Na świecie istnieje ponad 300 różnych ras psów pochodzących z najróżniejszych zakątków świata, w dzisiejszym artykule dowiemy się nieco więcej na temat czworonogów wywodzących się z terenów Azji wschodniej. Która z wymienionych ras wydaje się wam najciekawszą?
Jakie są chińskie rasy psów?
Rasy chińskie według klasyfikacji FCI:
- Grzywacz Chiński
- Pekińczyk
- Mops
- Chow chow
- Shar Pei
Posiadanie psa jest zobowiązaniem na wiele lat, bowiem decydujemy się wziąć odpowiedzialność za istotę, która przez długi czas pozostanie od nas w pełni zależna. Zanim zostanie podjęta decyzja o adopcji lub kupnie psa z hodowli, należy się do tego dokładnie przygotować, przemyśleć i zaplanować. Najważniejszym aspektem, który powinien być wzięty pod uwagę podczas nabywania psa, jest jego rasa. Powinna być jak najbardziej możliwie dopasowana do naszego stylu życia, dotyczy to zarówno charakteru psa, jak i jego potrzeb. Po dokonaniu wyboru idealnej rasy czas na wybór profesjonalnej, zrzeszonej z ZKwP, hodowli psów. Należy zwrócić uwagę na cenę psa, która musi być zbliżona do rynkowej, nie może być zbyt niska, gdyż wówczas może wskazywać na pseudohodowlę.
Grzywacz Chiński
Lojalne i wesołe pieski o bardzo rodzinnym usposobieniu. Zakochane w człowieku, chcą być jego cieniem, nie odstępują na krok i są idealne dla dzieci. Charakterystyczne, nagie pieski przyciągający uwagę przechodniów.
Grzywacz chiński jest psem drobnym, waży około 4,5 kilogramów i dosięga człowiekowi lekko powyżej kolana. Ma długie, zgrabne łapy, zwarty korpus i podłużny, typowy psi pysk. Dumny i wyprostowany z wyglądu przypomina kucyka. Cieszą się długim życiem w zdrowiu, będą stanowić oddanych przyjaciół nawet przez 15 do 18 lat. Bardzo delikatne i ostrożne podczas kontaktów z dziećmi, potrafią się z nimi ostrożnie bawić. Cenią sobie relacje pełne szacunku i miłości, odwzajemniają się mocnym poczuciem stróżowania i opieki nad stadem. Alarmują właścicieli o każdej zmianie w otoczeniu, przez co mogą wydawać się ciut szczekliwe, bywają również nadmiernie podekscytowane. Nie znają umiaru w zabawie, mają niespożytą energię i zacięcie do zabawy.
Występuje w dwóch odmianach:
– grzywacz chiński nagi – włosy występują wyłącznie na głowie, nogach i ogonie. Korpus w całości pozostaje nagi. W letnie dni trzeba koniecznie zadbać o ochronę przed nadmierną ekspozycją psa na promienie słoneczne, bowiem jego naga skóra się opala. W trakcie chłodniejszych dni z kolei należy ubierać psa odpowiednio do panujących aktualnie warunków. Występują w rozmaitych odcieniach umaszczenia, zdarzają się również osobniki posiadające przebarwienia na skórze, przypominające krowie łaty.
– grzywacz chiński owłosiony – Powder Puff – u tej odmiany występuje pełne umaszczenie wraz z podszerstkiem, włos jest długi i puszysty. Wymaga regularnego groomingu, jednak co ważne, z uwagi na budowę tożsamą do ludzkiego, nie jest psem alergizującym. Tak samo, jak odmiana naga, grzywacze owłosione występują w różnych kolorach.
Ciekawostki o grzywaczach:
- uzyskały status najbrzydszych psów na świecie,
- cierpią na schorzenia kardiologiczne i związane z uzębieniem
- grzywacz chiński nagi wystąpił w filmie “101 Dalmatyńczyków “ jako pupil Cruelli de Mon.
