You are currently viewing Papuga Amazonka – gatunek w pigułce

Amazonka to ptak zaliczany do podrodziny neotropikalnych i rodziny papugowatych. To piękny ptak, który cieszy się wśród pasjonatów wielkim zainteresowaniem. Wzbudza podziw ze względu na piękną kolorystykę upierzenia oraz przyjemny charakter. Dożywają sędziwego wieku, dlatego przez wielu ludzi są traktowane jak członkowie rodziny. Są wrażliwe, zabawne i towarzyskie. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Jak wygląda papuga amazonka?

Amazonki odznaczają się przede wszystkim zielonym upierzeniem o bardzo intensywnym odcieniu. Głowa najczęściej jest żółta, a skrzydełka pokryte są czerwonym nalotem. Taka kolorystyczna mieszanka sprawia, że prezentują się przepięknie. Długość całkowita ciała dorosłego osobnika nie przekracza 40cm. Pod względem wagi może osiągnąc nawet do 700g.

Skąd pochodzi papuga amazonka?

Naturalnym środowiskiem papugi amazonki są tereny Ameryki Południowej, Meksyku oraz Karaibów. Szacuje się, że istnieje około 26 gatunków amazonki. Do najbardziej znanych zalicza się papugę niebieskoszczelną oraz żółtogardlą. Dosyć dużym zainteresowaniem wśród hodowców cieszą się również amazonki kubańskie, białoczelne, skromne, modrobrewe oraz zmienne.

Amazonki – jaki mają charakter?

Amazonki zaliczają się do jednych z najprzyjemniejszych w obejściu papug. Odznaczają się bardzo towarzyskim charakterem i szybko przywiązują się do właściciela. Jego uwaga oraz zainteresowanie stanowią dla niech ogromną wartość. Jakiekolwiek niedociągnięcia w tej materii mogą skutkować apatią i pogorszeniem całego samopoczucia. To jednocześnie niezwykle inteligentne zwierzęta. Potrzebują aktywności fizycznej i chętnie uczestniczą w zabawach, które wymagają od nich odrobiny sprytu. Amazonki najchętniej spędzają czas na zabawie. Kochają interakcję z człowiekiem, choć w okresie lęgowym warto zapewnić im odrobinę prywatności. To również w tym okresie najczęściej występują zachowania agresywne.

Co jedzą amazonki?

Amazonki najchętniej sięgają po zróżnicowane mieszanki ziaren, które dostarczą im niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania składników odżywczych. Chętnie sięgają po owies, proso, kukrydzę czy słonecznik. Codzienną ziarnistą dietę warto wzbogacać takimi składnikami jak świeże owoce czy warzywa. Uwielbiają gałązki wierzby i warto częstować je również orzechami. Doskonałym wyborem będą ptasie suplementy diety zapewniające regularne dostawy ważnych minerałów. W tym celu najlepszym sposobem będzie umieszczenie w klayce pokruszonych muszli czy sepii. Należy również pamiętać o regularnym uzupełnianiu miseczek. Te ruchliwe ptaki odznaczają się wilcznym apetytem. Jedzą dużo i często, a następnie robią wszystko, co w ich mocy, by spalić zbędne kalorie.

Jakie są wymagania amazonki i co powinno znaleźć się w klatce?

Amazonki nie są ptakami trudnymi lub wymagającymi w utrzymaniu. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba spełnić żadnych warunków, by zapewnić im dobre warunki. Przede wszystkim należy pamiętać, że klatka powinna być odpowiednio duża i przestronna. Te ruchliwe ptaki czują się fatalnie w małych klatkach i małych przestrzeniach, nawet jeżeli są regularnie wypuszczane na teren domu czy mieszkania. Ważnym jest, aby miska z jedzeniem była podwieszona. Wynika to z faktu, iż w naturalnym środowisku nie przywykły one do poszukiwania jedzenia na ziemi.

Podwieszona miska znacznie bardziej będzie przypominała naturalne pozyskiwanie pokarmu. Dobrym pomysłem w przypadku dużych powierzchni będzie zamontowanie specjalnej woliery. Wypuszczanie i regularne zabawy z amazonką są podstawą jej dobrego samopoczucia. Klatkę należy umieścić w miejscu, w którym właściciel często przebywa. Papuga musi czuć obecność swojego właściciela i mieć poczucie, że znajduje się w centrum najważniejszych wydarzeń.

Jak wygląda hodowla amazonek? Co jest potrzebne?

Przede wszystkim należy pamiętać, że amazonki to zwierzęta monogamiczne. W kwestiach wyboru partnera czy partnerki posługują się swoim instynktem i chcą w tej materii pozostać niezależne. Hodowcy nie powinni wobec tego podejmować takich starań w ich imieniu. Amazonki potrzebują również wilgotnego powietrza, dlatego dobrym pomysłem będzie codzienne spryskiwanie klatki specjalnym zraszaczem. Po pierwsze, podniesie to standard ich życia, po drugie – amazonki uwielbiają takie kąpiele i traktują je jako formę świetnej zabawy. Hodowcy powinni zainwestować w budki lęgowe o specjalnych wymiarach, by zapewnić rodzicom i młodym właściwe warunki do powiększania rodziny.

Warto dodać, że amazonki to długowieczne ptaki. W niewoli mogą dożyć nawet 50 roku życia. Najczęściej stają się członkami rodziny, dla których relacje ze współlokatorami są niezwykle ważne. To dosyć wrażliwe ptaki, które będą potrzebowały interakcji, by prawidłowo funkcjonować. Gdy wyskubują sobie pióra, to znak, że z ptakiem dzieje się coś złego. Najczęściej takie zachowanie wynika z tego, że papuga nie czuje obecności swojego właściciela. Nalezy również interweniować, gdy pojawi się apatia i brak chęci do zabawy. Amazonki muszą czuć się pełnoprawnymi członkami rodziny, by odczuwać szczęście i cieszyć się nienagannym zdrowiem.  Warto również zainwestować w drewniane zabawki, na których amazonki będą mogły ścierać dzioby.