You are currently viewing Pomorskie – 30 najlepszych atrakcji i pomysłów na weekend
Mariusz Pietranek | istockphoto.com

Pomorze to coś znacznie więcej niż morze i piękne plaże, ma ono do zaoferowania dużo więcej atrakcji dla przyjeżdżających turystów. Jest rejonem bogatym zarówno w atrakcje kulturowe, jak i historyczne. Można tu przyjechać o każdej porze roku i będzie co robić, gdzie iść i co zwiedzać. Region oferuje wiele atrakcji, a niektóre z nich zasługują na szczególne wyróżnienie i polecenie ich turystom. Jakie zatem atrakcje warto zwiedzić, będąc na Pomorzu?

1. Słowiński Park Narodowy

Miejsce dla każdego, kto chce podziwiać piękno natury. Przepływa przez niego siedem rzek, znajduje się na jego obszarze pięć jezior i dwanaście ścisłych rezerwatów. Jednak za największą atrakcję uważane są ruchome wydmy, które w niektórych momentach przypominają krajobraz księżycowy. Czasem trudno jest poruszać się po nich, gdyż buty toną w piasku, ale warto się pomęczyć. Z wierzchołka Wydmy Łąckiej można podziwiać jezioro z jednej strony i morze z drugiej. Warto również odwiedzić Wydmę Czołpińską. Ruchome wydmy zajmują 500 ha powierzchni, co pozwala na długie godziny wędrówki.

2. Stare miasto w Gdańsku

Ulice Starego Miasta w Gdańsku wyglądają naprawdę pięknie. Otoczone są kolorowymi kamienicami, które wręcz emanują historycznym klimatem. Te malownicze uliczki zachwycając zarówno turystów, jak i mieszkańców. Na jego obszarze znajduje się wiele sklepów, restauracji, zabytków i innych ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Jest tu też wiele elementów bursztynowych. Kamień ten, można powiedzieć, że jest niemalże wszędzie, stanowiąc nieodłączny element lokalnej kultury i rzemiosła.

3. Westerplatte

Historyczne miejsce nie tylko dla Polski, ale całego świata uwikłanego w II wojnę światową. To tutaj zaczęły się działania wojenne trwające 6 lat. Jest to też symbol polskiego heroizmu, odwagi i oporu. Zlokalizowane jest w Gdańsku, nad brzegiem Zatoki Gdańskiej. Atrakcja dla wszystkich miłośników historii, ale nie tylko.

4. Muzeum Obrony Wybrzeża

W miejscu była kiedyś bateria artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein”, obecnie Muzeum Obrony Wybrzeża, które stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną. To prawdziwa lekcja historii dotycząca II wojny światowej. Można tu zobaczyć m.in.: szalupy ratunkowe, armaty, miny, czy torpedy. Szczególnie dla dzieci najlepszą atrakcją będzie przejazd kolejką wąskotorową.

5. Gdański Ogród Zoologiczny

Było miniaturowe Zoo, to czas na znacznie większy kaliber. Można tu zobaczyć znacznie więcej różnych gatunków zwierząt na rozciągniętych przestrzeniach. Warto zarezerwować sobie cały dzień na tę atrakcję, aby niczego nie przegapić, bo jest co zwiedzać.

6. Zamek w Malborku

Jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce i niezwykle ciekawa atrakcja dla turystów. W latach swojej świetności obszar miał prawie 30 hektarów. Na tym rozległym terenie zamieszkiwało od 30 do 50 braci oraz 200 osób personelu obsługi. To, co warto zobaczyć w tym miejscu, to malutka płaskorzeźba  -diabełek, pełniący rolę drogowskazu do klasztornej toalety. Obecnie zamek może być odwiedzany przez każdego turystę, jednak przez wieki żaden wróg nie był w stanie go zdobyć. Zamku broniły cztery zwodzone mosty, 14 bram i trzy kraty podnoszone przy użyciu systemu przeciwwagi. Na jego terenie znajdują się także sklepy i bary, gdzie można kupić pamiątki i zjeść coś smacznego.

