You are currently viewing Chow chow panda – co to za rasa psa

Panda, a właściwie niedźwiedź bambusowy jest zwierzęciem narodowym Chin. Traktowane z ogromnym szacunkiem, wnikliwe doglądane stanowią symbol kruchości istnień, harmonii, pokoju, a także potęgi i mądrości. Bardzo wielu ludzi marzy o posiadaniu tego cudownego zwierzaka, jednak nie jest to obecnie możliwe. Rozwiązanie znaleźli oczywiście Chińczycy, którzy psa Chow Chow stylizują właśnie na podobieństwo bambusowych niedźwiadków.

Chow chow panda – co to za rasa psa

Psy rasy Chow Chow przywędrowały na tereny Chin wraz z ludem Mongolii ponad 2000 lat temu i od samego początku były psami pracującymi. Służyły swoim ludziom, chroniąc stada owiec i bydła przed drapieżnikami, aktywnie pomagały przy polowaniach i ułatwiały wędrówki, biorąc na swoje barki nierzadko bardzo ciężkie pakunki.
W starożytnych Chinach psy Chow Chow otaczane były kultem, wierzono w magiczną moc tych zwierząt, dlatego wykorzystywane były do ochrony świątyń kultu religijnego, ufając, że Chow Chow będą dzielnie stróżować i odpędzą złe duchy od ich progu.
Rasa Chow Chow niezaprzeczalnie jest jedną z najstarszych ras psów, jednak oficjalnie dopiero w 1903 roku American Kennel Club opisało tę rasę jako psa typowo pracującego. Wówczas wierzono także, że te wyjątkowe psy były szkolone i wykorzystywane w zaprzęgach oraz do walki z wilkami. Ich wygląd, aparycja i predyspozycje mogą na to wskazywać, gdyż sierść długa na ponad 10 centymetrów i gruboskórność na pewno byłaby dla wilka nie lada wyzwaniem.

Z Chin do Europy Chow Chowy przywędrowały za sprawą ekspansji Brytyjczyków, którzy zabrali ze sobą psy do Wielkiej Brytani, a te z czasem zaczęły wędrować dalej. Na chwile obecną najwięcej psów rasy Chow Chow mieszka w domach obywateli Stanów Zjednoczonych.

Chow Chow – wygląd

Chow chow jest szpicem, należy do grupy psów pierwotnych, został zakwalifikowany do sekcji szpiców azjatyckich w typie lisowatym. Chow Chowy są sporej wielkości psami. Suki rosną do 51 centymetrów i ważą około 27 kilogramów, psy natomiast nawet do 56 centymetrów wysokości i ważą 27 kilogramów. Oryginalnie występują w kolorach: rudym, czarnym, białym i kremowym. Ich sierść jest puszysta i wysoka, stanowi doskonałą izolację przed zimnem. To, co najbardziej wyróżnia Chow Chowy spośród innych ras to język, jest niebieski, granatowy lub niebieskofioletowy.

Odmiana Chow chow Panda nie jest odmianą prawdziwą a wynikiem mody. Została stworzona z powodu ogromnej miłości Chińczyków do pand i powoduje masowe stylizowanie tych psów przy wykorzystaniu różnorakich zabiegów w salonach groomerskich. Choć początkowo trend silnie opanował wyłącznie Chiński rynek to w dzisiejszych czasach pomalutku zaczyna migrować dalej, w kierunku Europy. Coraz więcej osób niestety decyduje się na stylizowanie psa na niedźwiedzia pandę. Trzeba wyjątkowo podkreślić fakt, iż sierść psów rasy Chow chow panda jest regularnie koloryzowana przy użyciu chemicznych farb groomerskich.

