Cavalier King Charles Spaniel to rasa psa, która niezmiennie kojarzy się z arystokracją. Zachwycają niezwykle przyjacielskim usposobieniem, dlatego w obecnych czasach wybierane są przede wszystkim przez rodziny z dziećmi. Odznaczają się dosyć kompaktową budową ciałą, jedwabistą sierścią i wielkimi oczami, którym nie sposób się oprzeć. Co warto o nich wiedzieć?
Historia i pochodzenie Rasy Cavalier King Charles Spaniel
Do dnia dzisiejszego nie ustalono pochodzenia tych pięknych psów. Istnieją jednak przesłanki ku temu, by przypuszczać, iż Cavalier King Charles wywodzi się od czarnego hiszpańskiego psa na trufle. Mniej więcej w XVI wieku zaczęły pojawiać się jako psy ozdobne, które towarzyszyły damom z wyższych sfer w trakcie podróży powozami. Już wtedy doceniono ich urok osobisty, stosunkowo małe gabaryty i bardzo przyjazne usposobienie. Przede wszystkim doceniono jednak przyjemną w dotyku miękką sierść, która świetnie nadawała się do ogrzewania damskich kolan oraz dłoni. Własnie z tego względu psy tej rasy najczęściej występowały poniekąd jako element dekoracyjny, choć spełniały jednocześnie czysto praktyczną funkcję. Wyjątkowa aparycja Cavalierów King Charles przypadła także do gustu mistrzom malarstwa. Psy pojawiały się w pracach Rembrandta, Rubensa czy Tycjana. Psy w szczególności były jednak kojarzone z brytyjską dynastią Stuartów, a w szczególności z Marią Stuart, która darzyła swojego Cavaliera ogromną miłością. Na przestrzeni kolejnych lat rasa zaczęła drastycznie zmieniać swój wygląd, a za jej odbudowę zabrał się w latach dwudziestych XX wieku pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Roswell Eldridge. W tym celu zorganizował konkurs, którego laureatką została suczka Ann’s Son. Obowiązująca do dnia dzisiejszego nazwa pojawiła się jednak dopiero w 1928 roku. W Polsce rasa pojawiła się dopiero w latach siedemdziesiątych i została rozpowszechniona za sprawą Elżbiety Biały.
Wygląd i charakterystyka
Cavalier King Charles Spaniel odznacza się wyjątkowo płaską czaszką między uszami. Długość kufy na ogół nie przekracza czterech centymetrów, a nozdrza na ogół są całkowicie czarne. Pies posiada także dosyć wysoko osadzone zwisające uszy oraz szczękę z nożycowym zgryzem. Zarówno tylne i jak przednie kończyny odznaczają się zwartą i solidną konstrukcją. W przypadku tej rasy mamy do czynienia z dobrze kątowanym stawem kolanowym. Psy posiadają krótki tułów i prosty grzbiet. Najbardziej charakterystycznym elementem są oczywiście wielkie i szeroko rozstawione oczy. Powinny być ciemne i pod żadnym pozorem nie mogą być wyłupiaste. Cavaliery odznaczają się dosyć długą i niezwykle miękką w dotyku szatą. Sierść jest prosta lub lekko falowana. Nie uznaje się jednak loków. Według ściśle określonych standardów w przypadku tej rasy mogą występować raptem cztery kolory umaszczenia. Jednym z najpowszechniejszych jest tak zwany tricolor, aczkolwiek istotnym jest, aby w takim przypadku czerń i biel były równo rozmieszczone. Popularnością cieszy się także Cavalier King Charlas Spaniel czarny z podpaleniem, odznaczający się wyrazistym na czerni kolorem w określonych miejscach oraz bleheim. W tym przypadku pojawiają na kremowym podłożu pojawiają się rdzwo-brązowe łaty. Dopuszcza się także wzorzec rubinowy, w którym jedynym kolorem jest intensywnie ruda barwa.
