You are currently viewing Lama a Alpaka: czym się różnią

Lamy i alpaki kojarzą się większości z nas z niezwykle przyjaznymi zwierzętami. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, czym właściwie różnią się te gatunki zwierzaków. Dobrze byłoby więc zapoznać się z najważniejszymi cechami lam oraz alpak. Na zdjęciu powyżej po lewej stronie stoi alpaka, a po prawej lama.

Skąd pochodzą lamy, a skąd alpaki?

Jak już zaznaczono na wstępie, lamy różnią się od alpak. Jak jednak wygląda kwestia związana z pochodzeniem tych zwierząt? Warto bacznie się temu przyjrzeć. Otóż okazuje się, że obydwa gatunki pochodzą z Ameryki Południowej. W tej kwestii można zatem mówić o podobieństwach, a nie o różnicach. Zarówno jedno, jak i drugie zwierzę udomowione zostało ponad 9000 lat temu!

Jak wyglądają lamy, a jak alpaki?

Lamy i alpaki różnią się od siebie pod względem wyglądu fizycznego, z czego warto zdawać sobie sprawę. Przede wszystkim, lamy należą do zdecydowanie większych, masywniejszych zwierząt. Alpaki są zatem o wiele od nich drobniejsze, a wręcz filigranowe.

Warto wspomnieć też o wyglądzie głowy, który u obu tych zwierząt jest inny. Jeśli chodzi o głowę lamy, posiada ona przede wszystkim większe uszy oraz dłuższy pysk. Alpaka ma zaś krótki pyszczek oraz wyraźnie zaokrągloną głowę. Dobrze byłoby też zaznaczyć, że lama posiada wełnę dwuwarstwową, natomiast alpaka wełnę jednowarstwową. Warto także zaznaczyć, że sierść alpak jest przyjemniejsza i milsza w dotyku. Na dodatek ich futro jest dłuższe.

Czy lamy różnią się zachowaniem od alpak?

Lamy i alpaki w niektórych kwestiach zachowują się podobnie, a w innych różnie. Wszystko zależy zatem od kontekstu. Jeśli chodzi o podobieństwa, dotyczą one na przykład jedzenia. Zarówno lama, jak i alpaka może wybrzydzać, jeśli chodzi o posiłki. Jeśli pokarm jest w jakiś sposób zanieczyszczony, ani alpaka, ani lama go nie tknie. Lamy, z uwagi na swoje większe rozmiary muszą jednak zjeść więcej niż alpaki. Warto wspomnieć też o tym, że alpaki są o wiele bardziej przyjazne dla ludzi. Lamy uchodzą zaś za dość niezależne.

Mogą więc w niektórych warunkach wręcz unikać kontaktu z człowiekiem oraz z innymi zwierzętami. Co dość ciekawe, w sytuacji zdenerwowania czy wręcz zagrożenia, lama może pluć na ludzi oraz na inne reprezentantki swojego gatunku. Ponadto, lamy mogą zostać wykorzystane do ciągnięcia niektórych przedmiotów, a alpaki nie są w stanie tego robić. Warto też nadmienić, że lamy wykorzystuje się niekiedy do tego, by strzegły terenu. Alpaki z uwagi na przyjazny charakter nie będą w stanie tego robić.

Jakie wymiary osiągają lamy, a jakie alpaki?

Jak już zaznaczono wyżej, lamy są większymi zwierzakami od alpak. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej temu, jakie wymiary osiągają te zwierzaki. Jeżeli chodzi o lamy, są one w stanie osiągnąć wagę nawet 250 kg. Jeśli zaś chodzi o alpaki, ich waga oscyluje zwykle w granicach 40-80 kg. Wysokość lam to zwykle nie więcej jak 130 cm, a wysokość alpak 99 cm. Poszczególne zwierzaki mogą jednak różnić się od siebie wysokością czy wagą.

Jak wygląda żywienie lam, a jak alpak?

Żywienie lam wygląda w praktyce dość podobnie. Obydwa gatunki zwierząt odżywiają się głównie sianem i trawą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż wymagania dietetyczne mogą być w dużym stopniu zależne od tego, do czego zwierzęta są wykorzystywane i jaki tryb życia prowadzą.

Lamy, które mogą zostać wykorzystane do ciągnięcia niektórych przedmiotów będą rzecz jasna wymagały bardziej sycących posiłków oraz prawdopodobnie większej ich liczby. Alpaki pełnią zwykle rolę towarzysza człowieka. Jeśli jednak odwiedza je sporo osób i każdy z nich chce je karmić, trzeba uważać. W przeciwnym bowiem razie mogłoby dojść do przekarmienia zwierzaka, co grozni potencjalnie niebezpiecznymi skutkami.

Wełna lam i alpak

Jak już zaznaczono wyżej, alpaki i lamy różnią się sierścią. Lamy posiadają wełnę dwuwarstwową, a alpaki jednowarstwową. Z uwagi na to, że wełna alpaki jest o wiele przyjemniejsza, jest ona często wykorzystwana do produkcji ubrań czy różnego rodzaju akcesoriów. Wełna z alpaki wykazuje właściwości grzewcze. Z tego też względu, sweter z mięciutkiej i przyjemnej w dotyku wełny alpakowej będzie przysłowiowym strzałem w dzięsiątkę jesienią oraz zimą.

Wyroby z wełny lamy także są godne zakupu, ale nie da się ukryć, że więcej osób wybiera jednak wyroby z wełny alpaki. Niemniej jednak, warto byłoby przyjrzeć się wyrobom z obydwu rodzajów włóczki. Dzięki temu, istnieje spora szansa na dokonanie wyboru, który wyda nam się najlepszy. Warto wspomnieć o tym, że wyroby z wełny alpaki są zazwyczaj wyższe.