Ptaki to stałocieplne zwierzęta, które zamieszkują właściwie całą kulę ziemską. Jako gromada zwierząt są najbardziej zróżnicowane zarówno pod względem budowy ciała, jak i indywidualnych potrzeb życiowych. Co znajduje się w diecie ptaków?
Czym żywią się poszczególne gatunki ptaków?
Próbując odpowiedzieć na pytanie, czym żywią się ptaki, trzeba zdać sobie najpierw sprawę z tego, że na naszej planecie istnieje ponad dziesięć tysięcy gatunków ptaków. Pożywienie w niektórych przypadkach jest oczywiście bardzo zbliżone, aczkolwiek zupełnie inaczej będzie wyglądała dieta strusia, pingwina oraz kolibra. Choć wspomniane zwierzęta należą do tej samej gromady, to jednak ich dieta jest w pełni uwarunkowana od fizycznych aspektów oraz geograficznego położenia.
W przypadku pingwinów dieta niemal w pełni złożona jest z morskich ryb, na które te doskonale pływające ptaki są w stanie polować. Niektóre odmiany pingwinów żywią się głowonogami oraz krylem, czyli małymi skorupiakami. Z kolei najmniejszy ptak świata w postaci koliberka hawańskiego żywi się przede wszystkim nektarem z kwiatów. Znane są również przypadki orłów, którym udawało się upolować lisa, choć na co dzień są w stanie zadowolić się małymi gryzoniami czy mniejszymi ptakami.
Ptaki mięsożerne
Sporą grupą są ptaki, które żywią się przede wszystkim mięsem. Wspomniany już orzeł jest w stanie zaatakować ssaki znacząco przekraczające jego wagę, choć nie pogardzą również padliną. Do drapieżnych ptaków należy również zaliczyć myszołowa zwyczajnego, pszczołojada czy krogulca. Polowanie z powietrza to również mocna strona sokoła wędrownego, sępa płowego oraz orlika grubodziobego.
Pożywienie większych ptaków
Osoby pragnące dokarmiać większe ptaki takie jak kaczki czy łabędzie powinny uwzględniać możliwości tych zwierząt oraz zapotrzebowanie na konkretne składniki. Wiele osób wciąż popełnia błędy w tej materii, udając się do parku i częstując zwierzęta pokarmem, który może im solidnie zaszkodzić. W przypadku większych ptaków należy pamiętać, by nie wrzucać jedzenia do wody. Powinno się je umieszczać nad brzegiem stawu, w suchym i bezpiecznym dla ptaków miejscu.
Nie powinno to być miejsce, w którym często pojawiają się ludzie. Zarówno łabędzie, jak i kaczki chętnie sięgną po ziarna w postaci prosa, kukurydzy, słonecznika, kasz oraz płatków owsianych. Urozmaiceniem takiej ptasiej diety mogą być gotowane warzywa. W tym przypadku należy jednak pamiętać, by nie doprawiać ich solą ani żadnymi innymi przyprawami. Dobrym pomysłem będzie gotowana marchew, buraki, kapusta oraz ziemniaki.
Czym karmić mniejsze ptaki?
Karmniki z pożywiniem dla mniejszych ptaków pojawiają się zarówno w parkach, jak i terenach bardziej zurbanizowanych. Wiele osób decyduje się na umieszczenie karmnika na własnym balkonie lub w ogrodzie. Trzeba przyznać, że bywają one solidnym ratunkiem w okresie zimowym, który znacząco utrudnia samodzielne pozyskiwanie pokarmu. Należy również dodać, że dokarmianie powinno się odbywać wyłącznie w tym trudnym okresie, ponieważ zwierzęta nie powinny rezygnować z samodzielności w tej materii. Co powinno znaleźć się w karmniku dla małych ptaków?
Najpowszechnijeszymi gośćmi karmników są oczywiście piękne sikorki, aczkolwiek skorszystają z nich również chętnie dzięcioły, kowaliki, mazurki, raniuszki czy wróbe. Pragnąc wszystkim gościom zapewnić jak najlepszą ucztę, warto umieścić w karmniku przede wszystkim wybrane ziarna, które są podstawą ich diety. Najlepszym wyborem będzie słonecznik, płatki owsiane, czarnuszka lub proso. Sikorki nie pogardzą padliną, dlatego w karmnikach często można zaobserwować kawałek słoniny. Dostarcza ona niezbędnych składników, aczkolwiek należy pamiętać, że nie może być solona. W sklepach można dostać gotowe mieszanki ziaren oraz krążki z tłuszczem, po które małe ptaki bardzo chętnie sięgają. Ciekawą i dobrą propozycją są również pyzy dla ptaków, czyli gotowe mieszanki nasienno-tłuszczowe w kształcie kul. Urozmaiceniem diety małych ptaków mogą być także suszone owoce oraz orzechy.
O czym należy pamiętać, dokarmiając ptaki?
Dokarmianie ptaków wiąże się z pewnego rodzaju odpowiedzialnością. Wieszając karmnik z pokarmem w okresie zimowym, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ptaki bardzo szybko przywiążą się do tego rodzaju wsparcia. Pod żadnym pozorem nie wolno zmieniać miejsca, a tym bardziej rezygnować z dokarmiania w trakcie sezonu zimowego. W tym okresie pozyskiwanie pożywienia jest bardzo utrudnione, dlatego wsparcie człowieka jest wartością na wagę złota.
Nagły brak dostępu do karmnika może zadecydować o życiu małych ptaków. Wiele osób wciąż karmi kaczki oraz łabędzie kawałkami pieczywa. To bardzo duży błąd, który może poważnie zaszkodzić ptakom, gdyż ich przewód pokarmowy jest totalnie niedostosowany do przyjmowania tego rodzaju pokarmu. Dokarmianie ptaków powinno zacząć się wraz z nastaniem października i nie powinno trwać dłużej niż do końca maja. Właśnie w tym chłodnym okresie małe ptaki zamieszkujące zurbanizowane tereny będą potrzebowały największego wsparcia ze strony człowieka.