Najprościej osiągnąć efekt pandy kiedy posiada się psa o białym umaszczeniu, wówczas narażamy go na niewielką ilość chemikaliów wnikających przez sierść do organizmu. Dużo trudniej sytuacja wygląda w przypadku każdego innego koloru, kiedy należy najpierw rozjaśnić sierść do białego a następnie dodać czarne elementy upodabniające do misia.
Mimo przekonań Chińskich groomerów na temat braku szkodliwości i zerowym wpływie na zdrowie psa, weterynarze wciąż pozostają sceptyczni. Nie można bowiem w pełni wykluczyć obojętności chemikaliów względem zdrowia, gdyż każdy pies regularnie się liże, co powoduje wprowadzenie produktu wprost do układu pokarmowego organizmu. Na chwilę obecną nikt nie przeprowadził badań, które oceniłyby długofalowe skutki stylizowania i farbowania sierści psa.

Chow Chow – kapryśny koci charakter

Te unikatowe psy obdarzone są niebywałą inteligencją i ogromną dumą. Są bardzo lojalne i oddane, o ile są traktowane z szacunkiem i czują przynależność do stada. Ciche, niezbyt szczekliwe i wyjątkowo stabilne w usposobieniu. Przez wielu ludzi określany psem “jednego pana”, faktycznie wybiera swojego ulubionego człowieka wciąż pozostając przyjaznym w stosunku do reszty domowników. Pies Chow chow ma w sobie coś z kota, również chadza własnymi ścieżkami i bardzo ceni sobie swoją niezależność, jest uparty. Są to psy niezwykle mądre, dlatego chcąc osiągnąć pożądany efekt musimy przekonać psa, że jest sens w tym, co robi. Podobnie jak koty, Chow chowy są z natury zdystansowane i nie przepadają za przytulaniem i nadmiernymi pieszczotami. Ten cudowny zwierzak posiada bardzo przyjazne usposobienie, przy odpowiedniej socjalizacji dogada się zarówno z innymi psami jak i kotami.

Chow chow jest psem kapryśnym, nie jest skory do dużej aktywności fizycznej, czy wykonywania sztuczek, nie siedzi w napięciu w oczekiwaniu na wydanie komendy. Stanowczo woli wylegiwanie się na kanapie, najlepiej nakryty kocem i w otaczającej go aurze świętego spokoju. Wyegzekwowanie czegokolwiek od śpiącego Chow chowa może spełznąć na niczym, zwłaszcza, jeżeli prosi człowiek, który nie jest jego ulubieńcem. Wówczas najpewniej zostaniemy zingorowani, niczym przez kota.

Jak przystało na psa o kocim przysposobieniu, Chow chow jest psem wrażliwym i bardzo pamiętliwym. Długo nosi żal po zadanej krzywdzie i jest przy tym dumny i dramatyczny. Jest naprawdę świetnym psem dla kociarzy, przy tym dobrze się z nimi dogada. Chow chowy Są obojętne, a wręcz niechętne w stosunku do obcych i w przeciwieństwie do większości psów, nie mają tendencji do nadmiernej ekscytacji. Nie można od niego wymagać pełnego posłuszeństwa, tego typu pies zupełnie nie nadaje się dla ludzi o takich oczekiwaniach. Prawdziwa przyjaźń i silna więź z psem to wynik wzajemnego szacunku, tolerowania własnych granic i dużego kompromisu. Oczywiście ten kompromis to tylko i wyłącznie ze strony człowieka, ponieważ Chow chow nie będzie się płaszczył i poprosi tylko raz. Później się obrazi i w konsekwencji nie uraczy nas nawet podniesieniem ucha, kiedy będziemy chcieli, aby zszedł z łóżka. Nie lubi zachodzenia go od boku, budowa jego czaszki lekko upośledza widzenie boczne, dlatego kontakt należy nawiązywać wyłącznie twarzą w twarz.

Jest odpowiedni dla ludzi mniej aktywnych, nie wymaga długich spacerów i nie lubi się przemęczać. Jest psem inteligentnym i cwanym, co sprawia, że praca z nim jest długa i wymaga poświęcenia. Lubi jednak ludzkie przewodnictwo i po zrozumieniu, kto jest liderem, chętnie oddaje przywództwo i podąża za opiekunem. Jest urodzonym stróżem, nie zaatakuje jako pierwszy, ale pierwszy stanie do obrony swojego stada.

