W życiu każdego dziecka pojawia się pragnienie posiadania własnego zwierzątka. Istoty, którą trzeba będzie się opiekować, karmić, doglądać i poświęcać uwagę. Opieka nad żywym stworzeniem jest nauką odpowiedzialności, delikatności i poświęcenia. Jakie zwierzę okaże się najlepszym pierwszym futrzastym przyjacielem? Czy warto kupić gryzonia?
Cena chomika z klatką – Jakie są rasy chomików
Malutkie, puszyste zwierzątka, które są doskonałymi towarzyszami zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Idealne do mieszkań drobne gryzonie, które nie wymagają zbyt wiele. Nie potrzebują wielkich powierzchni, jednak klatka, w której nasz chomik będzie szczęśliwy, musi być odpowiednio duża. Chomiki nie pochłaniają dużego wkładu w ich utrzymaniu, jednak absolutnym minimum jest czysta ściółka, stały dostęp do świeżej wody i pełnowartościowego pożywienia.
Wyposażenie, które zapewni długie życie w zdrowiu i zadowoleniu naszemu futrzastemu maluszkowi, składa się z klatki, domku, poidełka, miseczki na pożywienie, kuwety z piaskiem do kąpieli, trocin, kołowrotka i koniecznie drewnianych zabawek i elementów do ścierania siekaczy.
Cena chomika z klatką, konieczną wyprawką i pożywieniem to około 200 zł. Wszystkie niezbędne akcesoria, wraz ze zwierzęciem można kupić praktycznie w każdym sklepie zoologicznym.
W koszt bieżącego utrzymania należy wliczyć karmę, przysmaki, akcesoria i trociny, a także ewentualne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, jeżeli pupilowi pogorszy się stan zdrowia.
Jakie są rasy chomików?
Chomiki należą do podrodziny gryzoni z rodziny chomikowatych, są jednymi z najpopularniejszych małych zwierząt domowych. Na chwilę obecną na świecie istnieje ponad 300 odmian tych wyjątkowych gryzoni. Spośród wszystkich odmian wyróżnia się 5 najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych do domowej hodowli.
Chomik syryjski
Obecnie chomik syryjski jest najbardziej popularny wśród chomików domowych, jednak wystąpił moment, kiedy niemal w całości utraciliśmy jego gatunek. Dzięki pracy laborantów z czasów 30 lecia ubiegłego wieku udało się uzyskać populację tych wyjątkowych chomików a dzięki dużej płodności, szybko stały się popularnymi domowymi zwierzętami. Chomiki syryjskie są największe i są najlepszym wyborem dla dziecka. Dorastają do 18 centymetrów długości i ważą nawet 200 gramów. Są ponad trzykrotnie większe od karłowatych chomików dżungarskich, mniej delikatne i bardziej wyrozumiałe względem dziecięcych rączek. Nie wykazują agresji i gryzą wyłącznie w ostateczności, kiedy są narażone na sytuacje mocno stresujące. Występują w różnorodnych umaszczeniach, względem koloru i włosia. Białe, kremowe, cynamonowe, brązowe, szare, czarne. A także krótkowłose i długowłose o prostym, satynowym lub kręconym włosiu. Chociaż mają bardzo słaby wzrok, nadrabiają to idealnym słuchem i precyzyjnym węchem. Dzięki długim wibrysom mają doskonałą orientację w terenie. W dobrych domowych warunkach otoczone miłością i troską mogą żyć nawet do pięciu lat. Są wyjątkowo odporne na choroby zwierząt, ale należy pamiętać o regularnym żywieniu dopasowanym do aktualnej wagi zwierzaka i nie dopuszczać do przekarmiania.
