo chropowaty i szorstki język dlatego, że muszą przy jego pomocy dbać o higienę. Swoim języczkiem dokładnie myją one całe ciało, w tym łapy i powierzchnię znajdującą się pod nimi. Całkiem zasadne wydaje się więc porównanie kociego języka do papieru ściernego.

6. Liczenie kociego wieku

Co dość zaskakujące, koci wiek liczy się nieco inaczej niż wiek psi, choć niektórzy są przekonani, że te zwierzaki tak sporo łączy. Otóż uważa się, że pierwszy rok kociego życia odpowiada mniej więcej piętnastu ludzkim latom. Kot dwuletni będzie sobie liczył mniej więcej cztery lata. Jeśli chodzi zaś o kolejne lata życia mruczków, jeden rok trzeba liczyć jak ludzkie cztery.

7. Koci szpiedzy!

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w latach 60 ubiegłego wieku CIA próbowała przekształcić kota w szpiega. Niestety, misja ta nie skończyła się powodzeniem, mimo że wiązano z nią całkiem spore nadzieje. Pierwsza kotka, która miała zostać szpiegiem została potrącona przez taksówkę. Jej misja nie miała zatem szansy zakończyć się powodzeniem.

8. Najbogatszy kot na świecie

Co ciekawe, wśród kotów znajdują się prawdziwi bogacze! Za najbardziej zamożnego kota na świecie uchodzi ten o imieniu Blackie. Jego właściciel po swojej śmierci pozostawił mu majątek, na który składało się aż 7 milionów funtów brytyjskich.

9. Najstarszy kot

Za najstarszego kota uznaje się tego o imieniu Creme Puff. Urodził się dokładnie 3 sierpnia 1967 roku, a odszedł dnia 6 sierpnia 2005 roku. Jego kocia egzystencja trwała zatem aż 38 lat oraz trzy dni.

10. Niebiesko – żółty świat

Jak się okazuje, koty nie są w stanie dostrzegać bardzo wielu barw, które widzi człowiek. Właściwie, rozróżniają one takie odcienie jak niebieski, żółty oraz szary. Nie są w stanie rozróżnić na przykład barwy czerwonej. Co dość interesujące, te fascynujące czworonogi w przeciwieństwie do ludzi są w stanie dostrzec część widma ultrafioletu.

11. Najgłośniejszy mruczek na świecie

Okazuje się, że kocie mruczenie może być naprawdę bardzo głośne. Uważa się, że najgłośniej ze wszystkich mruczał kot o imieniu Merlin. To zwierzę o biało-czarnym futrze, pochodzące z Wielkiej Brytanii. Szacuje się, iż jego mruczenie miało aż 67,8 db. Tymczasem, jeśli chodzi o mruczenie przeciętnego kota, należy przypisać mu wartość 25 db.

12. Podobny do tygrysa

Jak się okazuje, genom domowego kota składa się aż z 95,6 procentach z tygrysa! Nic dziwnego więc w tym, iż dzieli on sobie całkiem sporo zachowań z tym wielkim kotem pochodzącym z dżungli. Koty, podobnie jak tygrysy, mają w zwyczaju oznaczać swój teren. Na tym jednak nie koniec. W kanonie kocich, jak i tygrysich zachowań znajdują się również prześladowanie zdobyczy, w tym zabawa nią. Nie powinien nas zatem dziwić tak częsty widok kota zabawiającego się myszą. Koty posiadają również doskonale wyczulony zmysł słuchu. Potrafią zatem szybko odszukać swoją ofiarę, a także uciec przed potencjalnym zagrożeniem.