You are currently viewing Alpaki – opis, cena, siedlisko, żywienie

Alpaki to wyjątkowo przyjazne zwierzęta, które przepadają za człowiekiem, a człowiek za nimi. Zanim jednak podejmie się decyzję o ewentualnej hodowli alpak, dobrze byłoby dowiedzieć się, jakie są najważniejsze cechy alpak. Przydatna będzie przede wszystkim wiedza o wyglądzie, zachowaniu, zdrowiu czy żywieniu alpak.

Pochodzenie alpak

Alpaki zaliczane są do zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Jeżeli chodzi zaś o ich pochodzenie, ojczyzną alpak jest Ameryka Południowa. Powszechnie występują one w takich krajach jak Boliwia czy Chile. Współcześnie jednak, hodowla alpak sprawiła, że żyją one w wielu krajach, w tym w Polsce. Alpaka stanowi jednak przykład zwierzęcia, które najlepiej czuje się w grupie. Samotna alpaka może być nieszczęśliwa, bo jest zwierzakiem stadnym.

Jak wygląda alpaka?

Wygląd alpaki jest dość charakterystyczny. Uwagę zwraca przede wszystkim ich niezwykle przyjemne w dotyku futro. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wełna alpak jest wykorzystywana dość powszechnie do produkcji swetrów, czapek czy szalików. Posiadają one wyjątkowe właściwości grzewcze. Jeśli chodzi o wysokość w kłębie, wynosi ona zwykle od 85 do 99 cm. Jeżeli chodzi zaś o wagę, oscyluje ona w granicach od 55 do 65 kg. Co ważne, wyróżnia się aż 22 kolory umaszczenia alpak! Przeważnie jednak spotyka się zwierzęta w kolorach białym, rudym, czarnym czy brązowym. Nierzadko alpaki są łaciate. Uwagę zwraca przeuroczy pyszczek tych zwierząt, które wyglądają tak, jakby uśmiechały się do człowieka. Jeśli chodzi o ciążę alpak, trwa ona mniej więcej 340 dni.

Temperament alpaki

Alpaki to zwierzęta, które posiadają naprawdę wyjątkowy charakter. Są one bardzo przyjazne i chętnie kontaktują się z człowiekiem. Ponadto, tworzą silne więzi rodzinne. Alpaki, z uwagi na swoje miłe usposobienie, nadają się do wykorzystania w pracy z dziećmi, także małymi. Kontakt z tymi zwierzętami jest zalecany dzieciom borykającym się z ADHD, depresją czy zaburzeniami lękowymi. Korzystnie wpływa także na dorosłych zmagających się ze wspomnianymi schorzeniami. Warto również nadmienić, że alpaki bywają bojaźliwe, zwłaszcza jeśli się czegoś wystraszą.

Żywienie alpak

Alpaki są dość proste w utrzymaniu, jeśli chodzi o względy żywieniowe. Nie należą do szczególnie wybrednych, dlatego nie występują problemy z ich karmieniem. Żywią się świeżą trawą, a także sianem. Z powodzeniem mogą być karmione warzywami czy owocami. Nie są płoche, więc można karmić je prosto z ręki. Nie trzeba w żadnym razie obawiać się o to, że alpaka ugryzie w palec.

Zdrowie alpak

Alpaki należą do zwierząt dość odpornych na rozmaite choroby. Wełna sprawia, że są doskonale chronione przed zimnem i wilgocią. Nie oznacza to jednak, że zwierzęta te nie są narażone na żadne schorzenia. Niestety, mogą one borykać się z zakażeniami pasożytniczymi. Mowa tu na przykład o gorączce alpak czy też o wszawicy. Ponadto, z uwagi na tryb życia, alpaki są narażone na kontakt z kleszczami. Mogą zatem cierpieć na rozmaite choroby odkleszczowe. Niestety, zwierzęta te mogą dopaść też takie choroby jak bąblownica czy zakażenie tasiemcem. Dlatego też, hodowcy muszą bacznie obserwować zachowanie swoich alpak. Dzięki temu, w porę można wychwycić wszelkie nieprawidłowości w ich zachowaniu czy wyglądzie. Jeśli zauważy się jakiekolwiek podejrzane symptomy, najlepiej po prostu udać się po poradę do lekarza weterynarii. Wówczas istnieje spora szansa na szybkie rozwiązanie potencjalnego problemu.

Hodowla alpak

Hodowanie alpak nie należy na szczęście do najtrudniejszych. Nawet osoby, które nie hodowały w przeszłości zwierząt powinny sobie z tym poradzić. Niemniej jednak, warto najpierw nieco bliżej poznać te zwierzęta, na przykład poprzez czytanie specjalistycznej literatury. Alpakom na pewno należy zapewnić odpowiednią przestrzeń i przede wszystkim pożywienie. Ważne jest to, aby zwierzaki miały miejsce, w którym będą chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Alpaki są co prawda dość wytrzymałymi zwierzętami, ale przebywanie w złych warunkach może doprowadzić je do chorób.

Pielęgnacja alpak

Alpakom, zwłaszcza młodym należy poświęcać sporo uwagi. Przede wszystkim, alpakę należy odrobaczać co pół roku. Najlepiej przeprowadzać tego typu procedury lecznicze w okresie wiosny lub jesieni. Niekiedy konieczna jest też korekcja kopyt czy zębów. O wszelkich koniecznych zabiegach i nieprawidłowościach należy zawsze rozmawiać z lekarzem weterynarii. Alpaki mogą cierpieć na niektóre choroby, w tym świerzb, schorzenia odkleszczowe czy gorączkę. Na szczęście, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie rozpoznane, nie powinno być więcej trudności z ich leczeniem. Warto dbać także o to, aby alpaka nie obawiała się ludzi. Oswajanie z nowymi osobami w otoczeniu musi jednak przebywać stopniowo. Jeśli proces zapoznawania zwierzęcia z człowiekiem będzie przebiegał zbyt gwałtownie, zwierzę może okazać nieufność.