Charakter i temperament
Cavaliery w pewnym sensie zaliczają się do ras niewymagających specjalnych warunków. Wynika to z faktu, iż posiadają niebywale mocno rozwiniętą umiejętność przystosowywania się do trybu życia swojego właściciela. Z tego względu będą doskonałym wyborem zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i osób starszych, które zapewnią im niezbędną porcję ruchu podczas mniej wymagającego spaceru. Cavaliery to niezwykle przyjazne i czułe zwierzęta. Bardzo szybko przywiązują się do swoich opiekunów, a swoją miłość i przywiązanie pragną okazywać niemal na każdym kroku. Z tego względu bezustannie poszukują kontaktu i pragną z właścicielem spędzać jak największą ilość czasu. Zdecydowanie należą do psów energicznych i aktywnych przez większą część dnia, dlatego długie spacery są dla nich jedyną możliwością na rozładowanie rozpierającej ich energii. Są niebywale cierpliwymi psami, które nie wykazują prawie żadnych skłonności do agresji. Będą wobec tego dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi, które poszukują odpowiedniego kompana. Są radosne, skoczne i oddane. Bardzo szybko budują nierozerwalną więź z wszystkimi członkami rodziny. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by w domu pojawiły się inne zwierzęta. Cavaliery są w stanie bez większych problemów zaprzyjaźniać się z innymi rasami, a także z kotami. Łagodna natura Cavalierów bywa również odbierana jako jedna z wad tej rasy. Bywają zbyt ufne, co często wiąże się z niemożnością rozpoznania zbliżającego się zagrożenia. Bardzo źle znoszą krzyki, dlatego należy się z nimi obchodzić w sposób zdecydowany, aczkolwiek pozbawiony zbyt mocnych reakcji. Należy również pamiętać o tym, że są psami towarzyskimi. Pragnąc zapewnić im jak nalepsze warunki, należy liczyć się z tym, że na co dzień potrzebują towarzystwa i źle znoszą samotność.
Zdrowie i pielęgnacja
Trzeba przyznać, że pod względem pielęgnacji Cavaliery nie są zbyt wymagające. Nie oznacza to jednak, że właściciel nie powinien w żaden sposób troszczyć się o dobrą kondycję psa. Długa i jedwabista sierść Cavalierów jest poniekąd ich znakiem rozpoznawczym. W trosce nie tylko o dobry wygląd, ale i dobre samopoczucie psa należy przynajmniej raz w tygodniu wyczesywać sierść, usuwając tym samym ewentualne zanieczyszczenia lub nagminnie powstające kołtuny. W tym celu należy skorzystać z tak zwanej pudlówki – szczotki o dosyć szeroko rozstawionych zębach. To idealne narzędzie to utrzymania sierści w pięknym stanie. Należy pamiętać, że Cavaliery nie nadają się do strzyżenia czy trymowania, a nawet jednorazowy zabieg tego rodzaju może skutecznie zniszczyć całą szatę. Spacery w okresach odznaczających się mniej sprzyjającymi warunkami pogodowymi mogą doprowadzić do zanieczyszczeń, na które jedynym sposobem będzie solidna kąpiel. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalistyczny szampon, który pozwoli usunąć nawet najbardziej uporczywy brud. Sama sierść nie jest jedynym aspektem decydującym o dobrym zdrowiu psa. Właściciele powinni regularnie kontrolować stan zębów, uszu, oczu oraz pazurów. Choć Cavaliery uchodzą za wyjątkowo odporne na choroby zakaźne, to jednak dosyć często zmagają się z postępującym kamieniem nazębnym oraz niedrożnością kanalików łzowych. Po piątym roku życia zaleca się wykonanie profilaktycznych badań pod kątem niedomykalności zastawki mitralnej.