Pekińczyk
Jedna z najstarszych ras psów na świecie, o lwiej szacie i wyjątkowym charakterze. Oddane i lojalne, a przy tym uparte i niezależne. Idealni kandydaci na psich przyjaciół dla dzieci i dorosłych.
Pekińczyki są małymi psami, które ważą maksymalnie do 6 kilogramów masy przy wzroście około 20 centymetrów. Ich niewielki wygląd może zmylić, bowiem są to słodkie pieski pełne temperamentu. Ich bujne, proste włosy zebrane liczniej w okolicy szyi przypominają grzywę, co nadaje psu lwiego charakteru. Mają gruby podszerstek a w okolicach tylnych łap, uszu i pazurów występują liczne pióra. Występują w różnych kolorach. Mają proste, płaskie pyski, brak widocznej szyi i krótkie łapki i długi, bujny ogon.
Typowe pieski waleczno-obronne, mimo swoich niewielkich rozmiarów drzemie w nich ogromna odwaga, zacięcie i oddanie swojemu właścicielowi. Pekińczyki mogą wykazywać zachowania agresywne w stosunku do innych zwierząt, a wobec obcych są wyjątkowo nieufne. Prawidłowo poprowadzony pies potrzebuje odpowiedniego treningu i socjalizacji. Pies od wczesnych lat powinien poznawać jak najwięcej sytuacji, miejsc i bodźców, aby wyrosnąć na pewnego siebie, zrównoważonego psa.
Do codziennych obowiązków właściciela należy dbanie o sierść psa, która ma tendencję do plątania. W przypadku tego typu włosia nie są wymagane wizyty w salonach groomerskich. Na co dzień pies wymaga dokładnego wyczesywania, przemywania oczu i kontrola przyzębia.
Ciekawostki o pekińczykach:
- W 1969 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy z podobizną pekińczyka,
- Żyją nawet do 15 lat,
- Z powodu budowy pyska podczas snu chrapią.
Mops
Niezwykle kontaktowy i bardzo wesoły, należący do grupy psów do towarzystwa. Jest bardzo ufny, dobrze nastawiony do wszystkich istot i bardzo przywiązany do swojej rodziny. Łasy na pieszczoty i przysmaki, odpowiednio zmotywowany jest chętny do nauki sztuczek.
Jego niskie, krępe i zwarte ciało nadaje mu bardzo uroczego wyglądu. Mopsy mogą występować w wielu kolorach, chociaż niezaprzeczalnie najbardziej popularny jest ciasteczkowy odcień z charakterystycznym ciemnym przebarwieniem na pysku i uszach.
U tej rasy występuje nadmiar skóry, przez co mogą sprawiać wrażenie przekarmionych, jednak taki jest po prostu ich urok. Okrągła głowa z płaskim pyskiem i lekko trójkątnymi oczami posiada zmarszczki na czole, co nadaje mopsowi wrażenie psa wiecznie zmartwionego. Sierść mopsów jest krótka, lśniąca i średnio miękka.
Mopsy uwielbiają ludzkie towarzystwo, choć są psami jednego właściciela, dobrze odnajdują się w rodzinie, gdzie zaspokajają swoje opiekuńcze instynkty. Bardzo delikatne i cierpliwe w kontaktach z dziećmi, są idealnymi psami dla rodzin.
Ciekawostki o mopsach:
- ze względu na budowę ciała są narażone na wiele chorób i schorzeń,
- w 2019 roku Holandia oficjalnie zakazała hodowli mopsów,
- mopsy cieszą się ogromną popularnością wśród internautów, wielu właścicieli prowadzi ich własne strony pokazujące codzienne życie psa.
Chow chow
Pies o typowo kocim charakterze, pełny niezależności i samodzielności. Oddany jednemu panu, chętny do nauki, inteligentny, a przy tym niezbyt wylewny w kierunku okazywania uczuć, z tendencją do nadmiernego reagowania, pełnego dramaturgii i żalu. Wyjątkowy pies, który dostarczy właścicielowi wiele radości i emocjonalnych, pełnych śmiesznego dramatu sytuacji.