7. Molo w Sopocie

Molo w Sopocie to urokliwe miejsce, które każdy przyjezdny powinien zobaczyć. Trzeba zaznaczyć, że to najdłuższe drewniane molo nad Morzem Bałtyckim, rozciągające się na około pół kilometra. Drewniane konstrukcje i charakterystyczne latarnie morskie oraz wschód i zachód słońca, tworzą wręcz wymarzone warunki dla fotografów. Dla tych, którzy chcą zostać na dłużej jest tu prestiżowy obiekt noclegowy – Grand Hotel Sopot.

8. Park Ewolucji

To bardzo przyjemne miejsce zarówno dla małych, jak i większych dzieci, ale również dorosłych. Oferuje najróżniejsze atrakcje, począwszy od możliwości zwiedzania i nauki, a skończywszy na atrakcjach takich jak kolejka górska i przejażdżka wielbłądem. Warto wspomnieć, że to miejsce ciągle się rozwija i dodaje nowe atrakcje, dlatego warto mieć je na uwadze. Oprócz atrakcji jest tu też dostępna knajpa serwująca dania typu fast food, czy pizzeria, a dla dzieci nie zabraknie miejsca, gdzie można kupić lody.

9. Lisi Jar Jastrzębia Góra

Lisi Jar to połączenie ciekawej historii i pięknej przyrody. Zatem fani historii i naturalnego przyrodniczego piękna będą zadowoleni z tej atrakcji. Strzeliste buki, wijący się bluszcz i śpiew ptaków będą towarzyszyć zwiedzającym podczas spacerów. Znajduje się tu też wąwóz o głębokości do 50 metrów, co sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce dla entuzjastów geomorfologii czy botaniki.

10. Aquapark Sopot

To miejsce spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Świetne miejsce do spędzania czasu z całą rodziną. Posiada kilka zjeżdżalni, basen z wyrzutniami wody, mały wodospad, basenik z systemem bąbelkowym i wiele innych atrakcji dla każdego. Warto tu przyjechać i wypróbować je wszystkie i przekonać się jak dobrą zabawą jest wizyta w takim miejscu.

11. Skansen w Szymbarku

To Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku oraz miejsce pełne atrakcji takich jak np. zrekonstruowany bunkier tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski, czy „dom do góry nogami”. Ciekawą atrakcją jest też uczta przy stole, nazwanym imieniem Lecha Wałęsy. Blat stołu wykonany jest z najdłuższej deski na świecie, co zostało zarejestrowane w Księdze Guinnessa w 2002 roku. Powstała z 51-metrowej daglezji, ma 36,83 metra długości, waży 9 ton, a jej wycięciem zajęło się 300 robotników.

12. Park Prezydenta Ronalda Reagana

To park, który nie tylko urzeka swoim urokiem, ale robi również wrażenie rozmiarami. Obfituje w liczne place zabaw oraz ścieżki rowerowe, ma też bezpośrednie połączenie z morzem, co pozwala na relaksujące spacery wzdłuż brzegu. Bez względu na porę roku, prezentuje się pięknie i jest chętnie odwiedzany. Ważnym wątkiem w historii Polski był wkład Ronalda Reagana, który wspierał Polski Ruch Solidarności i można powiedzieć, że w nagrodę dostał park nazwany jego imieniem, który jest chętnie odwiedzanym miejscem i atrakcją turystyczną.

13. Zamek w Gniewie

Przede wszystkim Zamek w Gniewie stanowił najpotężniejszą twierdzę Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Budowę rozpoczęto około 1297 roku i trwała 20-30 lat, dokładnie nie wiadomo. Kiedy opuścili go Krzyżacy, pełnił funkcję polskiego starostwa niegrodowego. Zniszczony przez Szwedów w XVII wieku, został zrekonstruowany przez króla Jana III Sobieskiego. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii zamku był starcie w 1626 roku, kiedy to Gustaw Adolf, król Szwecji, stoczył bitwę ze swoim kuzynem Zygmuntem III Wazą. Bitwa ta, znana jako „Bitwa dwóch Wazów”. Obecnie zamek w Gniewie jest popularnym miejscem turystycznym. Codziennie o 11:45 odbywa się „Salwa armatnia na Anioł Pański”, a na „Żywym dziedzińcu zamkowym” można nauczyć się różnych rzemieślniczych umiejętności, takich jak lepienie garnków.

