You are currently viewing Czarny labrador: Kompletny przewodnik po rasie – cechy i pielęgnacja
fot. Michael G. | Unsplash

Czarne labradory cieszą się ogromnym zainteresowaniem z uwagi na swój piękny wygląd i cechy charakteru. Zanim jednak pomyśli się o adopcji lub o zakupie psa tej rasy, koniecznie trzeba dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Jak się bowiem okazuje, rasa ta zalicza się do jednych z bardziej interesujących.

Pochodzenie rasy

Co ciekawe, rasa ta powstała stosunkowo niedawno w wieku XIX, a dokładniej w roku 1820. Początkowo czarne labradory były dość popularne wśród arystokratów. Współcześnie jednak, labradory czarne stały się psami typowo rodzinnymi. Nadal jednak wydaje się, że są nieco mniej popularne od labradorów biszkoptowych.

Wygląd

Labradory są dość dużymi psami. Ich wysokość oscyluje w granicach 55-65 cm. Jeśli chodzi zaś o wagę labradorów, zazwyczaj nie przekracza ona 30 kg. Jak sama nazwa wskazuje, labradory czarne posiadają sierść o barwie dość intensywnej czerni. To właśnie sprawia, że niektórym mogą one wydawać się groźne. Jak się jednak okazuje, nie mają one nic wspólnego z groźnym charakterem. Na przykładzie labradora można zatem stwierdzić, że pozory mylą. Warto dodać, że zwierzaki te są wyjątkowo sprawne oraz energiczne.

Charakter czarnych labradorów

czarny labrador
fot. Seth Doyle | Unsplash

Charakter czarnych labradorów jest naprawdę wyjątkowy. Przede wszystkim, zwierzaki te są bardzo przyjazne. Doskonale dogadują się nie tylko ze wszystkimi członkami rodziny, ale również z gośćmi. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że z labradora raczej stróża nie będzie.

Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że psy też nie są jakoś szczególnie nieufne wobec obcych. Mogą nawet nie reagować na nich szczekaniem. Czarne labradory doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi, właśnie z uwagi na swój ciepły i rodzinny charakter. Labradory czarne są także niezwykle czułe i troskliwe wobec swojego potomstwa. Samice opiekują się młodymi z pełnym zaangażowaniem i jest to właściwie jeden z nielicznych momentów w ich życiu, gdy mogą poczuć się zagrożone i zaatakować obcego. Członkowie rodziny bez obaw mogą jednak przytulać i głaskać małe urocze szczeniaczki labradora.

Żywienie labradorów

Aby labradory rozwijały się harmonijnie i zdrowo, koniecznie trzeba zadbać o ich odpowiednie żywienie. Dobrze byłoby więc pamiętać o przestrzeganiu zasad odpowiedniej diety tych psów. Wydaje się, że najlepiej będzie wybierać dla nich karmy bogate w mięso. Produkty pochodzenia roślinnego raczej powinny stanowić jedynie niewielki dodatek. W przeciwnym bowiem razie istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że zwierzak będzie miał jakieś kłopoty ze zdrowiem.

Dobrej jakości karmy możemy kupić zarówno w sklepach zoologicznych stacjonarnych, jak i online. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby serwować psu zarówno karmę mokrą, jak i suchą. Pamiętajmy jednak o tym, że mokra karma zawiera zazwyczaj więcej cennego białka. Jeśli zaś stawiamy na dietę surową, czyli tak zwaną dietę BARF, miejmy na uwadze podawanie zwierzakowi witamin oraz składników mineralnych. Można serwować je w formie smakowitych past, do zakupienia w sklepach zoologicznych. Jeśli trenujemy psa, można podawać mu w nagrodę za dobrze wykonaną sztuczkę jakiś smakołyk.

Pielęgnacja

Labradory czarne mogą mieć naprawdę wspaniałą i piękną sierść. Trzeba jednak mieć na uwadze to, aby w odpowiedni sposób się o nie troszczyć. Nieodzowna jest zatem właściwie dobrana pielęgnacja. Wydaje się, że pomocne mogą okazać się odpowiednie grzebienie i szczotki. Należy czesać nim sierść zwierzęcia, w sposób uważny i co istotne, regularny. Jedynie wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, sierść psa zostanie utrzymana w doskonałej kondycji.

Dobrym pomysłem może okazać się także zakupienie specjalnych preparatów do pielęgnowania psiej sierści. Warto też rozważyć zakupienie szamponu dla psiaka. Labradory nie wymagają co prawda zbyt częstej kąpieli i same dość dobrze dbają o swoją higienę.

Dobrze byłoby jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu ich łap, zwłaszcza zimową porą, gdy spacerują po zasolonych chodnikach. Każdy, kto decyduje się na zakupienie czarnego labradora, musi koniecznie pamiętać o tym, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Psy tej rasy potrzebują co najmniej godziny codziennego spaceru na świeżym powietrzu. Najlepiej dla nich i dla właścicieli będzie, jednak jeśli zapewni się im dwie godziny spaceru. Wydaje się więc, że czarny labrador najlepiej będzie czuł się z osobami, które tak jak on kochają i potrzebują ruchu. Warto wybrać się z takim psem do zwierzęcego parku.

Tam właśnie będą mogły korzystać z różnego rodzaju akcesoriów I zabawek. Wśród udogodnień, na które mogą liczyć te zwierzaki, wymienić można, chociażby gryzaki czy przeszkody do przeskakiwania. Z uwagi na to, że labradory czarne podatne są na tresurę, dobrym pomysłem będzie uczenie ich licznych sztuczek, także tych dosyć trudnych. Na pewno uda się nauczyć labradora aportowania. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby prób nauki podjęło się nawet dziecko. Labradory są bowiem bardzo mądrymi psami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak jak każde zwierzę, wymagają cierpliwego podejścia.

Choroby

Psy rasy labrador czarny są dość mocno odporne na rozmaite choroby. Mogą jednak doświadczać pewnych problemów związanych z funkcjonowaniem narządu wzroku. Jeżeli cokolwiek zwróci naszą uwagę i zaczniemy dostrzegać jakieś niepokojące objawy w zachowaniu psa, koniecznie udajmy się po radę do gabinetu weterynarza. Jak bowiem powszechnie wiadomo, o wiele łatwiej zapobiegać niż leczyć. Poza tym wiele chorób udaje się wyleczyć, jeśli nie będą one w zaawansowanym stadium. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby udawać się na kontrole profilaktyczne. Kluczowe jest, chociażby wykonywanie badań laboratoryjnych krwi raz w roku.

Dla kogo czarny labrador?

Jak już zaznaczono wyżej, psy rasy czarny labrador są wyjątkowo przyjazne i doskonale dogadują się ze wszystkimi. To właśnie z tego powodu, psy tej rasy nadają się idealnie dla rodzin z dziećmi. Nie oznacza to jednak, że będą one złym czy nieodpowiednim wyborem dla osób samotnych. Mogą być bowiem nawet psami przewodnikami. Wymagają jednak wtedy odpowiedniej tresury. Jeśli zatem mieszkamy samotnie, śmiało możemy postarać się o adopcję lub hodowlę psa labradora.