You are currently viewing Ceny małpek kapucynek w Polsce i na świecie
fot. Brian Mann | Unsplash

Pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej małpki kapucynki od wielu lat cieszą się rosnącą popularnością jako zwierzęta domowe, zwłaszcza wśród miłośników zwierząt egzotycznych. Ujmują urokiem osobistym, szybko się uczą, a w wskutek odpowiedniej opieki mogą stać się towarzyszami człowieka nawet na czterdzieści lat. Ile kosztuje małpka kapucynka w naszym kraju i na świecie, a także, co jeszcze warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat i wskazówki dla osób, które są zainteresowane zakupem małpki z hodowli, bądź adopcją.

Ile kosztuje małpka kapucynka i gdzie można ją kupić?

małpka
fot. Felix Hanspach | Unsplash

Cena za jedną małpkę waha się od 4000 złotych do nawet kilkudziesięciu złotych, a wszystko zależy od samej hodowli oraz od wieku zwierzęcia.

Jeśli jednak cena jest niższa niż cztery tysiące złotych, to nie powinniśmy brać pod uwagę takiego zakupu. Koszt sprowadzenia małpki oraz wszelkie wymagane dokumenty są na tyle kosztowne, że tańsze kapucynki najpewniej zostały sprowadzone nielegalnie lub też są chore czy wiekowe.

Z wielkim prawdopodobieństwem nie posiadają wymaganych dokumentów, a ich posiadanie może być później problematyczne dla nowego właściciela. Najdroższa opcja w tym wypadku dotyczy wysokiej jakości hodowli, a przede wszystkim małych czy młodych jeszcze małpek.

Cena może być również uzależniona od podgatunku małpy. Szacuje się, że kapucynka oliwkowa może kosztować od czterech do trzydziestu tysięcy złotych, kapucynka białoczelna od sześciu do trzydziestu tysięcy złotych, a kapucynka czarno-biała od dziesięciu do trzydziestu tysięcy złotych.

Człowiek ubiegający się o pozwolenie na posiadanie kapucynki obowiązkowo musi złożyć wniosek do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a do wniosku dołączyć dokumentację potwierdzającą fakt, że jest w stanie zapewnić zwierzakowi odpowiednie warunki. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zakup zwierzaka będzie możliwy.

Warto wybierać renomowane hodowle, aby uniknąć dodatkowych kosztów czy cierpienia zwierzaka w przyszłości. Przede wszystkim zaś należy mieć pewność, że jest się gotowym na opiekę nad zwierzęciem egzotycznym, którego nie da się w pełni poskromić. Kapucynki należą do zwierząt bardzo ruchliwych, aktywnych i w związku z tym mogą niszczyć elementy wyposażenia.

Dlatego też w sieci można znaleźć sporo ofert dotyczących adopcji kapucynek, których chcą się pozbyć poprzedni właściciele. W takich sytuacjach cena za małpkę może być atrakcyjna, ale i tutaj konieczne jest sprawdzenie całej dokumentacji opisującej pochodzenie czy też stan zdrowia małpki.

Zakup małpki i pełnego wyposażenia potrzebnego do zapewnienia jej optymalnych warunków to nie koniec wydatków dokładnie tak, jak to wygląda w przypadku innych zwierzaków.

Małpka codziennie musi otrzymywać odpowiednie i bardzo zróżnicowane pożywienia, a także mieć zapewnioną opiekę medyczną.

Leczenie małp w Polsce nie jest zaś tak powszechne, jak wizyty u weterynarza z psem, kotem, świnką morską czy papugą. Ewentualne problemy zdrowotne czy nawet rutynowe wizyty u lekarza do dodatkowe koszty, które mogą być bardzo wysokie i które trzeba uwzględnić przed adopcją lub zakupem.

Jakie warunki należy zapewnić kapucynce?

Kapucynki nie są wielkimi ssakami, ale z pewnością można powiedzieć, że wszędzie ich pełno. W ciągu dnia uwielbiają biegać, wspinać się i wykonywać najróżniejsze akrobacje, dlatego ich klatka musi być możliwie jak najbardziej przestronna, a małpki muszą mieć dostęp do drzew czy też zawieszonych w powietrzu tras.

Dzięki temu będą mogły spożywać swoją energię tak jak w warunkach naturalnych, i prawidłowo się rozwijać. Ich klatka musi być regularnie czyszczona, a obowiązkiem właściciela jest zapewnienie im regularnej opieki medycznej.

Kapucynki dość często borykają się z chorobami grzybiczymi i pasożytniczymi, a także mają wrodzone predyspozycje do problemów z ząbkami. O ile na wolności żyją od piętnastu do dwudziestu pięciu lat, o tyle w niewoli mogą żyć nawet czterdzieści lat, jeśli tylko zapewni się im opiekę medyczną, pielęgnację oraz odpowiednie pożywienie.

Pielęgnacja kapucynek to przede wszystkim regularne czesanie ich sierści. Jeśli w niewoli znajduje się więcej osobników, to z pewnością zadbają o swoją sierść nawzajem. Jeśli jednak ktoś zdecydował się na tylko jedną małpkę, to trzeba jej w tym pomóc.

