Świat zwierząt jest niezwykle fascynujący. Warto byłoby więc dowiedzieć się czegoś na ich temat, zwłaszcza że interesujących faktów nie brakuje.
1. Największy ssak
Za największego ssaka uważany jest powszechnie jeden z przedstawicieli wielorybów, a konkretniej płetwal błękitny. Jego waga sięga blisko 199 000 kilogramów. Drugie miejsce zajmuje słoń afrykański o wadze 10 400 kilogramów.
2. Najmniejszy ssak
Za najmniejszego ssaka na całym świecie uważa się ryjówka etruskiego. Długość jego ciała wynosi zaledwie 3,6 do 5 centymetrów, nie licząc stosunkowo krótkiego ogona.
3. Najagresywniejszy niedźwiedź
Za jednego z najbardziej agresywnych niedźwiedzi uważa się dość powszechnie niedźwiedzia polarnego. Jest to nie tylko najgroźniejszy niedźwiedź, ale również i największy przedstawiciel niedźwiedziowatych.
4. Najgroźniejszy rekin
Za najgroźniejszego ze wszystkich rekinów uchodzi żarłacz biały. Jest to bowiem rekin, który jest najbardziej powiązany z atakami na ludzi. W przeważającej większości przypadków nie są to jednak ataki celowe.
5. Najniebezpieczniejszy pająk
Za najniebezpieczniejszego pająka na całym świecie uchodzi wałęsak brazylijski. Wygląda co prawda dość niepozornie, ale toksyna zawarta w jego jadzie jest niemalże 20 razy silniejsza niż ta znajdująca się w jadzie słynnej czarnej wdowy.
6. Groźne parzydełkowce
Parzydełkowce potrafią być naprawdę groźne i to nie tylko dla zwierząt, ale także i dla ludzi. Jad osy morskiej jest w stanie zabić blisko 60 osób.
7. Niebezpieczny stożek
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ślimaki również potrafią być niebezpieczne. Za jeden z wyjątkowo jadowitych ślimaków uchodzi stożek, którego jad jest w stanie zabić dorosłego człowieka.
8. Jadowite węże
Na całym świecie nie brakuje jadowitych węży. Jak się okazuje, wśród tych najbardziej groźnych dla człowieka wymienić należy węża morskiego, mambę czarną, ale również i tajpana pustynnego.
9. Największy ptak
Za największego ptaka na całym świecie uznawany jest struś afrykański. Jakby tego było mało, jest to nie tylko największy, ale również i najcięższy ptak. Jego waga wynosi bowiem blisko 160 kg.
10. Największa ryba
Za największą rybę na całym świecie uznawany jest powszechnie rekin wielorybi. Waga tej właśnie ryby może osiągnąć nawet 13 ton!
11. Trąba niczym kciuk
Małe słonie znane są dość powszechnie z tego, że dość kompulsywnie ssą swoje trąby. Można porównać to do odruchu ssania kciuka u małych dzieci. Z wiekiem, zjawisko występujące wśród małych słoni stopniowo zanika.
12. Unikalne paski tygrysie
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale paski znajdujące się na futrze tygrysa są tak unikalne jak odcisk palca człowieka. Każdy tygrys może zatem poszczycić się nieco innym umaszczeniem.
13. Elektryczny węgorz
Węgorze są powszechnie znane z tego, że w celu upolowania swojej ofiary wytwarzają napięcie elektryczne. Uważa się, że jego moc może oscylować w granicach 650 V.
14. Latają do tyłu
Co ciekawe, istnieją na świecie ptaki, które są w stanie latać nie tylko w przód, ale również i do tyłu. Mowa tu oczywiście o kolibrach, które zachwycają wielobarwnymi piórami. Poza tym, poruszają się one niesamowicie szybko.
15. Czas trwania snu
To, ile śpią przedstawiciele poszczególnych gatunków zwierząt zależne jest od kilku różnych czynników. Przede wszystkim warto jednak zaznaczyć, że drapieżniki śpią z reguły dłużej niż roślinożercy. Być może wynika to w pewnym stopniu z tego, że muszą dłużej trawić spożyty posiłek. Jest on także o wiele bardziej sycący.
