You are currently viewing 25 faktów i ciekawostek o anakondach
fot. pixabay.com

Anakonda to rodzaj węży z podrodziny boa, w którym wyróżnia się cztery podstawowe podgatunki, a mianowicie anakondę ciemną, boliwijską, żółtą i zieloną, która nazywana jest również olbrzymią. Węże te występują w różnych państwach należących do Ameryki Łacińskiej i od dekad wpływają na masowe wyobrażenie o najniebezpieczniejszych wężach na  świecie. Poniżej znajduje się 25 ciekawostek na temat anakondy.

1. Cztery gatunki anakondy występują w warunkach naturalnych na terenie Ameryki Południowej, a mianowicie na terenie Kolumbii, Ekwadoru, Wenezueli, Kolumbii, Trynidadu, Boliwii, Brazylii, Gujany, Peru, Gujany Francuskiej, Paragwaju, Urugwaju oraz Argentyny. Żyją przede wszystkim w wodzie i rzadko wchodzą na drzewa.

2. Druga ciekawostki mówi o tym, że anakondy polują przede wszystkim w nocy, a w ich diecie znajdują się gady, ryby, ptaki, a przede wszystkim ssaki. Ich pożywienie mogą stanowić na przykład kapibary, dziki, jelenie czy nawet jaguary. Dzięki rozciągliwym szczękom są w stanie połknąć ofiarę znacznie szerszą od nich samych. Zdarzały się nawet przypadki połknięcia człowieka przez anakondę, ale nie było ich wiele w historii i dotyczyły raczej małych dzieci, aniżeli dorosłych ludzi. Młode anakondy najchętniej polują na znacznie mniejsze zwierzęta, a więc przede wszystkim na gryzonie, ryby czy ptaki.

3. Procesy trawienne anakondy są bardzo powolne, a większe ofiary są trawione przez wiele dni. Zjedzenie dużego zwierzęcia wiąże się z tym, że anakonda jest zmuszona pościć przez wiele tygodni lub miesięcy. Najdłuższa przerwa od wszelkich posiłków w przypadku anakondy wynosiła aż dwa lata.

4. Anakondy uchodzą na węże niebezpieczne dla człowieka, ale ludzie niezwykle rzadko stają się dla nich pożywieniem. Zdecydowanie częściej dochodzi do pogryzienia przez węża, które przez ekspertów jest porównywalne do ugryzienia przez dużego psa.

5. Anakondy należą do zwierząt żyworodnych, a to oznacza, że rozwój zarodków odbywa się w organizmie matki. Po ciąży na świat przychodzi od dziesięciu do nawet stu młodych, które już po chwili są całkowicie samodzielne, a po kilku godzinach opuszczają legowisko. Niestety, młode anakondy są narażone na ataki piranii oraz kajmanów, dlatego tylko kilka procent z nich jest w stanie dożyć dojrzałości.

6. Anakondy osiągają dojrzałość płciową w wieku kilku lat, a na wolności mogą przeżyć nawet trzydzieści lat.

7. Wiele państw zabrania handlu anakondami, ponieważ są one zagrożone wyginięciem. Nie są one popularne jako zwierzęta hodowlane ze względu na duże rozmiary, a sprzedaż do ogrodów zoologicznych jest ograniczona.

8. Naturalnym wrogiem i zagrożeniem dla anakond jest przede wszystkim człowiek. To właśnie ludzie zabijają je najczęściej ze względu na strach przed nimi.

9. Anakondy słynną z tego, że doskonale pływają. Ponadto są w stanie nurkować nawet przez dwadzieścia minut bez wynurzania się.

10. Anakondy mają bardzo mocne mięśnie, dlatego są w stanie zabijać swoje ofiary poprzez zaduszenie. Dopiero martwe zwierzę jest przez nie połykane w całości.

11. Dorosła anakonda może mieć od sześciu do dziewięciu metrów długości, a średnica ich ciała to nawet trzydzieści centymetrów. W związku z tym anakondy należą do największych węży występujących na świecie.

