Kawia domowa jest gryzoniem należącym do rodziny kawiowatych. W Polsce znacznie powszechniejszą nazwą jest świnka morska. Ten wyjątkowy gryzoń został udomowiony na terenie Ameryki Południowej, choć obecnie traktowany jest jako pupil niemal na wszystkich szerokościach geograficznych. Co warto o niej wiedzieć?
Skąd się wzięły kawie?
Pochodzą z Ameryki Południowej, a historyczne odkrycia dowodzą, że były znane ludzkości już 2500 lat p.n.e. Bardzo często traktowane były jako zwierzęta rytualne, które ubijano na cześć różnych bóstw. W latach pierwszych wielkich wypraw oraz niesamowitych z perspektywy człowieka odkryć geograficznych, kawie po raz pierwszy pojawiły się w Europie. Te urokliwe i nieco płochliwe zwierzęta bardzo szybko zyskały aprobatę i stały się domowymi pupilami. W kolejnych latach zaczęły się również pojawiać pierwsze hodowle, a obecnie są jednymi z najpowszechniej wybieranych gryzoni.
Tryb życia
Kawia domowa to niezwykle aktywne zwierzę, które najlepiej czuje się w towarzystwie innych osobników swojego gatunku. Kawie żyjące na wolności najczęściej funkcjonują w stadach liczących sobie nawet do ośmiu osobników. Warto o tym pamiętać, przymierzając się do zakupu świnki morskiej. Samotna świnka może popaść w depresję, która odbije się na jej zdrowiu. Świnki morskie bywają aktywne zarówno w trakcie dnia, jak i nocy. Bardzo głośno dają znać o tym, że są głodne i jednocześnie potrafią wydawać niepokojące dźwięki w sytuacjach, gdy potrzebują nieco uwagi swojego opiekuna.
Jak powinna wyglądać klatka świnki morskiej?
Posiadanie kawii domowej wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiedniego lokum. Doskonałym pomysłem będzie klatka z pastikową kuwetą. Kawie potrzebują całkiem sporo przestrzeni. Szacuje się, że jeden osobnik będzie potrzebował klatki o wymiarach nie mniejszych niż 100×50 cm.
Taka klatka będzie jednak za mała dla dwóch osobników, dlatego warto od razu zainwestować w większe lokum. Zakup jednej świnki jest kiepskim pomysłem, gdyż nie czują się dobrze bez towarzystwa innych świnek.
Poza niezbędną przestrzenią, w klatce powinny znaleźć się poidełko, paśnik oraz miseczka. Kawie domowe uwielbiają także domki, w których będą mogły schować się w dowolnej chwili. Dobrym pomysłem będą również specjalne tunele, które zachęcają do ruchu, ale jednocześnie stanowią miejsce, w którym kawie czują się wyjątkowo bezpiecznie. Podłożem może być zwykły pellet, choć najlepiej będzie wyposażyć się w dodatkową matę typu drybed lub innego rodzaju podkład.
Czego potrzebuje kawia domowa?
Choć kawie domowe z natury zdają się być niezwykle płochliwymi zwierzętami, to jednak w dłuższej perspektywie są w stanie stworzyć niezwykłą więź ze swoim opiekunem. Stosunkowo szybko przywiązują się do właściciela i w związku z tym będą oczekiwały wielkiej uwagi oraz zainteresowania. Jakiekolwiek niedobory w tej materii mogą skutkować głośnym buntem na pokładzie. Kawie związane ze swoim opiekunem będą potrzebowały również kontaktu fizycznego. Uwielbiają być głaskane i świetnie odnajdują się podczas wspólnych zabaw. Warto o tym pamiętać, gdyż brak uwagi może bardzo mocno wpłynąć na ich samopoczucie.
Czym karmić kawię domową?
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że kawie domowe zaliczają się do grona prawdziwych łasuchów. Podstawą jej diety jest przede wszystkim świeże siano, którego nie może zabraknąć w klatce. Kawia musi mieć również stały dostęp do wody.
Zwierzęta te bardzo chętnie sięgają po zielone przekąski. Uwielbiają mniszka lekarskiego, krwawnik, rumianek czy melisę. Nie pogardzą również bazylią, rumiankiem czy dziurawcem. Uzupełnieniem diety mogą być także świeże warzywa. Kawie bardzo chętnie jedzą marchewkę, natkę pietruszki oraz cykorię. Można im także od czasu do czasu podawać brokuły, kalafiora i rzodkiewkę. Te urocze zwierzęta bardzo przepadają za słodkimi przekąskami.
Warto zatem częstować je świeżymi owocami, które stanowią dla nich nie tylko wspaniałe urozmaicenie diety, ale i źródło cennych witamin. Do ulubionych owoców należą jabłka, gruszki, truskawki i poziomki. Latem, gdy wysokie temperatury wszystkim dają się we znaki, można je poczęstować kawałkiem soczystego arbuza.
Czego kawie domowe nie mogą jeść?
Lista produktów, po które kawie domowe nie mogą sięgać jest dosyć długa. Wynika to przede wszystkim z układu pokarmowego, który nie jest w stanie trawić pewnych treści. Zdecydowanie nie wolno świnkom podawać grochu i fasoli. Na liście zabronionych produktów znajdują się także winogrona, ziemniaki, grzyby oraz cebula. Są to produkty, które już w niewielkich ilościach mogą zwierzęciu zaszkodzić.
Za czym kawie domowe nie przepadają?
Kawie domowe są wyjątkowo kontaktowe i zdecydowanie potrzebują obecności swojego opiekuna. Nie oznacza to jednak, że chętnie biorą udział w przytulankach i zabawianiu najmłodszych lokatorów domu. Właśnie z tego względu uważa się, że nie powinny trafiać w ręce małych dzieci. Zbyt duży kontakt może być dla kawii stresujący. Powinny same decydować o intensywności pieszczot i porze zabawy.