16. Wyjątkowe szpice
Co dość interesujące, szpic miniaturowy należy do jednych z trzech różnych psów, którym udało się przeżyć jedną z największych katastrof, jaką było zatonięcie luksusowego statku pasażerskiego Titanic.
17. Najdłuższy psi język
Niektóre psy są znane z tego, że posiadają wyjątkowo długie języki. Jak się okazuje, ten najdłuższy ze wszystkich należy do bokserki Brandy. Mierzy on sobie blisko 40 cm.
18. Wytrwałe krokodyle
Krokodyle są uważane za jedne z najbardziej wytrwałych stworzeń na całym świecie. Jak się bowiem okazuje, są one w stanie przeżyć bez pożywienia nawet około roku. Do maksimum wykorzystują jednak swoje zdolności myśliwskie, gdy pozwala na to sytuacja.
19. Koszatniczki
Większość z nas kojarzy eksperymenty głównie ze szczurami oraz z królikami. Określenie „królik doświadczalny” nie wzięło się przecież znikąd. Jak się jednak okazuje, podobną rolę pełnią także koszatniczki. Są one bowiem wykorzystywane do przeprowadzania testów, na przykład na skuteczność leków na niektóre choroby.
20. Unikatowy odcisk nosa
Koty oraz psy uchodzą za najważniejsze ze znanych zwierząt domowych. Jak się okazuje, posiadają one bardzo wyjątkowy odcisk nosa. Jest on unikatowy, dokładnie tak jak odcisk palca człowieka.
21. Najszybsze zwierzę lądowe
Za najszybsze na całym świecie zwierzę lądowe uważany jest powszechnie gepard grzywiasty. Jak się bowiem okazuje, jest on w stanie osiągnąć prędkość nawet 110 kilometrów na godzinę, najczęściej w pogoni za zdobyczą.
22. Popularne psy
Za jedne z najbardziej popularnych ras psich w Polsce uchodziły niegdyś ogary. Jak się bowiem okazuje, są one bohaterami wielu utworów literackich, jak choćby „Pan Tadeusz” Mickiewicza.
23. Najmniejsza małpa
Jak powszechnie wiadomo, na świecie żyje wiele różnych gatunków małp. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że najmniejszą małpką jest pigmejka.
24. Jeden z największych płazów
Za jednego z największych i jednocześnie najbardziej oryginalnych płazów na świecie uchodzi salamandra olbrzymia chińska. Szacuje się, że jest ona w stanie dożyć nawet 60 lat.
25. Zmiana ubarwienia
Kameleony należą do tych zwierząt, które doskonale radzą sobie ze zmianą swojego koloru skóry. Jak się okazuje, ich ubarwienie jest zmienne w zależności od stanu psychicznego i fizycznego.
26. Zwierzęta, które liczą
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale niektóre gatunki zwierząt potrafią czytać. Mowa tu między innymi o szympansach, ale również o słoniach i szczurach.
27. Najpiękniejszy ptak
Za jednego z najpiękniejszych ptaków uznawany jest dość powszechnie rajski ptak, znany także jako rajska papuga. Najbardziej znamienne dla nich jest bajkowe, wielobarwne upierzenie.
28. Największy ssak lądowy
Za największego ssaka lądowego uważany jest powszechnie słoń afrykański. Słonie te są większe od słoni indyjskich, a masa ciała samców jest przeważnie większa od masy ciała samic.
29. Komunikacja jeszcze przed wykluciem
Kurczęta są w stanie komunikować się z innymi kurczętami oraz ze swoją matką jeszcze przed wykluciem. Robią to przy pomocy bardzo różnorodnego systemu dźwięków.
30. Najmniejsze ptaki
Za najmniejsze ptaki na całym świecie uznawane są rzecz jasna kolibry. Podobnie jak pszczoły, żywią się one przede wszystkim nektarem pozyskiwanym z różnego rodzaju kwiatów.