Lorysa tęczowa, zwana również lorysą niebieskobrzuchą, to wyjątkowo kolorowa papuga należąca do podrodziny lor. Jest nie tylko piękna, ale też nieszczególnie wymagająca w hodowli, dlatego miłośnicy papug chętnie się na nią decudują. Czym się odżywia, jaką wolierę dla niej wybrać i co jeszcze warto o niej wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka ciekawych informacji na jej temat.
Czym odżywia się lorysa tęczowa?
Występująca głównie w Australii lorysa ma dość zróżcnicowaną dietę. Do jej jadłospisu należą zarówno pyłek i nektar kwiatowy, jak i pączki, nasiona, jagody, owoce, jak i owady. W hodowli niewiele zmienia się w tym zakresie, chociać papugi nie mają wówczas dostępu do pyłku kwiatowwgo i nektaru. Należy je karmić gotowym pokarmem dla lorys, ale również owocami, zieleniną, marchewką, skiełkowanymi ziarnami, kłosami prosa czy namoczonymi ziarnami słonecznika.
Bardzo ważnym uzupełnieniem wegetariańskiej diety są w tym wypadku również czerwie, larwy mrówek, larwy mączniaka, jajeczny i lęgowy pokarm dla miękkojadów. Jeśli papuga będzie regularnie otrzymywała tak zróżnicowany pokarm, właściciel zapewni jej wszystko to, czego potrzebuje, do prawidłowego rozwoju.
Jaka woliera sprawdzi się w przypadku lorysy tęczowej?
Woliera to pomieszczenie lub zabudowana i odgrodzona część pomieszczenia, w której umieszcza się ptaki. Musi być do tego przystosowana, zapewniać im możliwość latania, ale również posiadać przedmioty imitujące dobrze naturalne środowisko poszczególnych ptaków, czyli konary, gałęzie, rośliny i wiele innych. Jakiej woliery wymaga lorysa tęczowa? Hodowcy są zgodni co do tego, żę ptak ten zdecydowanie preferuje przestronną wolierę, w której może latać.
Nie oznacza to jednak, że lorys nie można hodować w mniejszych klatkach. Lorysy muszą codziennie mieć możliwość latania, aby mieć zapewniony odpowiedni poziom aktywności. W tym wypadku przestronna woliera zdaje się być idealnym rozwiązaniem. Dzieje się tak, ponieważ lorysa ma bardzo rzadkie odchody, które są dość problematyczne w mieszkaniu. Jeśli zaś w wolierze znajdzie się łatwe do wymiany podłoże, a większą część czasu ppauga będzie spędzała właśnie w niej, to istnieje szansa na to, że nie zabrudzi w dużym stopniu mieszkania.
Lorysa tęczowa – ciekawostki
Lorysa tęczowa jest towarzyską papugą Hodowcy i miłośnicy tego gatunku podkreślają, że lorysa tęczowa należy do szalenie towarzyskich papug, które potrzebują więzi z człowiekiem i bardzo szybko się do niego przyzwyczajają. Niezwykle kolorowy ptak uwielbia wszelkie zabawy z wykorzystaniem zabawek dla papug, a także można nauczyć go mówić poszczególne słowa.
Nie powinno się jej denerwować
Nadmierne emocje wynikające z pobudzenia czy stresu sprawiają, że lorysa mże stać się agresywna, a nawet pogryźć właściciela. Uruchamia to również w niej skłonności destrukcyjne, dlatego nie powinno się jej wówczas wypuszczać z woliery do mieszkania. Najważniejsze jest jednak to, aby nie doprowadzać do stresujących sytuacji. Każda lorysa tęczowa wymaga odpowiedniego podejścia, którego właściciel musi się z biegiem czasu nauczyć.
Łasuch o upodobaniach dzieci
W warunkach domowych lorysa tęczowa bardzo przepada za domowymi kompotami z owoców, ale również za owocowymi deserkami dla dzieci. Można ją więc częstować wszelkimi przecierami z bananów, marchwi, gruszek i jabłek, jakie standardowo podaje się niemowlętom. Znajduje się w nich mnóstwo cennych witamin i składników mineralnych, które pozwalają na jej prawidłowy rozwój.
Jakie choroby grożą lorysie tęczowej?
Lorysa tęczowa jest bardzo niewymagająca w hodowli, ale warto pamiętąć o kilku kwestiach, aby zapewnić jej maksymalnie dobe warunki. do najczęstszych chorób tych papug należy zapalenie gródncyh dróg oddechowych, dlatego papugi muszą mieć zapewnione ciepło. Jeśli przez ciepłą część roku spędzają czas w zewnętrzej wolierze, to wraz z ochłodzeniem muszą zostać przeniesione do domu. Kolejnym problemem mogą być pasożyty powodujące chudnięcie mimo apetytu albo wypadanie piór. Wówczas należy skontaktować się z weterynarzem. Zdarza się również, że ptaki te miewają kontuzje, do których dochodzi, ponieważ w wolierze znajduje się zbyt dużo akcesoriów. Warto więc rozplanować przestrzeń ptaka tak, aby mógł się w niej swobodnie poruszać.
Wytrwałe i aktywne na wolności
Badania dowodzą, że żyjące na wolności lorysy tęczowe mogą przelatywać nawet tysiące killometrów, aby zdobywać pożywienie. Już o świcie tworzą duże, barwne stada, na które składają się tysiące osobników. Skutkuje to osobliwym widokiem i ogormnym hałasem, ale w ciągu dnia papugi rozdzielają się na znacznie mniejsze grupy i w mniejszym towarzystwie szukają jedzenia głównie na drzewach.
Agresywne ptaki
Żyjące na wolności lorysy tęczowe należą do stworzeń wyjątkowo agresywnych wobec innych gatunków ptaków. Nie tylko konkurują o pokarm, ale również o wygodne miejsca do gniazdowania. Lorysom zdarza się wyrzucać z zajętego gniazda pisklęra innych ptaków, aby je zająć, przez co stanowią zagrożenie dla niektórych gatunków występujących w Australii.