You are currently viewing 14 Najciekawszych Atrakcji dla Dzieci na Kaszubach w 2024
Patryk Kosmider | istockphoto.com

Zwiedzając konkretne miejsca, czy będąc na wakacjach razem z dziećmi, warto zadbać o atrakcje dla nich, aby miały co robić, były cały czas zaangażowane, a nie nudziły się i nie mogły doczekać powrotu do domu. Jednak, żeby tak się stało, warto już wcześniej sprawdzić, jakie są atrakcje dla najmłodszych w danym miejscu i mogą zapewnić im rozrywkę na cały dzień. Wybierając się do Kaszub, można wybierać spośród licznych atrakcji dla dzieci. Jakie ciekawe miejsca dla dzieci można znaleźć w Kaszubach?

Dzieci uwielbiają zwierzęta, a Zwierzaki Nad Potokiem to miejsce oferuje nie tylko oglądanie zwierzątek z daleka, ale również bliższą interakcję z nimi. Dziecko może zwierzątko pogłaskać, nakarmić, zrobić sobie z nim zdjęcie, czyli ogólnie wejść w kontakt, a to dzieci uwielbiają. Dużo zwierzęt jest oswojonych i przyzwyczajonych do zwiedzających. Dzieci mogą się tu dobrze bawić nawet przez cały dzień. Oczywiście jest tu również wielka piaskownica, czy miejsce, gdzie można coś zjeść.

1. Pracownia ceramiki kaszubskiej

Pracownia Ceramiki Kaszubskiej, to bez wątpienia ciekawa atrakcja turystyczna, która przyciąga wielu zwiedzających. Została otwarta w 1993 roku i nie jest to data przypadkowa, ponieważ jest to dokładnie 70 rocznica odwiedzenia warsztatu garncarza Franciszka Necla przez Prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego. W placówce można zobaczyć tradycyjne wzory wytwarzane przez warsztat na przestrzeni pokoleń. Siedem z nich zalicza się do najbardziej charakterystycznych i klasycznych zdobień, a należą do nich: tulipany duże oraz tulipany małe, kwiaty bzu, gwiazdy kaszubskie, lilie, wianki oraz rybie łuski. Właśnie je zwiedzający będą mieli okazje zobaczyć w największych ilościach. Pracownia ceramiki kaszubskiej oferuje również możliwość zapoznania się z tradycyjną ceramiką, wywodzącą się bezpośrednio z kultury tego regionu. Dla dzieci jest to ciekawa atrakcja przede wszystkim dlatego, że będą miały okazje własnoręcznie spróbować swoich sił w tej sztuce, wytworzyć swoje własne „dzieła”.

2. KartCenter Gdańsk Gokarty

KartCenter Gdańsk to popularna atrakcja dla miłośników szybkiej jazdy i emocjonujących wyścigów gokartowych. Jest to specjalnie przygotowany tor, który umożliwia prowadzenie pojazdów gokartowych w bezpiecznych warunkach, zapewniając jednocześnie dużą dawkę adrenaliny i frajdy. W tym również specjalnie przygotowane tory dla dzieci. Na KartCenter Gdańsk znajduje się profesjonalny tor, który pozwala na rywalizację w różnych kategoriach wiekowych i o zróżnicowanych umiejętnościach. Osoby zainteresowane mogą wypożyczyć gokarty i uczestniczyć w zorganizowanych wyścigach lub treningach, które są często organizowane na tym torze. Jest to doskonała atrakcja zarówno dla indywidualnych amatorów sportów motorowych, jak i dla grup przyjaciół czy rodzin, które chcą spędzić czas aktywnie i emocjonująco wraz ze swoimi pociechami. Które dziecko nie chciałoby „zasiąść za kółkiem”, a tu mają do tego okazję. Ponadto dla bardziej zainteresowanych można tutaj trenować technikę jazdy, doskonalić refleks oraz rywalizować z innymi uczestnikami w przyjaznej atmosferze. Szukając atrakcji dla dzieci, na pewno trzeba mieć to miejsce na uwadze.

