Hodowla ptaków jest całkiem popularna w Polsce. Jeżeli nas ona interesuje, koniecznie powinniśmy się jednak dowiedzieć, jakie są najbardziej znane gatunki ptaków hodowlanych. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo, a więc naprawdę jest z czego wybierać.
1. Nimfa
To coraz bardziej popularny ptak hodowlany i jednocześnie coraz częściej spotykana papuga w polskich domach. Nie cieszy się co prawda aż tak dużym zainteresowaniem jak papużka falista, niemniej cieszy oczy swoim oryginalnym wyglądem. Co ciekawe, ojczyzną tych papug są Niemcy. Znamienne dla tego gatunku jest to, że w bardzo łatwy sposób można odróżnić od siebie samicę oraz samca. Samiczka ma bowiem charakterystyczny wzór na ogonie. Samiec zaś go nie posiada. Dobra wiadomość jest taka, że nimfy białogłowe bardzo łatwo i chętnie dogadywać się będą z innymi gatunkami papug. Z wieloma także mogą się krzyżować.
2. Kanarek
Kanarki zdecydowanej większości z nas kojarzą się rzecz jasna z pięknym śpiewem. To bezsprzecznie jedne z najbardziej znanych i popularnych ptaków hodowlanych. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że możemy mieć do czynienia z naprawdę różnymi gatunkami kanarków. Do kanarków śpiewających zaliczane są kanarki harceńskie oraz kanarki flandryjskie. Jeżeli chodzi zaś o kolor kanarka, w Polsce najbardziej rozpowszechniony jest ten żółty. Mówi się nawet o kanarkowym kolorze, który w domyśle oznacza właśnie jaskrawożółty. Warto jednak mieć świadomość tego, że występują też kanarki o innym ubarwieniu niż żółte.
3. Papuga żako
Papuga żako to papuga należąca do tych mówiących. To właśnie z tego powodu, papugi te są szczególnie pożądane przez hodowców. Ptaki te należą do niezwykle mądrych. Nie oznacza to jednak, że papuga żako od razu będzie mówiła wszystko to, co chcemy. Papugi żako muszą być właściwie uczone. Należy zadbać o to, aby proces nauki był prowadzony regularnie i w odpowiednich dla ptaka warunkach. Nie powinniśmy być zbyt natarczywi, bo papuga może poczuć się zestresowana. Błędem będzie także zbyt rzadkie podejmowanie prób nauki papugi. Wyjątkowa umiejętność naśladowania mowy ludzkiej sprawia, że występy papug żako bardzo chętnie są podziwiane przez odwiedzających nas gości.
4. Papuga falista
Papużki faliste cieszą się niezwykle dużą popularnością wśród hodowców. Są stosunkowo towarzyskie i doskonale radzą sobie w gronie innych papug. Ptaki te pochodzą ze słonecznej Australii, gdzie można spotkać ich całe mnóstwo. Ptaki te są w stanie żyć około 13 lat, a więc naprawdę długo, pod warunkiem że zostaną im zapewnione właściwe warunki. Papużki faliste charakteryzują się różnym ubarwieniem. Wśród najpopularniejszych są papużki zielonożółte oraz białoniebieskie. Charakter papug falistych jest dosyć łagodny, ale musi upłynąć trochę czasu, zanim nieco bardziej zaufają swoim właścicielom. Lepiej nie być zbyt natarczywym, bo papużka falista może wówczas boleśnie dziobnąć. Uwagę zwracają też wyjątkowo ostre pazurki tego pięknego ptaka. Papużki faliste należą do dość radosnych ptaków, wydających z siebie głośny szczebiot. Są też łatwe w hodowli, ale nie wolno zapominać o regularnym wymienianiu im specjalnego piasku, a także wody w baseniku i w poidełku.
5. Papużka nierozłączka
Papużki nierozłączki kupuje się zazwyczaj razem. Warto mieć przynajmniej dwie papużki, aby nie czuły się one samotne. Papużki tego gatunku naturalnie występują na kontynencie afrykańskim. Najbardziej typowe są dla nich głośne i dość ostre dźwięki. Hałaśliwość sprawia, że ptaki te nie są mile widziane w domu przez wszystkich. Jeśli jednak zależy nam na towarzyskim ptaku, który zawsze nas rozbawi, papużka nierozłączka wydaje się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Należy mieć na uwadze to, że ptaki te należą do dość bojowych. Nie powinno się zatem umieszczać ich w klatce z papugami innego gatunku. W przeciwnym bowiem razie, o ptasie bijatyki nietrudno.
6. Gwarek
Gwarek to ptak o korzeniach azjatyckich. W naszym kraju wśród hodowców największym zainteresowaniem cieszą się gwarki o intensywnie pomarańczowych dziobkach. Dobra wiadomość jest taka, że żyją one stosunkowo długo, około ośmiu lat. Gwarkom nie trzeba poświęcać tak wiele uwagi jak choćby papużkom nierozłączkom czy kanarkowi. Są dość spokojne i doskonale radzą sobie w swoim własnym towarzystwie. Dobrze jest jednak zadbać o to, aby w ich klatkach znalazły się jakieś zabawki. Czasami bowiem muszą się czymś zająć.
7. Mewka japońska
Mewki japońskie to niezwykle urocze ptaszki hodowlane, popularne zarówno wśród tych mniej, jak i bardziej doświadczonych hodowców. Dobra wiadomość jest przede wszystkim taka, że nie są one zbyt wymagające. Mogą też przebywać z innymi gatunkami ptaków, nie robiąc sobie nawzajem żadnej krzywdy. Mewki japońskie przepadają za kąpielami, dlatego naprawdę warto zapewnić im dostęp do baseniku w klatce.
8. Papuga ara
Majestatyczne papugi ary cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo wyróżniają je niezwykle kolorowe pióra. Co ciekawe, papuga ara, gdy jest mocno zdenerwowana, stroszy pióra, co wygląda dość zabawnie. Charakterystyczne dla niej, oprócz rzecz jasna wielobarwnych piór, jest to, że posiada niezwykle masywny, czarny dziób. Warto zatem uważać, aby jej nie rozzłościć. W przeciwnym bowiem razie nietrudno o bolesny uraz. Co ważne, ale i dość zaskakujące, papugi ary mogą dożyć nawet 70 lat! Opieka nad takim ptakiem wymaga zatem sporo odpowiedzialności.
9. Gołąb grzywacz
Gołąbie grzywacze prezentują się zarazem swojsko i majestatycznie. Nic więc dziwnego w tym, że wzbudzają zainteresowanie wielu hodowców. Ich charakterystyczne gruchanie wielu osobom kojarzy się z miłosną piosenką. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że grzywacze potrzebują całkiem sporo wolnej przestrzeni. Znamienne dla nich jest też to, że często znoszą jajka.
10. Zeberka zwyczajna
Zeberka zwyczajna jest wyjątkowo popularnym ptakiem hodowlanym wśród Polaków. Zwraca uwagę kolorowym upierzeniem, a więc na pewno nie jest taka zwyczajna, jak mogłaby sugerować jej nazwa. Ptak ten jest z natury radosny oraz bardzo towarzyski. Warto zatem zdecydować się na zakup więcej niż jednej zeberki, bo w przeciwnym razie będzie czuć się samotnie.