You are currently viewing Czym karmić żółwie wodno-lądowe?
Foto - Unsplash

Żółwie wodno-lądowe to grupa gadów dzieląca się na wiele gatunków, które występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i Australii. Od wielu lat cieszą się popularnością jako zwierzęta domowe, a to dlatego, że nie są bardzo wymagające, fascynują i są długowieczne, a w odpowiednich warunkach żyją nawet dwadzieścia lat. Co jedzą, czym wolno je karmić, a jakich produktów powinny unikać?

Co stanowi podstawową dietę żółwi lądowych?

Żółwie wodno-lądowe są przystosowane do życia w dwóch środowiskach, ale zdecydowanie więcej czasu spędzają w wodzie i tam też szukają odpowiedniego dla siebie pożywienia. Najchętniej jedzą krewetki, ślimaki, kijanki, dżdżownice, larwy, świerszcze, a także małe ryby, takie jak karasie czy mieczniki. Nie oznacza to jednak, że ich dieta opiera się wyłącznie na pokarmie pochodzenia zwierzęcego. Chętnie sięgają również po najróżniejsze rośliny, takie jak moczarka, liście babki czy liście mniszka lekarskiego.

Czym karmić żółwie wodno-lądowe?

Szczęśliwe żółwie wodno-lądowe to takie, którym zapewni się odpowiednie warunki do życia. Podstawą jest tutaj akwarium z częścią lądową o dużej powierzchni, a także filtr o mocy przekraczającej pojemność akwarium o pięćdziesiąt procent. Koniecznością jest również grzałka, dzięki której w akwarium utrzymana będzie stała, odpowiednie temperatura, a także rośliny wodne, dzięki którym akwarium będzie przypominało jego środowisko naturalne. Jeśli zaś chodzi o dietę, to powinna być ona zbilansowana i dostarczać żółwiowi wszystkich niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, bez których nie mógłby się prawidłowo rozwijać i dobrze czuć. Jeśli zaś chodzi o żywność, to żółwie powinny być karmione odpowiednimi dawkami granulek produkowanych właśnie z myślą o nich. W ramach przekąsek warto serwować żółwiom krewetki, małe ryby i niektóre rośliny łąkowe, takie jak mniszek lekarski, babka lancelowata czy koniczyna. Pokarm żółwi musi być bogaty w wapń, ponieważ jest on budulcem karapaksu. Wszystkie podawane żółwiom rośliny muszą być wolne od pestycydów oraz wszelkich środków chemicznych, którymi często pryska się uprawy w ramach ochrony przed szkodnikami. Jeśli zrywamy je samodzielnie, nie powinny być one zrywane w miejscach znajdujących się blisko jezdni.

Czym nie powinno się karmić żółwi lądowych?

Utarło się przekonanie, że żółwie lądowe są wszystkożerne, ponieważ w ich menu znajdują się zarówno rośliny, jak i produkty pochodzenia zwierzęcego. W rzeczywistości istnieje jednak spora lista produktów, których nie powinno się im podawać. Należy do nich na przykład mięso i to zarówno drób, jak i wieprzowina czy wołowina. Okazuje się, że mięso ssaków i ptaków jest dla żółwi wodno-lądowych zbyt ciężkie i może doprowadzić do problemów z nerkami oraz wątrobą. Powinno się unikać również innych produktów wysokobiałkowych, takich jak twaróg czy gotowane jajka, ponieważ mogą one prowadzić do problemów z organami wewnętrznymi. Bardzo ważne jest również to, aby żółwie nie jadły produktów zawierających szczawiany, ponieważ związki te blokują wchłanianie bardzo istotnego dla żółwi wapnia. Do produktów tych należą na przykład szczaw, szpinak, rabarbar, kapusta, mięta kłosowa czy owies.

Co je żółw czerwonolicy?

Żółw czerwonolicy to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej. W Polsce pojawił się w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych i jest uznawany za gatunek inwazyjny, który może okazać się zbyt silną konkurencją dla znanego już wcześniej żółwia błotnego. Dieta tego gatunku jest ściśle uzależniona od wieku osobnika. Młode żółwie decydują się przede wszystkim na pokarm zwierzęcy, ale z wiekiem niemal dziewięćdziesiąt procent żółwi woli pokarm roślinny. Dieta jest jednak regularnie uzupełniana przekąskami w postaci wodnych owadów, ślimaków, kijanek, ryb oraz raków. Żółwie te muszą połykać pokarm w wodzie, ponieważ nie posiadają mięśnia poruszającego językiem i nie potrafiłyby przesunąć jedzenia dalej.

Co je żółw chiński?

To niewielki gatunek żółwie wodno-lądowego, który od kilku lat jest coraz powszechniej dostępny w polskich sklepach zoologicznych. Jak na tak małe stworzenia potrzebuje dość dużego terrarium, w którym znajduje się woda oraz ląd. Przede wszystkim zaś potrzebuje zbilansowanej diety, w której nie zabraknie pokarmu zwierzęcego, jak i roślinnego. Należy go karmić specjalnym pokarmem dla żółwi, a od czasu do czasu dostarczać mu również owady, ślimaki, małe płazy oraz robaki. Ze względu na niewielkie gabaryty jest idealnym wyborem dla początkujących terrarystów.

Co je żółw żółtolicy?

Żółw żółtolicy to podgatunek żółwia ozdobnego, który ma na policzkach żółte paski. Naturalnie występuje w Azji, Ameryce Środkowej, Południowej i Północnej, ale coraz częściej można go spotkać w hodowlach niemal na całym świecie. Jego dieta musi być zróżnicowana i zawierać ślimaki bez muszli, larwy, owady, ryby, krewetki, czy małże. Tak, jak inne gatunki żółwi wodno-lądowych, te również nie powinny jeść mięsa ssaków i ptaków.