Żywienie i dieta
Cavaliery zdecydowanie nie należą do psów wybrednych. Gdyby była taka możliwość, to z pewnością większą część dnia spędzałyby na pałaszowaniu różnego rodzaju przekąsek. To ważna informacja dla właścicieli, którzy często pragną spełniać zachcianki pupila. Rasa ma bardzo duże tendencje do tycia, dlatego wszystkie nadprogramowe rarytasy powinny być serwowane z rozwagą i przede wszystkim uwzględnieniem aktywności psa w ciągu dnia. Zaleca się karmy ze stosunkowo dużą zawartością białka. W grę wchodzą zarówno karmy suche, jak i mokre. Eksperci polecają podawanie dwóch posiłków każdego dnia – rano oraz wieczorem. Mniejsze przekąski pomiędzy głównymi posiłkami powinny być podawane sporadycznie. Zdecydowanie nie wolno karmić psów odpadkami z dań przygotowanych dla członków rodziny. Wprawdzie Cavaliery bardzo chętnie po nie sięgną, jednak taka dieta nie wpłynie korzystnie na ich zdrowie.
Wskazówki treningowe dla Cavalier King Charles Spaniela
Cavalier King Charles Spaniel to pies, dla którego ruch jest chlebem powszednim. Nie nadaje się do ekstremalnie wymagajacych treningów, aczkolwiek spacery węchowe połączone z przerwami na aportowanie to zdecydowanie dobry pomysł. Tylko w ten sposób zwierzę jest w stanie rozładować energię i spalać nagromadzone kalorie. Długie spacery są wobec tego wskazane. Jakiekolwiek braki w tej materii mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić nie tylko do nadwagi, ale i wielkiej frustracji oraz złego samopoczucia. Cavaliery uczą się bardzo szybko i chętnie współpracują z człowiekiem, dlatego w mgnieniu oka opanują proste komendy. Wykorzystują wiele energii na zabawę, co pozwala im zatroszczyć się o własne dobre sampoczucie. W tym celu niezbędna jest jednak obecność człowieka.
Czy Cavalier King Charles Spaniel to idealny pies dla Ciebie?
Cavaliery to pogodne i niezwykle towarzyskie psy. Bardzo szybko przywiązują się do właściciela, a ich wrodzona łagodność sprawia, iż są wyjątkowo dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Osoby poszukujące psa lojalnego, oddanego i zawsze gotowego na świetną zabawę, z pewnością powinny rozważyć zakup Cavaliera. Należy jednak pamiętać, że ich oddanie wiąże się z koniecznością poświęcenia im odpowiedniej ilości czasu. Bardzo źle znoszą długie godziny spędzone w samotności, dlatego nie sprawdzą się w przypadku osób, które lwią część dnia spędzają poza domem. Cavaliery nie należą również do psów obronnych. Właściwie to w niektórych sytuacjach mogą liczyć wyłącznie na interwencją właściciela, a ze względu na ufność dosyć często wpadają w tarapaty. Nie zmienia to jednak faktu, że ich usposobienie oraz umiejętność dostosowywania się do panujących warunków są odbierane jako zalety. Warto dodać, że psy te nie potrzebują dużego pod względem powierzchni lokum. Świetnie radzą sobie w małych mieszkaniach i potrafią bez problemu dostosować się do życia w mieście.
Ciekawostki o rasie
Cavalier King Charles Spaniel to pies znany ludzkości mniej więcej od XVI wieku. W dawnych czasach przypisywano tej rasie niezwykłe właściwości. Wierzono na przykład, że Cavaliery są zdolne do leczenia, a także łagodzenia bólu. Podczas panowania dynastii Stuartów powstało prawo, zgodnie z którym Cavaliery miały prawo wchodzić tam, gdzie mają ochotę. Były wobec tego jedynymi zwierzętami, które bez najmniejszych problemów mogły poruszać się po brytyjskim parlamencie. Gdy Marię Stuart postanowiono stracić, darzony wielką miłością pupil towarzyszył jej podczas ostatniej drogi. W historycznych źródłach podaje się, iż miał wówczas zaplątać się w warstwy sukni, ale na szczęście nic poważniejszego mu się nie stało – w przeciwieństwie do właścicielki. Cavaliery w rankingach ekspertów uzyskują bardzo wysokie noty dotyczące wrodzonej inteligencji. Uważane są za jedną z najbardziej inteligntnych ras, którym zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy nie przysparza zbyt wielu problemów. Ich ochota na naukę jest tak samo duża jak rozpierająca je energia.