14. Dinopark Park Dinozaurów i Smoków w Malborku

Atrakcja nie tylko dla dzieci, ale również dla miłośników dinozaurów i mistycznych smoków. Zgodnie z nazwą można tu zobaczyć smoki i dinozaury w pełnych rozmiarach, które w dodatku się poruszają i wydają realistyczne dźwięki. Nie brakuje także gigantycznych owadów i baśniowych krajobrazów. Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się plac zabaw, park linowy, mini zoo oraz karuzele.

15. Baszta Stągiewna

Dla fanów nietypowych, ale interesujących atrakcji miejscem godnym uwagi będzie zabytkowa XVI – wieczna gotycka brama miejska. To stosunkowo nowa atrakcja turystyczna miasta, ale z bogatą i ciekawą historią. Można tu zobaczyć figury woskowe przedstawiające najwyższego, najniższego i najgrubszego człowieka świata, a jeśli ktoś jest fanem tajemnic i przygód, na wyższych piętrach znajdują się sale z pirackimi strachami oraz labiryntem luster.

16. Park Oliwski

Park Oliwski, znany również jako Park Adama Mickiewicza, to jeden z najpiękniejszych i najstarszych parków miejskich w Polsce, położony w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Zajmuje obszar około 11 hektarów i łączy w sobie elementy ogrodu francuskiego i angielskiego.

Historia parku sięga XVIII wieku, kiedy to został założony przez cystersów jako ogród przypałacowy. Dzisiaj zachwyca odwiedzających bogatą roślinnością, w tym wieloma gatunkami drzew i krzewów, niektórymi liczącymi ponad 200 lat.

Centralnym punktem parku jest Pałac Opatów, dawna siedziba opatów cysterskich, obecnie mieszczący Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. W pobliżu znajduje się słynna Katedra Oliwska z jej wspaniałymi organami.

17. Plaża w Sopocie

Jeżeli ktoś ma ochotę wypocząć na plaży, zażyć kąpieli wodnych czy słonecznych, to powinien udać się na plażę w Sopocie. Można się tu zrelaksować, coś zjeść, popływać, czy wylegiwać na słońcu.

18. Kaszubski Park Krajobrazowy

Został utworzony w celu ochrony wyjątkowego krajobrazu i piękna przyrody Kaszub. Idealna atrakcja dla wszystkich, którzy chcą podziwiać piękno natury, czy zrelaksować się na jej łonie. Park rozciąga się na powierzchni około 1250 km², na którym znajdują się rzeki, jeziora, pagórki, pola uprawne, lasy i inne malownicze krajobrazy.

19. Park Rozrywki „Minigolf na Mapie Kaszub”

Miejsce nie tylko dla fanów golfa i zapalonych graczy, oferuje on bowiem pola o różnym poziomie trudności w tym również dla dzieci. Być może ktoś przyjedzie do Kaszub i rozwinie dzięki temu miejscu swoją miłość do tego sportu. Jest też kawiarenka, w której można coś zjeść i wypić. Jest także wiele ławeczek, na których można odpocząć po wyczerpującej grze. Miejsce polecane dla całej rodziny, która z pewnością będzie się tu dobrze bawić.

20. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

To nie tylko fascynujący budynek, ale również z ciekawą i bogatą historią. Jego sala koncertowa charakteryzuje się doskonałą akustyką. Jednak to, co najbardziej wyróżnia to miejsce, to bliski kontakt z orkiestrą i możliwość dokładnego obserwowania wszystkich szczegółów ich pracy dzięki brakowi podniesionej sceny. Atrakcja idealna dla fanów sztuki i muzyki.

21. Pracownia Ceramiki Kaszubskiej

Chmielno jest miejscem, w którym znajduje się bardzo ciekawa atrakcja turystyczna- Pracownia Ceramiki Kaszubskiej. Otwarta w 1993 roku, dokładnie w 70. rocznicę odwiedzenia warsztatu garncarza Franciszka Necla przez Prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego. W placówce można podziwiać najbardziej tradycyjne wzory wytwarzane przez ten wielopokoleniowy warsztat. Do najbardziej charakterystycznych należy siedem klasycznych zdobień:

  • kwiaty bzu,
  • tulipany duże,
  • tulipany małe,
  • gwiazdy kaszubskie,
  • rybie łuski,
  • wianki,
  • lilie.

Pracownia oferuje możliwość zapoznania się z tradycyjną ceramiką, wywodzącą się bezpośrednio z kultury kaszubskiej.