Chow Chow nie ma wad, nie istnieje coś takiego w charakterystyce tej rasy. Po prostu jest to pies z wyjątkowym charakterem i ogromną niezależnością, co dla niektórych może okazać się nie do zaakceptowania. Zawsze, podczas wyboru rasy psa, należy wziąć pod uwagę jego cechy i spróbować dopasować je znajdując wspólne mianowniki w stylu życia, spędzania wolnego czasu, pracy i wszystkich innych czynników. Posiadanie psa to obowiązek na długie lata i nie polega jedynie na karmieniu i wyprowadzaniu psa. Chow chow poza unikatowym usposobieniem ma też wyjątkowe wymagania względem pielęgnacji.

Chow Chow –  pielęgnacja i zdrowie

Decydując się na tę wyjątkową rasę trzeba uświadomić sobie ogrom obowiązków związanych z utrzymaniem Chow chowa w zdrowiu i higienie. Długa, gęsta sierść, głęboko osadzone oczy, słabe zęby i stawy to tylko podstawa tego, o co należy zadbać by nasz chow chow był szczęśliwy i żył długo. Psy Chow chow dzięki swojej gęstej pokrywie włosowej doskonale znoszą nawet bardzo niskie temperatury. Latem należy zadbać o schronienie i regularne schładzanie psa, gdyż podczas upałów pies bardzo się męczy. Gęsta pokrywa wiąże się z silnym linieniem, przygotuj się na mnóstwo sierści w domu.
Odpowiednia i przede wszystkim regularna pielęgnacja, zbilansowana dieta i umiarkowany ruch zagwarantują nam towarzystwo tego futrzanego cuda nawet do 12 lat.

Zabiegi pielęgnacyjne, których wymaga Chow chow.

  • codziennie szczotkowanie sierści
  • codzienne szczotkowanie zębów
  • regularne przemywanie oczu
  • regularne kąpiele wraz z dokładnym suszeniem pokrywy
  • suplementacja odpowiednia do potrzeb

Choroby, na które zapadają psy Chow chow.

  • choroby zwyrodnieniowe stawów
  • stany alergiczne skóry
  • schorzenia skórne związane z obciążeniami genetycznymi
  • jaskra
  • zaćma
  • choroby trzustki
  • dysplazja stawów łokciowych i kolan
  • nieprawidłowe podwijanie się powiek

Chow chow – cena

Kupowanie psa to proces, w którym szczególnie powinno się zwrócić uwagę na wiarygodność hodowli i upewnić się, że psy rozmnażane są z zachowaniem wszystkich norm, są zdrowe i trzymane w odpowiednich warunkach. W Internecie można spotkać wiele ogłoszeń, gdzie oferowana jest sprzedaż szczeniaka rasy Chow chow za kilkaset złotych, wówczas powinna nam się zapalić potężna czerwona lampka. Ta rasa w renomowanej hodowli, wpisanej do Polskiego Związku Kynologicznego, kosztuje nawet do 8000 zł. Nie dajmy się więc nabrać na tak niską cenę, gdyż najpewniej mamy do czynienia z pseudohodowcą, który bezmyślnie mnoży psy na potęgę. Psy z pseudohodowli bardzo często obarczone są różnego rodzaju chorobami genetycznymi, które powstały z powodu złego krzyżowania psów. Zaoszczędzenie pieniędzy na psie zazwyczaj kończy się niemiłosiernym cierpieniem zwierzęcia i próbami ratowania go za wszelką cenę i często za ogromne pieniądze.

Ciekawostki o rasie Chow chow

  • może być wspaniałym przyjacielem dla większego dziecka, które będzie szanowało jego granice
  • nie nadaje się dla małych dzieci, małą małą tolerancję i niską cierpliwość
  • w starożytnych Chinach posiadanie Chow chowa oznaczało wysoki status społeczny, wręcz bogactwo
  • nie powinny być trzymane na dworze, odizolowane od człowieka mogą mieć problemy behawioralne