3. Park linowy dla dzieci w Sopocie

Była „ostra jazda” to czas zupełnie zmienić atrakcję i tym razem udać się na park liniowy. Park Linowy w Sopocie to popularna atrakcja dla najmłodszych, ale nie tylko zapewniająca wiele emocji i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu wraz z całą rodziną Jest to specjalnie zaprojektowany park linowy, który oferuje różne elementy do pokonywania, takie jak mostki linowe, tory przeszkód, zjazdy na linach i wiele innych, które z pewnością ucieszą dzieci. Zapewnia on bezpieczeństwo, dlatego rodzice mogą być spokojni, a dzieci skupić się na dobrej zabawie lub podchodząc do tego z innej perspektywy, mogą rozwijać swoje umiejętności motoryczne, równowagę oraz odwagę, pod okiem doświadczonych instruktorów. Jest to świetna okazja dla najmłodszych, aby aktywnie spędzić czas, rozwijając jednocześnie swoje umiejętności. Park oferuje wiele tras o różnym poziomie trudności, co pozwala dopasować wyzwanie do możliwości i umiejętności dziecka, aby nie zrazić go zbyt trudnym wyzwaniem. Jest to doskonała atrakcja dla rodzin, które szukają bardziej aktywnych wrażeń.

4. Park Edukacyjny Zoo-Egzotyczne Kaszuby

Dzieci uwielbiają oglądać lub gdy jest taka możliwość głaskać zwierzęta, dlatego tak bardzo lubią ogrody zoologiczne. Park Edukacyjny Zoo-Egzotyczne Kaszuby będzie dla wszystkich dzieci doskonałym miejscem do przyjemnego spędzania czasu. Tutaj egzotyczne zwierzęta są bardzo przyjazne dla zwiedzających, co pozwala na bliski kontakt z nimi, można robić to co dzieci lubią najbardziej pogłaskać je. Oprócz tego dotknąć egzotycznych jaszczurek i żółwi, porozmawiać z niezwykle rozmowną papugą oraz przyjrzeć się pająkom ptasznikom z bardzo bliska. Park Zoo-Egzotyczne Kaszuby to miejsce prowadzone przez prawdziwych pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i uważnie czuwają nad bezpieczeństwem podczas spotkań ze zwierzętami. Wprawdzie Park jest niewielkich rozmiarów, ale liczy się to, ile frajdy sprawia dzieciom, Zoo na Kaszubach oferuje fascynujące doznania, które sprawiają, że nawet deszczowy dzień staje się miłym wspomnieniem dla całej rodziny. Jeżeli dziecko uwielbia zwierzęta i chce wszystkie napotkane pieski, czy kotki zawsze głaskać, będzie to dla niego idealne miejsce.

5. Kaszubski Park Miniatur

Kaszubski Park Miniatur to miejsce, gdzie można zobaczyć wiernie odwzorowane kopie znanych budowli z całego świata, odtworzone w skali 1:25. Szukając miejsc do rodzinnych do wyjazdów, warto mieć na uwadze to miejsce, chociażby po to, aby pokazać dzieciom makiety architektury tak znanych obiektów jak m.in.:

 • Statua Wolności,
 • Sfinks,
 • Big Ben,
 • Krzywa Wieża w Pizie.

Nie brakuje również miniaturowych atrakcji z regionu Kaszub. Można tu zobaczyć m.in.:

 • Kolegiatę Kartuską,
 • zamek z Bytowa,
 • zamek z Rzucewa,
 • kościół z Sianowa,
 • kościół z Sierakowic,
 • latarnie morskie,
 • dwory z Będomina,
 • Kalwarię Wejherowską.

Do każdego z tych miejsc można dopowiedzieć dzieciom ich historię, aby jeszcze bardziej je zainteresować.

Są tu również inne atrakcje, z których warto skorzystać np. Gabinet Śmiechu, Zamek Strachu, czy Bajkowa Kraina, gdzie najmłodsi mogą spotkać postacie z ulubionych bajek i baśni. Miejsce to oferuje wiele atrakcji, przy których dzieci będą się dobrze bawić.

6. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach

To miejsce, które oddaje charakter dawnych Kaszub, wraz z ich charakterystyczną architekturą, sztuką ludową, tradycjami i zwyczajami. To muzeum na świeżym powietrzu usytuowane w wyjątkowo malowniczym miejscu, nad brzegiem jeziora Gołuń. Rozciąga się na obszarze około 22 hektarów i znajduje się w nim ponad 50 obiektów muzealnych np.:

 • chłopskie chałupy,
 • dwór,
 • szkoła,
 • kuźnia,
 • karczma,
 • drewniany młyn,
 • kościół,
 • budynki gospodarcze,
 • warsztaty rzemieślnicze, które co warte podkreślenia zachowały autentyczne wyposażenie.

W dodatku w muzeum można uczestniczyć w zajęciach, takich jak toczenie naczyń na kole garncarskim, haftowanie, tkactwo czy malarstwo na szkle i to są przede wszystkim atrakcje, które sprawią dzieciom najwięcej frajdy, chociaż zwiedzanie i oglądanie dawnych obiektów też może być dla nich interesujące, ale zapewne nie tak jak atrakcje, w które są bezpośrednio zaangażowane. Ponadto można tu jeszcze uczyć się pisania gęsim piórem, grać na kamiennej tablicy, bawić się dawnymi drewnianymi zabawkami lub uczestniczyć w tradycyjnych grach i zabawach ludowych. To miejsce przepełnione atrakcjami zarówno dla dorosłych, jak i dzieci i z tego powodu można się tu wybrać na wycieczkę rodzinną

7. Pomorska Góra Piasku

Atrakcją dla dziecka będzie również zabawa w piasku oraz zjeżdżanie z niego. Taki rodzaj zabawy zapewnia Pomorska Góra Piasku. Ma ona ponad 600 m długości, ponad 250 m szerokości, a piasek nasypano na wysokość ok. 65 metrów, zatem brakuje zaledwie 15 metrów, aby było to najwyższe wzniesienie w całym województwie. Góra jest naprawdę ogromna i robi wrażenia zarówno na dzieciach jak i dorosłych. Wchodzenie na nią, a potem zjeżdżanie i znów wchodzenie jest dla dzieci dużą frajdą, a przy okazji spędzają aktywnie czas na świeżym powietrzu. Niektórym może się wydawać, że to tylko góra z piaskiem co to za atrakcja, ale jest to ciekawe miejsce, jednak najlepiej przekonać się o tym samemu.

8. Park Kaszubski Gracik

Park Kaszubski Gracik to jedno z miejsc na Kaszubach, które oferuje różne atrakcje dla całej rodziny. Zlokalizowany w malowniczej okolicy, zapewnia wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można tam znaleźć miejsca do spacerowania i innych aktywności. Dodatkowo, dla najmłodszych gości parku dostępne są place zabaw oraz inne atrakcje, które zapewniają rozrywkę i zabawę przez cały dzień. Jednak bez wątpienia największą atrakcją są tutaj pojazdy wszelkiej maści, które dzieci mogą podziwiać, dotknąć, czy nawet wejść do środka. Są tu różne pojazdy znane dzieciom z filmów oraz bajek. Batmobil z Batmana, auto Jasia Fasoli i wiele innych pojazdów z bardziej i mniej znanych bajek na pewno, chociaż część z nich dziecko będzie kojarzyć. Są również amerykańskie krążowniki, czy auta z polskich serialu z czasów PRL-u, a zatem i dorośli będą mieli co oglądać i co wspominać. Ogólnie podsumowując – bardzo ciekawa atrakcja, która należy zobaczyć.

9. Muzeum American Old Cars

Kolejna motoryzacyjna atrakcja dla dzieci, ale również, dla dorosłych pasjonatów motoryzacji. Muzeum American Old Cars to miejsce dedykowane miłośnikom motoryzacji, zwłaszcza amerykańskich klasyków. Znajduje się tam kolekcja zabytkowych samochodów, prezentujących różne epoki i style motoryzacyjne, głównie z okresu tak zwanej złotej ery motoryzacji w Stanach Zjednoczonych, czyli lat 50. i 60. XX wieku. Wśród eksponatów można zobaczyć klasyczne modele amerykańskich marek takich jak: Chevrolet, Ford, Cadillac, Chrysler, Mustang, Dodge. Muzeum organizuje również wystawy tematyczne, prezentujące różne aspekty historii motoryzacji, czy wydarzenia dla miłośników starych samochodów. To miejsce, które pozwala przenieść się w czasie i poczuć klimat dawnych lat poprzez unikatowe pojazdy oraz liczne fotografie i artefakty związane z historią motoryzacji w USA.

