Baran francuski to rasa królika domowego pochodząca z Francji. Barany francuskie są puchate i towarzyskie, co sprawia, że cieszą się dużą popularnością w Polsce jako domowe pupile. Co jeszcze warto wiedzieć o tych królikach? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji.
Królik baran – podstawowe informacje
Królik baran francuski powstał ze skrzyżowania olbrzyma belgijskiego z baranem angielskim i rosłymi królikami normandzkimi. Może osiągnąć masę do 6,5 kg. Cechy charakterystyczne wyglądu zwierzaka to duża głowa, nos z garbem oraz długie uszy zwisające wzdłuż policzków. Tylne łapy barana francuskiego są duże, przednie zaś krótkie. Jeśli chodzi o dojrzałość płciową, samice osiągają ją w wieku 6-7 miesięcy, a samce w wieku 7-8 miesięcy. Ciąża u królika barana trwa 32 dni, a w jednym miocie może urodzić się do 12 osobników.
Królik baran francuski występuje w różnych odmianach:
– Francuski Baran Czarny,
– Francuski Baran Madagaskarowy,
– Francuski baran Szary,
– Francuski baran Niebieski,
– Francuski baran Żelazisty,
– Francuski baran Hawana,
– Francuski Baran Szynszylowaty,
– Francuski Baran Niebieskooki,
– Francuski Baran Czerwonooki,
– Francuski Baran Srokacz,
– Francuski Baran Żółty.
Królik francuski baran może być dobrym towarzyszem codzienności. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że aby się przekonać, potrzebuje nieco czasu i pracy.
Jak dbać o królika barana francuskiego?
Opieka nad królikiem baranem nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Na pewno trzeba zapewnić pupilowi odpowiedniej wielkości klatkę i wyposażenie. W każdym sklepie zoologicznym doradca klienta pomoże wybrać odpowiednie produkty. Świetnym pomysłem jest zapewnienie królikowi możliwości wyjścia na wybieg. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu tej przestrzeni. Kolejną ważną informację jest to, że zwierze potrzebuje ciszy i spokoju. Odpowiednie warunki są bardzo ważne zarówno dla komfortu pupila, jak i długości jego życia. Odpowiednio zaopiekowany i zdrowy królik może żyć nawet 8 lat. Królik baran sprawdzi się szczególnie dobrze w roli domowego pupila, jeśli podobają Ci się duże rasy.
Co je królik baran francuski? Podstawą w diecie zwierzęcia jest oczywiście siano. Trzeba zadbać o to, aby było suche i świeże. Króliki lubią także zieleninę, można podawać im skrzyp polny, miętę, bazylię. Kolejną świetną opcją są warzywa takie jak dynia, marchew, pietruszka. Owoce także mogą być elementem żywienia królika barana, można jednak podawać je tylko sporadycznie. W codziennej diecie warto zadbać też o dobrej jakości karmę dedykowaną królikom. Pupilowi trzeba zapewnić również stały dostęp do świeżej wody.
Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której nie należy zapominać. Królik baran francuski to zwierzę wrażliwe na zmiany temperatury. Warto zadbać więc o to, aby była ona stała. Pupil najlepiej będzie czuł się przebywając w pomieszczeniu, gdzie panuje około 16-18 stopni Celsjusza. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o matkę z młodymi. W tym przypadku temperatura powinna wynosić około 18-20 stopni Celsjusza.
Królik baran francuski – ciekawostki
Oto kilka ciekawostek o królikach baranach francuskich:
1. Barany francuskie to bardzo płodna rasa.
2. Barany francuskie są towarzyskie, a także odważne i zaczepne.
3. Na pierwszym etapie życia uszy królików baranów stoją. Opadają dopiero po kilku tygodniach od narodzin.
4. Królik baran francuski nie może spożywać bobu, cebuli i czosnku, rabarbaru, ziemniaków, fasoli. Nie należy podawać im także awokado, zawiera bowiem persin, czyli substancję toksyczną dla zwierząt.
5. Królika barana francuskiego należy regularnie szczotkować. Dzięki temu nie będzie połykał nadmiernej ilości sierści podczas samodzielnego czyszczenia, a jego futro będzie w doskonałej kondycji.
6. Króliki warto kastrować, a zwłaszcza te płci męskiej. Niewykastrowane zwierze znaczy teren moczem, może stać się także nadpobudliwe.
7. Baranom francuskim warto podawać gałązki drzew i krakersy. Dzięki temu pupil może zaspokoić potrzebę gryzienia.
8. Samice baranów francuskich są znane z dobrze rozwiniętego instynktu macierzyńskiego.
9. Najczęstsze problemy zdrowotne królików baranów francuskich to choroby żołądkowo-jelitowe, przeziębienia, choroby miękkich część łap, infekcje, urazy ucha. Dbając o odpowiednie warunki i żywienie królika można zminimalizować ryzyko wystąpienia tych problemów zdrowotnych.
10. Króliki to zwierzęta stadne. Baran francuski będzie więc czuł się dobrze w towarzystwie drugiego przedstawiciela swojego gatunku. Pozostanie także w dobrej formie, jeśli będzie miał kontakt ze swoim opiekunem.
Bez wątpienia króliki barany francuskie to ciekawe zwierzęta. Warto zastanowić się nad takim domowym pupilem, jeśli brakuje Ci towarzystwa, ale opieka nad psem czy kotem wydaje Ci się niezbyt trafionym pomysłem. Królika barana francuskiego możesz kupić z hodowli. Pamiętaj jednak, aby przed skorzystaniem z oferty upewnić się, że zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki. Zwróć uwagę także na to, czy króliki posiadają rodowód.