Aby zapewnić chomikowi syryjskiemu najlepsze, najdłuższe i przede wszystkim szczęśliwe życie w domu, należy zainwestować w dużą klatkę i otoczyć go zabawkami, które wypełnią mu czas i zagwarantują radosną zabawę. Chomiki syryjskie nie posiadają zbyt wygórowanych upodobań względem żywienia, wystarczy klasyczna, pełnowartościowa karma dla chomików i kilka owocowo- warzywnych przekąsek. Należy jednak pamiętać o tym, że chomiki te posiadają bezkorzeniowe siekacze, które rosną przez całe ich życie, dlatego konieczne jest zapewnienie przekąsek i elementów klatki, które umożliwią regularne ich ścieranie. Lubią świeże owoce i warzywa, chętnie zjedzą gotowanego fileta z kurczaka bez przypraw. Chomik syryjski jest zwierzątkiem bardzo aktywnym i ciekawskim, przez to łatwiej zbudować z nim bliską relację, obserwacja jego zabawy i codziennego życia jest ogromną pociechą dla dzieci, z powodzeniem można stwierdzić, że jest świetnym kandydatem na futrzanego towarzysza.
Chomik dżungarski
Malutki, choć najłagodniejszy i najszybszy do oswojenia chomik dżungarski. Dorasta zaledwie do 15 milimetrów i waży maksymalnie 50 gramów. W zależności od poziomu opieki i zaangażowania, chomiki dżungarskie żyją około 3 lat.
Gryzonie te są bardzo towarzyskie i pragnące ludzkiego towarzystwa. Oswojone zabiegają o pieszczoty, głaskanie i lubią przebywać blisko swojego ulubionego człowieka. Są zwinnymi i bardzo odpornymi chomikami, rzadko podupadają na zdrowiu. Chomik dżungarski to świetny kandydat na towarzysza dla dziecka, jednak trzeba mieć na uwadze, że chomik ten, jak większość gryzoni, bardzo źle znosi stres i duży hałas.
Aby zapewnić pupilowi najlepsze warunki, należy zadbać o odpowiednio dużą klatkę, stały dostęp do pożywienia i świeżej wody. Chomik dżungarski nie wybrzydza, chętnie zje świeże owoce i warzywa, zioła i orzechy. Warto od czasu do czasu również zaserwować swojemu futrzastemu pupilowi danie z gotowanego drobiu lub jajek. Dzięki urozmaiconej diecie chomik będzie cieszył się zdrowiem i pięknym, lśniącym futerkiem. Niezbędne jest wyposażenie klatki w zabawki i resztę niezbędnych akcesoriów. Ważne jest bezpieczne schronienie w postaci domku, lub gniazda, bowiem w ciągu dnia chomiki odpoczywają i nie należy ich wówczas narażać na niepotrzebne wybudzanie, które generuje stres. Największą aktywność wykazują w nocy, trzeba wziąć to pod uwagę podczas ich wyboru. Nocne harce to najlepsza rozrywka dla tych chomików, co dla niektórych może być uciążliwe.
Chomik Roborowskiego
Najmniejsze spośród wszystkich ras chomików domowych. Te zaledwie czterocentymetrowe istoty posiadają wyjątkowo silny charakter, ognisty temperament i ogromną ciekawość świata. Nie są polecane dla dzieci, proces oswajania jest długi i trudny, chomiki mają tendencję do mocnych ugryzień, nie lubią kontaktu fizycznego z człowiekiem. Bardzo ruchliwe i trudne do udomowienia, introwertyczne i najbardziej odpowiednie dla osób dorosłych, aby patrzeć na nie i podziwiać, bez brania na ręce i przytulania. Są mocno terytorialne i zawsze gotowe bronić swojego miejsca za wszelką cenę.
Klatka dla chomika Roborowskiego nie musi być duża, natomiast musi być dokładnie zabezpieczona, ze względu na ciągłą chęć chomika na wydostanie się na zewnątrz. Wymiary klatki 60 × 40 będą wystarczające. Większość czasu spędza na próbach wydostania się ze swojego miejsca bytowania, dlatego zadbaj, aby przestrzeń między prętami klatki wynosiła nie więcej niż 70 milimetrów. Świetnym wyborem w przypadku małych chomików, jest akwarium z porządną pokrywą i oczywiście, dostępem powietrza. Chomik Roborowskiego lubi obgryzać kable i książki. W przypadku niedoborów w diecie zdarza mu się podgryzać rogi ścian.
