You are currently viewing Długowłosa świnka morska: czym karmić, jaka klatka
fot. fb.com/cerdovesuvio

Kawie domowe to popularne zwierzątka domowe. Przekłada się to również na wiele odmian tych zwierzątek, które różnią się od siebie wyglądem. Dokładniej długością włosa oraz jego strukturą. Do długowłosych odmian należą:

  • peruwianka, najpopularniejsza odmiana długowłosej świnki morskiej; jej sierść może osiągnąć nawet 50 centymetrów długości, jednak długość ta nie występuje równomiernie po obydwóch stronach ciała zwierzątka; do odmian peruwianki zalicza się bounce zwane inaczej alpakami, których sierść jest mocno skręcona;
  • sheltie o gładkiej, długiej sierści rosnącej w kierunku od głowy do tułowia;
  • texel ma długą, ale szorstką sierść z lekką tendencją do kręcenia;
  • coronet o długiej, prostej i miękkiej w dotyku sierści, która tworzy na głowie duże rozety, do odmian tej rasy zalicza się merino z kręconą sierścią;
  • angora ma długie futro, które tworzy rozety na tułowiu i głowie zwierzęcia;
  • lunkarya ma na pyszczku krótką sierść, podczas gdy resztę ciała ma pokrytą długimi, kręconymi włosami.

Świnka morska: czym ją karmić?

Kawia domowa to roślinożerny gryzoń, który ma duże zapotrzebowanie na witaminę C. Z tego względu gotowa karma dla świnek morskich – nie podajemy kawiom karmy dla królików – razem z siankiem nie są wystarczającą dietą dla tych zwierzątek. Odpowiedni pokarm dla kawii związany jest też z jej problemami z uzębieniem. Zęby kawii rosną całe życie, w związku z czym zwierzak powinien je ścierać na twardym jedzeniu. W przeciwnym razie w wieku około 5 lat – gdzie kawie żyją 8 lat – zęby na tyle urosną, że uniemożliwią jej jedzenie.

Warto więc podawać pupilowi warzywa takie jak marchewka, papryka, rzodkiewka, buraki, brokuł, czy szpinak. Jako urozmaicenie wprowadzać powinniśmy również świeże zioła jak koperek, bazylię i natkę pietruszki. Od czasu to czasu możemy także podawać kawałek banana lub jabłka.

Pod żadnym pozorem kawii domowej nie możemy podawać fasoli, ziemniaków, cebuli, kapusty i mleka. Te produkty spożywcze są bowiem dla niej trujące.

Długowłosa świnka morska

Długowłosa świnka morska
fot. fb.com/cerdovesuvio

Długowłose odmiany kawii domowej, ze względu na swoje piękne, gęste futerko powinny być poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Jej podstawą jest wyczesywanie sierści, aby zniwelować powstawanie kołtunów. Zależnie od tego, czy włos naszej świnki jest prosty, czy kręcony powinniśmy odpowiednio dobrać metodę czesania. Pupila o prostym włosie, np. peruwiankę czeszemy miękką szczotką. Odmiany o kręconej sierści przeczesujemy za to palcami, aby nie uszkodzić struktury włosa.

Taki zabieg przeprowadzamy dwa razy w tygodniu.

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest obcinanie pazurków. Do przycinania pazurków używamy specjalnej małej obcinaczki, która jest dostępna w większości sklepów zoologicznych. Pazurki skracamy tuż nad przebiegiem rdzenia. Jeśli mamy kłopoty z wyznaczeniem go, możemy sobie pomóc latarką. Za jej pomocą podświetlamy łapkę zwierzęcia, aby zobaczyć, jak przebiegają naczynia krwionośne. Jeśli obawiamy się, że zranimy naszego pupila, możemy również udać się do odpowiedniego weterynarza, specjalizującego się w gryzoniach z taką prośbą.

