You are currently viewing Co Takiego Je Chrabąszcz

Chrabąszcze słusznie są uznawane za szkodniki. Polskie lasy zaczynają być coraz piękniejsze, gdy natura budzi się do życia i nagle pojawiają się one – chrabąszcze. Pomimo ich wielu wad, należy powiedzieć, że one również muszą się czymś odżywiać. Chcąc się dowiedzieć o nich więcej, również w kontekście ich diety, zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z naszym artykułem.

O chrabąszczach

Warto powiedzieć, że gdy lasy zaczynają rozkwitać i zieleń ponownie budzi się do życia, to żeby nie było tak idealnie, to musi pojawić się ktoś, to nam zakłóci spokój. Są to chrabąszcze, które przede wszystkim zatruwają życie leśnikom, ale też zwykłym miłośnikom przyrody. Na czym polega ich problem? Przede wszystkim na tym, że głośno brzęczą i sprawiają, że nasze spacery stają się męką, ponieważ cały czas trzeba odganiać je ręką.

Skąd pojawiają się chrabąszcze? Przede wszystkim z ziemi, gdzie wychodzą na świat w okresie, gdy temperatura na zewnątrz wynosi ok. 10 stopni Celsjusza. Występują na koronach drzew i umiejscawiają się na liściach. Są to dla nich idealne warunki na żer, natomiast w tym przypadku nie cierpią również drzewa. Najgorszym jednak problemem są larwy, które są zwane pędrakami i mogą żyć pod ziemią latami.

W Polsce mamy do czynienia z dwoma gatunkami chrabąszczy: majowy i kasztanowiec. Są w miarę do siebie podobne, jednak przyglądając się bliżej, można zauważyć, że różnice jak najbardziej się pojawiają. Żyją bezpiecznie przez 4 lata i mogą mieć aż do 6 cm długości.

Co jedzą chrabąszcze?

Chrabąszcze jedzą początkowo korzenie traw, drzew, ale ogromnym kłopotem jest, gdy dotrą do grubszych korzeni drzew. Wspomnieliśmy o tym, że leśnicy ich nienawidzą, jednak sadownicy nie są szczęśliwi, gdy się pojawią na ich terenach. Wynika to przede wszystkim z tego, że walka jest długa i często nierówna. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest to walka, którą trzeba podjąć raz na 4 lata i należy przy tym być bardzo dokładnym. Ograniczenie populacji tego szkodnika nie jest łatwe.

Owad ten odżywia się najczęściej liśćmi dębu, ale również można go zobaczyć na drzewach iglastych jak modrzew czy sosna. Niestety, pojawiają się również na drzewach jarzębiny, jarzębiny, buka, grabu, klonu i osiki, a więc drzew, których w Polsce jest bardzo dużo. Głównym zadaniem leśniczych jest to, żeby nie doprowadzić do doprowadzenia pędraków do wieku 3-4 lat, gdy jedzą korzenie praktycznie wszystkich sadzonek. Stadia rozwoju chrabąszczy na pewno spędzają sen z powiek leśniczym, którzy muszą nierzadko głowić się nad tym, żeby je pokonać.

Chrabąszcze: niejadowite, ale szkodliwe dla natury?

Wiemy, że wiele osób niekoniecznie będzie zainteresowanych walką z chrąbąszczami, ponieważ nie są one jadowite względem ludzi, ale już dla natury są szkodliwe, o czym wyżej wspomnieliśmy. Leśnicy szukają różnych rozwiązań, jak chociażby wyznaczanie specjalnych stref, w których obserwują rozwój chrabąszczy poprzez obserwację otworów powstałych wskutek ich pracy.

Czasem natura pomaga w walce z tym owadem, ponieważ długie zimy sprawiają, że jest ich mniej, co można powiedzieć również o innym robactwie. Wracając jednak do środków walki z chrabąszczem ze strony człowieka, to również pomaga nam tutaj chemia. Leśnicy jednak starają się korzystać z takich produktów, które nie są szkodliwe dla natury oraz człowieka. Jeżeli samice nie zdążą złożyć jaj, to jest to najlepszy moment do ataku. Warto wiedzieć, że samice mogą złożyć nawet do 80 jaj. Leśniczy mogą niszczyć je również mechanicznie poprzez zbiór, natomiast jest to karkołomne i wymaga wiele trudu oraz poświęconego czasu.

Kilka ciekawostek o chrabąszczach

Najbardziej charakterystyczną cechą chrabąszcza jest to, że posiada on brązowy kolor skrzydeł, a jego ciało jest pokryte czarnymi i białymi plamkami. Dzięki swoim odnóżkom może przyczepiać się do liści. Chrabąszcze są jednym z głównych pokarmów kretów, nietoperzy bądź ptaków, jednak one nie rozwiążą za nas wszelkich problemów, gdy pojawią się w ogrodzie czy lesie, ponieważ będzie ich po prostu za dużo.

Larwy chrabąszcza nie przepadają za miętą i jest to zapach, który od razu je odrzuca. Jeżeli więc macie w swoich ogrodach miętę, to cieszcie się, ponieważ zapach ten sprawia, że nie chcą jeść korzeni drzew i też sprawi, że samice nie będą składać jaj. Ponadto na liście produktów, które chrabąszcze obiektywnie nie lubią, są cebula oraz gorczyca.

Chrabąszcz dobrze widzi w nocy, ponieważ ma stosunkowo duże oczka. Pamiętajmy jednak, że pomimo tego, że są to szkodniki, to nie mają żadnego zagrożenia dla człowieka i nie będą nas kąsać. Niemniej jednak, ich pojawienie się w ogródku powinno być sygnałem do zdecydowanej walki.