You are currently viewing Lorysa Górska – opis, charakterystyka, występowanie

Lorysa górska jest pięknym kolorowym ptakiem o średniej wielkości. Jest jednym z najbardziej barwnych gatunków, należy do rodziny papug wschodnich. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Lorysa górska – opis

Lorysa górska często zwana jest także tęczową i trudno się temu dziwić. Jest to bowiem jedna z najbardziej kolorowych papug. Większość jej ciała ozdobiona jest zielonymi piórami, na brzuchu zaś można zauważyć kolory takie jak niebieski, pomarańczowy, czerwony oraz żółty.

W niektórych miejscach na ciele Lorya Górska może mieć także pióra w kolorze niebieskim. Dużą zaletą jest to, że sprawia wiele trudności, jeśli chodzi o hodowlę. Dorosła lorysa mierzy około 20-30 cm i waży około 130 gramów, a więc nie jest to duża papuga. Ptak potrafi naśladować dźwięki z otoczenia, a więc może okazać się doskonałym kompanem dla kogoś potrzebującego towarzystwa. Jak odróżnić płeć, jeśli chodzi o Lorysę górską?

Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie, a więc warto powierzyć je lekarzowi weterynarii. Jeśli chcesz samodzielnie spróbować określić płeć papugi, zwróć uwagę na tęczówki. Zazwyczaj samce mają jasnoczerwone, a samice żółte lub jasnopomarańczowe. W odpowiednich warunkach Lorysa rozmnaża się chętnie. Składa jaja w budce lęgowej, a okres wysiadywania to około  dni. Pisklęta rozwijają się pod czułym okiem  rodziców, a do samodzielnego przeżycia są gotowe po około 70 dniach. Wychowaniem potomstwa zajmuje się oboje rodziców.

Lorysa Górska – charakterystyka

Lorysę górską można bez wątpienia nazwać aktywną papugą. W naturalnym środowisku nierzadko zmienia miejsce zamieszkania, aktywnie poszukując pożywienia. Papuga jest bardzo towarzyska, najlepiej czuje się w parze lub w niewielkim skupisku. Zastanawiając się nad przygarnięciem takiego ptaka, należy pamiętać, że Lorysa górska lubi ruch, a więc trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki do życia. Na pewno przyda się nieco większa klatka lub woliera, nie można zapomnieć również o innym ptaku do towarzystwa.

W przypadku klatki powinna mieć ona minimalne wymiary: 120 cm x 60 cm x 100 cm. Papuga chętnie spędza czas także ze swoim opiekunem. Warto polecić ją osobom, które lubią kontakt ze zwierzętami i znajdą czas i ochotę na wspólne zabawy. Jeśli chodzi o żywienie, w diecie Larysy górskiej nie może zabraknąć owoców. Można podawać jej na przykład gruszki, banany, winogrona czy też jabłka.

Papuga chętnie pożywi się również larwami mączniaka, kwiatami wiśni i czereśni, namoczonym ziarnem słonecznika. Samodzielne przygotowywanie pokarmu dla papugi jest możliwe, wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i czasu. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych mieszanek, które można znaleźć w sklepie zoologicznym. W tym przypadku bez wątpienia warto postawić na dobrą jakość produktów. Trzeba bowiem pamiętać, że sposób odżywiania ma wpływ na zdrowie, samopoczucie, a także wygląd zwierząt. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, o której trzeba wspomnieć, jeśli chodzi o tematy związane z żywieniem. Pokarm trzeba zawsze podawać w czystym pojemniku, a to, co niezjedzone z poprzedniej porcji usuwać.

Tak jak każde inne zwierzę, tak samo w przypadku Lorysy górskiej, warto dowiedzieć się, jakie choroby są charakterystyczne dla gatunku. Najczęściej ptaki z rzędu papugowatych chorują na takie jak zapalenie dróg oddechowych, choroba papuzia, zaparcie jaja, pasożyty wewnętrzne. Warto dbać o papugę zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i obserwować zwierzę. Jeśli pojawią się niepokojące objawy takie jak chudnięcie mimo apetytu, porowate ślady w okolicy dziobu, czy też ospałość, trzeba udać się ze zwierzęciem do weterynarza.

Warto także pamiętać o tym, aby nie pozostawiać papugi bez opieki po wypuszczeniu z klatki. Zwierzęta te są bardzo ruchliwe, nietrudno więc o złamania czy inne uszkodzenia podczas zabaw poza klatką. Trzeba mieć na uwadze także to, że Lorysa górska jest ciekawska, inteligentna oraz sprytna. Kolejną ważną wiadomością jest to, że pomimo przyjaznego zazwyczaj nastawienia, papugi te mogą zachowywać się nieco agresywnie, są to bowiem zwierzęta terytorialne. Maksymalna długość życia takiej papugi to 28 lat.

Lorysa górska – występowanie

Naturalnie Lorysa górska występuje w ciepłym klimacie, a dokładniej w południowej i wschodniej Australii. Tę niezwykle barwną papugę można zobaczyć także w Indonezji, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei. Głównym środowiskiem, gdzie występuje, są lasy deszczowe i eukaliptusowe. Lorysa Górska zadowoli się także warunkami panującymi na namorzynach, sawannach, nizinach, zalesionych wzgórzach. Najczęściej ptaki te żyją w parach lub niedużych grupach. Lorysa górska żeruje o świcie i o zmierzchu. Warto wiedzieć, że te kolorowe papugi biorą duży udział w zapylaniu roślin. Na piórach przenoszą bowiem pyłki kwiatów. Lorysa górska to gatunek, który nie jest zagrożony wyginięciem.