Chow chow to spore pieski z bardzo puszystym futrem, które nadaje im tęgiego wyglądu. Ważą mniej więcej między 27 a 37 kilogramów i mierzą od 51 do 56 centymetrów wysokości. Występują w różnych zestawieniach kolorów, jednak zawsze są jednolite.
Silny pies, który koniecznie wymaga odpowiedniego podejścia, treningu i socjalizacji. Nie jest typem psa dla każdego, aczkolwiek przy odrobinie wkładu jest w stanie idealnie dopełnić ludzkie stado, nawet z dziećmi. W kontaktach z młodszymi chow chow wykazuje się dość dużą tolerancją, jednak należy od samego początku uczyć dziecko poszanowania granic psa i dla bezpieczeństwa nigdy nie zostawiać ich w pojedynkę.
Chow chow wymaga stałego, bliskiego kontaktu z człowiekiem. W przeciwnym razie doznaje zmian w charakterze i staje się wycofany, może również wykazywać wówczas zachowania agresywne. Raczej nie są polecane jako pierwsza rasa, bardziej odpowiednie dla osoby doświadczonej w pracy z psami, która wypracuje więź z psem opartą o szacunek i zaufanie, bez niepotrzebnego forsowania swoich racji. Pełną kompromisu i wielu godzin spędzonych na treningu i socjalizacji.
Są psami obciążonymi masą psich chorób, które znacząco wpływają na jakość i długość jego życia. Wymaga zróżnicowanej diety, odpowiedniej ilości ruchu i regularnych kontroli w gabinecie weterynarii. Chow chowy są psami o wyjątkowo krótkim życiu, bowiem żyją maksymalnie 15 lat. Zwykle niestety jest to około 9 lat. Krótki żywot psów jest głównym czynnikiem budzącym wątpliwość w wyborze go na swojego psiego towarzysza.
Ciekawostki o chow chowach
- w dawnych czasach był wykorzystywany do walki z wilkami,
- chow chow posiada niebieski lub czarny język,
- nie powinno się do niego podchodzić od boku, ponieważ przez głęboko osadzone oczy ma upośledzone widzenie.
Shar Pei
Bardzo charakterystyczne, łatwe do rozpoznania psy o unikatowym umaszczeniu i wyglądzie. Nieufne i ostrożne, psy jednego pana z niesamowitym charakterem. Bardzo popularne w mediach, przyciągające uwagę psy. Idealne dla dorosłych, którzy potrzebują towarzystwa i poczucia bezpieczeństwa.
Shar Pei to rasa psów średniej wielkości, posiadają zwartą sylwetkę i długie, zgrabne łapy. Pysk Shar peiów jest odrobinę spłaszczony po bokach z nieproporcjonalnie małymi i ogromnie uroczymi uszami, leżącymi luźno po bokach głowy. To, co najbardziej wyróżnia je spośród innych ras to fakt posiadania ogromnej ilości pofałdowanej skóry, zwłaszcza na głowie i łapach. Ogon Shar Peia jest stosunkowo krótki i lekko skierowany ku górze. Występuje we wszystkich, jednolitych kolorach umaszczenia, z wyjątkiem białego.
Sharp Pei to pies, który w odpowiedzialnych rękach wyrośnie na bardzo mądrego, oddanego psiego przyjaciela. Ma ostrożne, lekko nieufne przysposobienie, ale jest to jego zaleta, ponieważ nieustannie obserwuje i ocenia swoje położenie oraz sytuację panującą w stadzie. W sytuacji zagrożenia jest gotów dzielnie go bronić. Chowany w poczuciu miłości, szacunku i przynależności nie będzie miał skłonności do agresywnych zachowań, a wobec innych zwierząt w domu będzie po prostu przyjazny.
Ciekawostki o szarpejach
- niegdyś regularnie występowały w reklamie kremów na zmarszczki znanej firmy kosmetycznej,
- został stworzony do polowania, zaganiania i walk psów,
- w tłumaczeniu z chińskiego shar pei to piaszczysta góra,
- wymaga regularnej higieny fałdów skórnych.