10. Park Ewolucji

To bardzo przyjemne miejsce nie tylko dla dzieci, ale również dorośli znajdą tu atrakcję dla siebie. Jakie to atrakcje? Jet to m.in. możliwości zwiedzania i nauki, dla dzieci i dorosłych, kolejka górska, czy przejażdżka wielbłądem, co szczególnie spodoba się dzieciom. Warto mieć to miejsce na uwadze, a zwłaszcza dlatego, że wciąż się rozwija i dodaje nowe atrakcje.  Na miejscu dostępny jest również bar serwujący jedzenie, a dla dzieci miejsce, gdzie można kupić smaczne lody. Park Ewolucji to dobre miejsce dla rodzinnych wyjazdów oraz gwarancja tego, że nikt nie będzie się nudził.

11. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Wielu dzieci w pewnym okresie fascynuje się koleją, ciuchciami, pociągami, dlatego Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie jest miejscem, które warto odwiedzić wraz z dziećmi. Oprócz parowych pociągów są tu jeszcze inne ciekawe atrakcje: możliwość wejścia do niektórych z nich, przejażdżka mini ciuchcią, przejażdżka drezyną, czy zobaczenie hangaru z pociągami. Będą się tu dobrze bawić zarówno dzieci, jak i dorośli, Dla pasjonatów kolejnictwa atrakcja wręcz obowiązkowa,

12. Centrum Edukacji i Promocji Region

Kolejna ciekawa atrakcja, jednak tym razem raczej dla nieco starszych dzieci. Można w czasie zwiedzania posłuchać piosenki po kaszubsku, czy się komuś spodoba, zależy w dużej mierze od gustu muzycznego, ale bez wątpienia jest to ciekawe przeżycie. Ponadto zobaczyć najdłuższą deskę świata, czy wejść do najprawdziwszego domu sybiraków. Natomiast jedną z największych atrakcji tego miejsca wydaje się być Dom do góry nogami i ta atrakcja spodoba się już nawet młodszym dzieciom.

13. Kaszubski Park Gigantów

Po zwiedzeniu parku miniatur można się wybrać w zupełne przeciwieństwo, czyli parku gigantów, gdzie wszystko jest powiększone. Ogromne ptaki, wielkie owady i inne gigantyczne stworzenia ukryte naturalnie wśród drzew i roślin zrobią wrażenie na dzieciach i dorosłych. Jednak giganty, to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Są tu liczne place zabaw, gry plenerowe, czy zjeżdżalnie. Dużą atrakcją dla dzieci będzie także prawdziwy samolot, do którego w dodatku można wejść i zjechać specjalnym torem. Dla osób, które zmęczą się zwiedzaniem i zabawą, są liczne ławeczki i miejsca przeznaczone do odpoczynku.

14. Dom do góry nogami

Atrakcja, która na pewno jest nietypowa, ale nie można jest odmówić tego, że jest bardzo ciekawym miejscem i to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dom do góry nogami jest dokładnie tym, co ma w nazwie budowlą postawioną do góry nogami i to nie tylko na zewnątrz, gdy wejdzie się do środka, wszystkie elementy podstawowego wyposażenia domu również stoją odwrotnie niż powinny. Atrakcja nietypowa, ale na pewno zaciekawi dzieci, w końcu nigdzie czegoś podobnego nie widziały. To jedyna tego typu budowla w Europie, w dodatku wchodzi się do niej nie przez drzwi, jak do każdego normalnego domu, a przez uchylone okno. Wszystko jest lekko pochylone, sufit to podłoga, a ze stropu zwisają fotele, stół, łóżko i telewizor. Wszystko to może przyprawić o zawrót głowy, ale gwarantuje również świetną zabawę. Niby zwykły domek, ale warto go odwiedzić.