Najważniejsze jest, aby skracać pazurki regularnie. Ich przerost będzie skutkować skręceniem się oraz ich przerostem. Znacznie utrudni to poruszanie się naszemu pupilowi.

Posiadając kawię domową, nie powinniśmy również zapomnieć o częstych oględzinach uszu oraz w razie potrzeby ich czyszczeniu. U niektórych odmian, może nagromadzać się wydzielina woskowa, która może być powodem poważnych problemów zdrowotnych u zwierzaka.

Zabiegiem, którym nie powinniśmy się przejmować, jako właściciele świnek morskich są kąpiele. Kawie domowe są bowiem bardzo czystym zwierzętami, które doskonale same dbają o swoją higienę. Jedynym przypadkiem, kiedy będziemy zmuszeni do kąpania naszych kawii, jest zalecenie weterynarza, jeśli pojawią się pasożyty skórne.

Kawie domowe jako zwierzęta stadne

Świnki morskie, niezależnie od tego czy długowłose, czy krótkowłose, są zwierzątkami stadnymi. Jedna kawia będzie czuła się samotna, co może znacząco wpłynąć na jej zachowanie – może stać się osowiała i mieć problemy z apetytem. Dlatego warto zakupić od razu dwa osobniki. Najlepiej jeśli będą one pochodziły z jednego miejsca i już są ze sobą zżyte.

Jeśli mamy już jedną kawię, wprowadzenie drugiego osobnika może być kłopotliwe. Nasza pierwsza świnka może bowiem zachowywać się wobec niego agresywnie, widząc w nim wroga na swoim terytorium. Aby zminimalizować szansę na wystąpienie takiego zjawiska, można zmienić obszar pierwszej kawii. Najlepsze będzie stworzenie nowego neutralnego środowiska, czyli nowej klatki, do której wprowadzimy jednocześnie oba osobniki, aby żadne nie brało je za swój teren.

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na drugą klatkę, możemy spróbować oszukać naszą pierwszą kawię. Na przykład przenieść ją na dłuższą chwilę na wybieg, podczas gdy my zmienimy całkowicie pierwszą klatkę, tak by stała się takim neutralnym środowiskiem. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy zmienić sianka i ustawić inaczej rzeczy, gdyż kawia rozpozna je po zapachu. Trzeba wszystko dokładnie umyć, wysuszyć i dopiero przystępować do przemeblowania.

Jak przygotować klatkę dla świnki morskiej?

Klatka dla świnki morskiej powinna mieć około 100 × 60 centymetrów. W takiej przestrzeni możemy trzymać dwie świnki morskie, co jest zalecane. Jednak jest to minimum, przy którym nie polecamy zostawać. Podłoże takiej klatki powinno być gładkie. W przeciwnym razie łapki zwierzaka mogą wpaść w otwory między prętami, co może spowodować zranienia, gdy przestraszony pupil będzie próbował się uwolnić.

Miseczka na karmę powinna być ciężka. Inaczej kawie będą ją przesuwać i przewracać. Poidełko na wodę oraz paśnik z siankiem zawieszamy na prętach, tak by zwierzęta miały do nich łatwy dostęp.

Jeśli chodzi o atrakcje, które mają czymś zająć naszych pupili, z całą pewnością możemy zrezygnować z półek i podestów. Nie są to bowiem skoczne zwierzęta. Sprawdzi się za to hamak dla świnki morskiej, jako legowisko. Podobnie sprawa ma się z niskimi huśtawkami.

Klatkę trzeba zaopatrzyć w domki dla świnek, które będą stanowić dla nich kryjówkę oraz miejsce na drzemki.

Kawie domowe lubią również różne tunele, mostki oraz zabawki typu rolki i kulki.

Do większej aktywności dla kawii domowych sprawdzi się również odpowiedni wybieg. Powinna być to oddzielona przestrzeń, z której świnki nie uciekną. W przeciwnym razie mogą one przegryźć kable leżące na ziemi, schować się pod meblami lub zjeść coś, czego nie powinny.