You are currently viewing 30 Ciekawostek o Żurawiach

Wśród zwierząt wiele jest tych wyglądających charyzmatycznie. Do tego grona zaliczyć można między innymi żurawie. Ptaki, o których wiele osób nie jest w stanie powiedzieć zbyt dużo. A to błąd, gdyż są naprawdę interesujące. Przedstawiamy interesujące ciekawostki o żurawiach.

1. Pierwsza ciekawostka: Żuraw to powszechne określenie używane do opisania różnych gatunków ptaków należących do rodziny Gruidae. Ptaki te znane są z długich szyi, długich nóg i eleganckiego wyglądu. Gatunki żurawi można spotkać na całym świecie.

2. Kolejną ciekawostką jest fakt, że żurawie obejmują łącznie 15 uznanych gatunków i charakteryzują się różnorodną gamą rozmiarów, kolorów i siedlisk. Niektóre popularne gatunki żurawi to żuraw kanadyjski, żuraw Demoiselle i żuraw krzykliwy.

3. Każdy gatunek żurawia ma swoje własne, unikalne wokalizacje.Te wezwania mogą być głośne i dalekosiężne i służyć jako środek komunikacji i ustalania terytorium.

4. Największy gatunek żurawia, żuraw Sarus, może dorastać do około metra osiemdziesiąt wysokości i mieć rozpiętość skrzydeł ponad dwóch metrów. Natomiast najmniejszy gatunek żurawia, żuraw czarnoszyi, osiąga wysokość zaledwie około dziewięćdziesięciu centymetrów.

5. W sezonie lęgowym żurawie odprawiają wyszukane tańce i rytuały przywoławcze, aby przyciągnąć partnera. Pokazy te obejmują skomplikowane ruchy, trzepotanie skrzydłami i wokalizacje. Pary żurawi łączą się w pary na całe życie. Gdy żuraw znajdzie odpowiedniego partnera, utworzą między sobą więź na całe życie. Te monogamiczne pary pozostaną razem nawet podczas migracji i wspólnie wychowują pisklęta.

6. Pisklęta żurawi rodzą się w stosunkowo zaawansowanym stanie i wkrótce po wykluciu są w stanie chodzić i żerować. Trzymają się blisko rodziców i uczą się od nich podstawowych umiejętności przetrwania.

7. Wiele gatunków żurawi znanych jest z imponujących podróży migracyjnych. Każdego roku pokonują tysiące kilometrów, podążając określonymi szlakami przelotowymi i zatrzymując się po drodze na różnych terenach podmokłych.

8. Żuraw syberyjski i żuraw koronowany należą do krytycznie zagrożonych gatunków żurawi z powodu utraty siedlisk, kłusownictwa i zanieczyszczeń. Podejmowane są wysiłki mające na celu ochronę tych wspaniałych ptaków.

9. Następna ciekawostka: żuraw ma znaczącą symbolikę w wielu kulturach na całym świecie. Często kojarzony jest z długowiecznością, mądrością, łaską i szczęściem.

10. W niektórych kulturach pióra żurawi są uważane za święte i wykorzystywane w strojach ceremonialnych, rytuałach i tradycyjnym rzemiośle.

11. W całej Azji żuraw jest symbolem szczęścia i wiecznej młodości. W Japonii żuraw jest jednym z mistycznych lub świętych stworzeń (do innych należą smok i żółw) i symbolizuje szczęście i długowieczność ze względu na jego legendarną długość życia wynoszącą tysiąc lat.

12. Starożytna japońska legenda głosi, że każdemu, kto złoży tysiąc żurawi origami, temu żuraw spełni życzenie.

13. Żurawie są narażone na wiele zagrożeń, w tym nadmierne polowania i niszczenie siedlisk. Populacje żurawi kanadyjskich zostały zredukowane w wyniku polowań i osuszania bagien, na których szukają gniazd.

14. Dzięki inicjatywom na rzecz ochrony przyrody i przywracaniu siedlisk niektóre populacje żurawi wykazały oznaki ożywienia. Postęp ten podkreśla znaczenie ochrony siedlisk przyrodniczych.

15. Gatunki żurawi mają unikalne umiejętności adaptacje, które umożliwiają im przetrwanie w różnych ekosystemach, w tym na terenach podmokłych, łąkach, a nawet na polach uprawnych.

16. Całkowita liczba populacji żurawi jest trudna do ustalenia. Ze względu na ogromne rozmieszczenie gatunków żurawi i wyzwania związane z badaniami populacji, uzyskanie dokładnych szacunków całkowitej populacji może być trudne.

17. Dieta żurawi różni się w zależności od ich położenia geograficznego i dostępnych źródeł pożywienia. Zjadają szeroką gamę produktów, w tym owady, małe ssaki, rośliny, a nawet gady.

18. Jako wszystkożerne żurawie pomagają utrzymać równowagę ekosystemów, kontrolując wielkość populacji gatunków ofiar i rozprzestrzeniając nasiona poprzez swoje nawyki żywieniowe.

19. Przy odpowiednich działaniach ochronnych i zdrowym siedlisku żurawie mogą żyć od 20 do 40 lat, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.

20. Taniec godowy żurawia jest spektakularny. Ptaki chodzą wokół siebie sztywno, szybkimi krokami, z na wpół rozpostartymi skrzydłami, na przemian podskakując wysoko w powietrzu.W tym czasie żurawie kłaniają się głęboko i rozciągają. Następnie żurawie podnoszą patyki lub źdźbła trawy;wyrzucaj je w powietrze i dźgaj dziobem, gdy schodzą na dół. W tańcach biorą udział obie płcie, dojrzała i niedojrzała.

21. Kiedy samce i samice wołają zgodnie, oba kierują swoje dzioby w stronę nieba, a samiec unosi część skrzydła nad plecy i przyłącza się do samicy. Obydwa ptaki nawołują tam i z powrotem przez około 10 sekund. Naukowcy uważają, że te nawoływania wzmacniają więź w parach monogamicznych, a także służą obronie ich terytorium.

22. Wszystkie żurawie są chronione umową międzynarodową.W Stanach Zjednoczonych żuraw kanadyjski (G. canadensis pratensis) jest uważany za gatunek zagrożony przez Florida Game and Fresh Water Fish Commission.

23. Żurawie występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Ameryki Południowej i Antarktydy.

24. W przeciwieństwie do podobnie wyglądających, ale niepowiązanych czapli, żurawie latają z wyciągniętymi szyjami, a nie odciągniętymi do tyłu.

25. Żurawie są ptakami dziennymi.

26. Żuraw śpi na jednej nodze z głową pod skrzydłem, a drugą nogą przyciągniętą do tułowia.

27. W okresie lęgowym żurawie są samotnikami, występują w parach, natomiast poza sezonem lęgowym prowadzą stada, tworząc duże stada tam, gdzie jest ich wystarczająca liczebność.

28. Żurawie budują gniazda platformowe w płytkiej wodzie i zazwyczaj składają po dwa jaja na raz. W wychowaniu młodych pomagają oboje rodzice, którzy pozostają z nimi do następnego sezonu lęgowego.

29. Ze względu na rozmiary dorosłych żurawi w ich rodzimym środowisku występuje niewiele naturalnych drapieżników. Lisy, żbiki i duże ptaki drapieżne, w tym sowy i orły, są najczęstszymi drapieżnikami żurawi, a głównie ich piskląt.

30. Ostatnią ciekawostką jest to, że żurawie należą do najstarszych żyjących ptaków na naszej planecie. Skamielina żurawia znaleziona w pokładach skamieniałości popiołu w północno-wschodniej Nebrasce ma około 10 milionów lat.