12. Oczy i nos anakondy znajdują się na czubku ich głowy, co bardzo ułatwia im polowanie. Węże pływają z głową wystawioną lekko ponad poziom wody, podczas gdy reszta ich ciała znajduje się pod wodą.

13. Anakonda zielona zawdzięcza swoją nazwą oliwkowemu kolorowi, a całe jej ciało pokryte jest czarnymi lub brązowymi plamkami. Anakonda boliwijska wyróżnia się za sprawą żółtego brzucha i czarnych plam na grzbiecie, anakonda ciemna ma na grzbiecie dwa rzędy czarnych plam o owalnym kształcie, a z kolei anakonda żółta charakteryzuje się żółtym kolorem i czarnymi plamami.

14. Łacińską nazwą anakondy jest „eunectes”, co w tłumaczeniu oznacza dobrego pływaka. Jest to nawiązanie do tego, że węże to na lądzie są dość powolne, ale właśnie w wodzie robią się bardzo niebezpieczne i najsprawniejsze.

15. Jeśli w pobliżu brakuje samca, to samica można rozmnażać się partenogenetycznie, a to oznacza, że nowy organizm rozwija się z komórki jajowej, która nie jest zapłodniona przez plemnik.

16. Na przełomie grudnia i stycznia, tuż przed godami, anakondy zapadają w sen zimowy. Z kolei podczas godów sporadycznie dochodzi do kanibalizmu w obrębie tego gatunku. Obserwowano na przykład samice, które po okresie godowym, zjadały samców.

17. W 2016 roku w północnej Brazylii zaobserwowano najpewniej jedną z największych anakond. Znaleziono ją na placu budowy zapory Belo Monte. Wąż ten miał około dziesięciu metrów długości, a jego waga wynosiła około czterystu kilogramów.

18. W Brazylii i Peru do tej pory istnieją plemiona, które wierzą w to, że anakondy są zwierzętami magicznymi. W związku z tym z różnych fragmentów ciał węży wykonywane są na przykład amulety przynoszące szczęście, leki umożliwiające leczenie najróżniejszych chorób czy też przedmioty, dzięki którym można odprawiać magiczne rytuały.

19. Osoby, które chcą hodować anakondę, muszą spełnić szereg restrykcyjnych warunków. Przede wszystkim muszą udokumentować fakt, że są w stanie zapewnić zwierzęciu optymalne warunki i dużą przestrzeń. Ponadto wniosek o pozwolenie należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, a cena anakondy zaczyna się od kilkuset złotych a kończy na kilku tysiącach złotych.

20. W krajach Ameryki Południowej można sporo zarobić na złapaniu poszczególnych osobników. Jeśli komuś uda się schwytać anakondę mającą powyżej 9,1 metra długości, to może zdobyć nagrodę o wysokości 50 tysięcy dolarów.

21. Anakondy pojawiły się na świecie już wiele milionów lat temu. Dowodem na to są szczątki węża reprezentującego ten gatunek, które znaleziono w Kolumbii. Wąż ten żył około 58 milionów lat temu.

22. Mimo braku jakichkolwiek kończyn anakondy potrafią pływać z prędkością około 20 kilometrów na godzinę. Niezwykłą zwinność zawdzięczają przede wszystkim silnym, bardzo rozwiniętym mięśniom.

23. Anakondy należą do węży, które w ogóle nie produkują jadu. Zabijanie ofiar odbywa się zatem wyłącznie za sprawą ich mocnych mięśni, dzięki którym są w stanie je udusić.

24. Skóra anakond cechuje się nie tylko walorami estetycznymi, ale również ogromną odpornością na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Przez to jest bardzo ceniona w modzie, a na co dzień wytwarza się z niej nie tylko buty, ale również torebek czy różnego rodzaj pasków.

25. Organizm anakondy jest skonstruowany w taki sposób, aby w jak największym stopniu pozwolić im przetrwać trudne warunki. W rezultacie węże te są w stanie w wielkim stopniu zredukować swoją aktywność metaboliczną, aby bez szwanku przetrwać przejściowe okresy suszy lub też braku jedzenia.