You are currently viewing Czym się żywią wielbłądy? Sekrety diety pustynnych wędrowców

Wielbłądy to ssaki z rodziny wielbłądowatych, które są przystosowane do życia w warunkach suchego i gorącego klimatu. W związku z tym od setek lat są wykorzystywane jako wierzchowce na pustyniach, zwięrzęta juczne, ale również jako zwierzęta cenione za swoje mleko, mięso i skórę.

W Europie kojarzone są przede wszystkim z cyrkami, rozrywką oraz ogrodami zoologicznymi, a ich pojedyncze i podwójne garby wpływają na wyobraźnię dzieci. Mimo tego na przestrzeni lat zyskały zdolność radzenia sobie w najtrudniejszych warunkach, które dla innych gatunków zwierząt byłyby z pewnością zabójcze. Czym odżywiają się wielbłądy? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Podstawowa dieta wielbłądów

Wielbłądy kojarzone są przede wszystkim ze względu na swoją odporność na pragnienie i przystosowanie do życia w gorącym klimacie pozbawionym wody. Potrafią wytrzymać nawet dziesięć miesięcy bez wody, jeśli odżywiają się wilgotną paszą, a standardowo okres bez wody na przykład na pustyni może trwać około dwóch tygodni.

Jeśli jednak w regionie znajduje się źródło wody, to wielbłąd jest w stanie wyczuć ją nawet z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Dzieje się tak, ponieważ ich niesamowite organizmy są bardzo oszczędnie gospodarować wodą. Wielbłądy należą do zwierząt roślinożernych, a podstawę ich diety stanowią trawy, zboża, suche krzewy oraz słonorośla. W jego garbach, wbrew dziecięcej wyobraźni i bajkom, nie gromadzi się woda, tylko tłuszcz.

Dzięki niemu zwierzęta te są w stanie wytrzymać nawet miesiąc bez pożywienia. Jedną z podstawowych roślin, po jakie chętnie sięga wielbłąd w środowisku naturalnym, jest kaktus. Błona śluzowa w ich jamie ustnej jest na tyle twarda, że pozwala im na przeżuwanie nawet kłujących i ostro zakończonych roślin.

Czy wielbłądy jedzą owoce?

Wielbłądy przez wiele lat przystosowały się do jedzenia najróżniejszych roślin, jakie znajdowały na swojej drodze w trudnych warunkach klimatycznych. Należą do nich przede wszystkim rośliny słone i kwaśne, z których zjadają zarówno miękkie części, jak i twarde gałązki. Jeśli zaś chodzi o owoce, to na pustyniach i w warunkach naturalnych nie miewają do nich zwykle dostępu. Bardzo przepadają jednak za daktylami.

Owoce o mięsistym miąższu od wielu lat uprawiane są przede wszystkim na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, a największym producentem daktyli jest dziś Egipt. Na tych terenach wielbłądy od dawna wykorzystywane są jako wierzchowce i zwierzęta niezwykle cenne ze względu na swoją wytrzymałość. Nic dziwnego, że miały okazję polubić najpopularniejsze tam owoce.

Czy wielbłądy jedzą warzywa?

W naturalnych warunkach, podobnie jak w przypadku owoców, wielbłądy nie mają dostępu do zbyt wielu warzyw. Należą jednak do zwierząt roślinożernych, a to oznacza, że w hodowlach bardzo doceniają dietę bogatą w najróżniejsze warzywa.

Bardzo przepadają na przykład za marchewką, kalarepą czy burakami, a wzbogacenie ich diety warzywami sprawia, że ich mleko jest pozbawione słonego posmaku i o wiele smaczniejsze.

Warzywa dla wielbłądów nie muszą być szczególnie rozdrabniane, ponieważ ich aparaty gębowe przystosowane są do jedzenia twardych elementów i nie stanowi to dla nich żadnego problemu.

Czy wielbłądy jedzą mięso?

Wielbłądy należą do zwierząt stricte roślinożernych, a to oznacza, że w ich diecie mięso nie występuje w żadnej postaci. Nawet skrajnie głodne i wykończone wielbłądy nie sięgną po pokarm zwierzęcy, ponieważ podstawę ich żywienia stanowią różnego rodzaju rośliny.

Pod tym względem w ogóle nie są wybredne, a w ich żołądkach lądują wszystkie możliwe rośliny, owoce, gałązki, trawy i zboża, na jakie natkną się na swojej drodze. Wielbłądy hodowane ze względu na mleko i mięso są odżywiane znacznie lepszą paszą i warzywami. Dzięki temu ich mleko jest smaczniejsze, a mięso nie tylko smaczne, ale i znacznie delikatniejsze.

Czego nie może jeść wielbłąd?

Wielbłądy nie należą do wymagających zwierząt, ponieważ ich silne organizmy są przystosowane do tego, aby radzić sobie w skrajnych warunkach. Mają też silny instynkt samozachowawczy, a to oznacza, że nie sięgają po pokarm, który nie jest dla nich wskazany.

Można więc karmić je wszelkimi roślinami, zbożami i trawami, które nie mają trujących właściwości, a wówczas wielbłąd będzie mógł przeżyć nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli dodatkowo ich dietę wzbogaci się warzywami i owocami, to przełoży się to na piękniejsze futro, smaczne mleko i w niektórych sytuacjach również na smaczne mięso.

Wielbłądy są w stanie pić nawet słoną wodę, a jeśli dotrą do jej źródła, to są w stanie w ciągu dziesięciu minut wypić jej nawet ponad dto litrów. Ponadto wykorzystują wodę, która naturalnie znajduje się w jedzonych przez nie roślinach.