Chomik chiński
Tak samo, jak poprzednik, jest chomikiem karłowatym, jednak spośród innych odmian ten jest największy. Te maluszki ważą zaledwie 45 gramów i rosną aż do 11 centymetrów długości, są smukłe i zwinne. U większości chomików gruczoły zapachowe umiejscowione są na brzuchu, u chomików chińskich gruczoły te występują po bokach ciała. Chomiki chińskie posiadają ogromnie waleczne usposobienie. Przy czym są bardzo delikatne i wrażliwe na zbyt nachalny dotyk. Chomiki chińskie, wśród wszystkich odmian charakteryzują się najdłuższym ogonem, bowiem dorasta on nawet do trzech centymetrów. Interesującym faktem jest to, że wszystkie chomiki chińskie rodzą się z szarym umaszczeniem i wraz ze wzrostem przybierają brązowy kolor. Są wyjątkowo żywotnymi gryzoniami, w dobrych warunkach domowych żyją nawet do czterech lat.
Jak wszystkie chomiki tak i odmiana chińska wymaga odpowiednich warunków i prawidłowej opieki. Klatka, bądź akwarium o odpowiednim zabezpieczeniu przed niekontrolowanymi ucieczkami, pełnowartościowe pożywienie, świeża woda, zabawki i akcesoria to podstawa do zapewnienia długiego życia naszego gryzonia. Chomiki chińskie mają wyjątkowo rozwiniętą zdolność oceniania i wymierzania odległości, potrafią i lubią się wspinać, jednak nie zmienia to faktu, iż są to gryzonie wyjątkowo delikatne, drobne i podatne na uszkodzenia, dlatego podczas wolnego wybiegu należy zawsze mieć zwierzę na oku i nie dopuszczać do zbliżania się do krawędzi mebli, gdzie chomik byłby narażony na upadek i urazy.
Chomik Campbella
Nazywany także chomikiem zbajkalskim lub mandżurskim. Z wyglądu bardzo podobny i często mylony z chomikiem dżungarskim. Krępy chomik dorastający nawet do 10 centymetrów. Krótkie łapki podczas bezruchu pozostają praktycznie niewidoczne, co nadaje chomikowy uroczy wygląd puszystej kulki z ogonem o długości około 14 milimetrów. Są zwierzętami silnie terytorialnymi, dlatego nie zaleca się posiadania więcej niż jednego osobnika, ponieważ mają skłonności do agresywnych zachowań. Z tego też powodu nie są odmianą dobrą dla dzieci. Pomimo niedużej wagi ich ugryzienia mogą być naprawdę bolesne. Największą aktywność wykazują w nocy, uwielbiają kołowrotki i zabawy z aktywnością fizyczną.
W odróżnieniu od reszty chomik Campbella nie może samodzielnie utrzymać prawidłowej temperatury ciała, dlatego wymaga domku z wyściółką. Ma wyjątkowo słaby wzrok, ale nadrabia tę przypadłość bardzo dobrym węchem i słuchem. Ma skłonności do zapadania na cukrzycę i nadwagę, dlatego bardzo ważna jest dieta. Powinna być zróżnicowana, pełnowartościowa i odpowiednio dobrana pod względem wagi zwierzęcia. Chomiki Cambella są wszystkożerne, chętnie zjedzą świeże warzywa, owoce czy żółtko jajka lub ugotowanego, niedoprawionego kurczaka.
Z uwagi na dużą ruchliwość ich klatki lub akwaria nie powinny być mniejsze niż 100 na 40 centymetrów. Nie należy natomiast przesadzać z wysokością klatki, gdyż chomiki Cambella uwielbiają się wspinać, ale nie potrafią samodzielnie schodzić w dół. Wycieczki do sufitu klatki mogą zakończyć się poważnym urazem chomika. Pręty nie mogą być zbyt wąskie, gdyż gryzonie potrafią przeciskać się przez naprawdę wąskie szczeliny.
Ciekawostką jest, iż nie istnieje w Polsce żadna hodowla tego gatunku chomików. Te oferowane w sklepach zoologicznych, chociaż nazywane chomikami Campbella, są tak naprawdę dalekimi potomkami hybrydy chomików dżungarskich i zbajkalskich.