22. Zamek w Kwidzynie

Zabytek, który warto zobaczyć, będąc na Pomorzu. Oprócz podziwiania budowli z zewnątrz warto też udać się do środka. Wewnątrz zamku znajduje się np. wystawa szkieł ozdobnych, różne eksponaty związane z etnografią ludową oraz ścieżka edukacyjna, gdzie można m.in. lepiej poznać historię zamku.

23. AmberSky Koło Widokowe (diabelski młyn w Gdańsku)

Jest to interesujące miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Podczas jazdy diabelskim młynem można się wspaniale zrelaksować i odprężyć. Kolejka obraca się co najmniej cztery razy, dając możliwość wykonania wspaniałych zdjęć, co jest cenne dla miłośników fotografii.

24. Osada Średniowieczna Sławutowo

Chaty w tym miejscu są odtworzone z wielką dbałością o każdy szczegół historyczny, co nie tylko robi wrażenie, ale także pozwala poczuć klimat tego miejsca. Oprócz zwiedzania można też poznać jego historię.

25. Muzeum Bursztynu „Bursztynowa Komnata”

To wprawdzie niewielkie pomieszczenie, ale zgodnie z nazwą przepełnione bursztynem. Wewnątrz znajdują się gabloty, prezentujące różnego rodzaju eksponaty, które warto zobaczyć. Zwiedzenie tej atrakcji nie zajmie wiele czasu. Można to nawet zrobić „z doskoku”, bo warto.

26. Muzeum Obrony Wybrzeża

To miejsce stanowi doskonałą atrakcję dla fanów militari, zresztą jedną z wielu na Pomorzu. Autentyczne uzbrojenie z okresu drugiej wojny światowej oraz dokładnie odwzorowane pomieszczenia, np. ambulatorium czy ziemianka, dostarczają niezapomnianych wrażeń i pozwalają poczuć atmosferę tamtych czasów, chociaż niekoniecznie to akurat jest plusem. Dodatkowym atutem jest obecność kuchni polowej, gdzie można kupić ciepły wojskowy posiłek. Dla „siłaczy” dostępna jest także opcja próby sił na ręcznej drezynie.

27. Łeba Park

Kolejna atrakcja dla miłośników dinozaurów. Znajdują się tu naturalnej wielkości różne dinozaury. To miejsce dla całej rodziny, gdzie można się odprężyć i zrelaksować w otoczeniu olbrzymów, które kiedyś chodziły po naszej planecie. Jest tu wiele zieleni, a atrakcje są harmonijnie wkomponowane w naturalne otoczenie. Dinozaury to nie jedyna rozrywka jest tu też m.in.: dom strachu, wypożyczalnia rowerków wodnych, labirynt luster i inne godne uwagi atrakcje.

28. Fokarium na Helu

Unikalna atrakcja przyrodnicza zlokalizowana na samym krańcu Półwyspu Helskiego. Jest to placówka badawczo-edukacyjna należąca do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Głównym celem fokarium jest ochrona i rehabilitacja fok szarych, które niegdyś licznie występowały w Morzu Bałtyckim. Odwiedzający mogą z bliska obserwować te fascynujące morskie ssaki w specjalnie przygotowanych basenach. Fokarium organizuje codzienne pokazy karmienia fok, podczas których pracownicy prezentują umiejętności i zachowania tych inteligentnych zwierząt.

29. Klif Orłowski

To wspaniałe miejsce, które oferuje niezapomniane widoki. Klif Orłowski to imponujący klif nad brzegiem Morza Bałtyckiego, położony na północno-zachodnim wybrzeżu Gdyni. Jest to jedno z najwyższych wzniesień na wybrzeżu w regionie Trójmiasta o wysokość około 50 metrów. Jest częścią większego obszaru obejmującego również Kępę Redłowską. Z klifu można podziwiać nieograniczoną przestrzeń morską. Miejsce szczególnie polecane miłośnikom urokliwych i malowniczych krajobrazów.

30. Rejs po Bałtyku

Atrakcja dla każdego, kogo ciekawią uroki morza. Będąc nad morzem, warto wybrać się w rejs po Bałtyku komfortowym jachtem. Samemu zobaczyć z bliska morze i błękit nieba oraz spoglądać na brzeg z oddali. Taki rejs jest niesamowicie ciekawym doznaniem, które należy samodzielnie wypróbować.