Wyczesywanie sklejonych włosków i pasożytów może bowiem uchronić małpkę przed rozwojem wielu groźnych chorób. Nie należy się przejmować wypadaniem sierści, ponieważ jest to naturalny proces oczyszczania się futerka. Linienie nasila się szczególnie w okresie wiosennym i okresie jesiennym, a wówczas podczas czesania małpki można zauważyć, że traci ona znacznie więcej włosków. Jak wygląda dieta małpek?

Są to ssaki wszystkożerne, które zrywają z drzew owoce, ale chętnie łapią również owady. W hodowli można je karmić świeżymi warzywami i owocami, a także chudym mięsem. Ciekawym uzupełnieniem diety będą jogurty, orzechy, makarony i ryż.

Temperatura w miejscu zamieszkania kapucynki musi wahać się od siedemnastu do dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza, ponieważ w takich warunkach małpki te żyją na wolności. Równie ważny jest odpowiedni poziom wilgotności powietrza, który w przypadku kapucynek powinien wynosić od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu procent.

Występowanie i tryb życia kapucynek

 

Kapucynki w naturalnych warunkach występują w Ameryce Środkowej oraz Ameryce Południowej, takich jak Brazylia czy Kolumbia. To właśnie tam po raz pierwszy ujrzeli je europejscy żeglarze, odkrywcy i konkwistadorzy. Zachwyt małymi małpkami był tak wielki, że w osiemnastym wieku postanowiono sprowadzić je do Europy.

Szybko stały się wielkimi atrakcjami w cyrkach, a później również w ogrodach zoologicznych. W swoich naturalnych warunkach kapucynki żyją głównie w lasach tropikalnych i spędzają zdecydowanie większą część czasu w koronach drzew. Są w stanie tam odpoczywać, iskać się, a przede wszystkim to właśnie na gałęziach czy między listkami znajdują dla siebie pożywienie.

Żyją w stadach liczących od kilku do kilkunastu osobników, w których panuje hierarchia. Jeden osobnik dominuje nad całą grupą i podejmuje wszystkie decyzje. Nie oznacza to jednak, że jest tyranem. Kapucynki tworzą bliskie relacje ze sobą nawzajem, okazują sobie troskę i są empatyczne.

Należą do zwierząt niezwykle łagodnych, a agresję przejawiają wyłącznie wobec osobników innych stad, kiedy walczą o pożywienia lub terytorium. Jak zwierzęta terytorialne wybierają tereny, na których mogą znaleźć interesujące je pożywienie i znajdujące się blisko źródła wody. Znane są również przypadki kapucynek mieszkających blisko siedlisk ludzkich, które do perfekcji opanowały sztukę okradania śmietników i domostw z jedzenia.

Bardzo chronią swojego terytorium, a wyjątkiem w tym zakresie jest tylko okres rozrodczy. Kapucynki nie należą do zwierząt monogamicznych, a samiec kopuluje w okresie rozrodczym z wieloma partnerkami. Małpki te słyną również ze względu na niesamowitą inteligencję. Potrafią szybko uczyć się nowych sztuczek, wyciągają wnioski, posługują się prymitywnymi narzędziami (na przykład używając kamieni do rozłupywania orzechów), a w niewoli mogą nauczyć się kilku komend.

Jak wyglądają kapucynki?

Ich nazwa nawiązuje do charakterystycznego umaszczenia wokół głowy, które do złudzenia przypomina kaptur. Najczęściej mają ciemniejsze grzbiety, co stanowi ochronę przed promieniami słonecznymi, oraz jaśniejsze brzuchy.

Szczegółowe umaszczenie jest zależne od gatunku, a wśród najpopularniejszych gatunków kapucynek znajdują się brązowe kapucynki oliwkowe, kapucynki czarno-białe oraz białoczelne, których sierść jest biało-brązowa.

Długość ciała kapucynki może wahać się od nieco ponad trzydziestu centymetrów do pięćdziesięciu centymetrów, przy czym najmniejsze są kapucynki czarno-białe, a za największe uznaje się kapucynki czubate. Wszystkie małpki mają chwytne łapki i długie ogony, które umożliwiają im zwinne poruszanie się po drzewach.

U wszystkich gatunków można również zaobserwować małe, sympatyczne pyszczki, nad którymi znajdują się czarne, nieco wyłupiaste oczy.

Na bokach niewielkich główek znajdują się zaś pokryte sierścią uszka. Do Europy sprowadzane są przede wszystkim trzy najpopularniejsze gatunki kapucynek, a więc czarno-białe, białoczelne oraz oliwkowe. Każda z nich może być sprzedawana w innej cenie, co należy uwzględnić przed zakupem.

Jakimi pupilami są kapucynki i dla kogo będą dobre?

Kapucynki to niezwykle urocze zwierzęta, ale w błędzie jest każdy, kto uważa, że da się je wytresować i całkowicie podporządkować życiu w niewoli. Ze względu na swoją inteligencję potrafią uczyć się prostych czynności czy komend, natomiast żadna tresura czy szkolenie nie zniwelują ich dzikiej natury do zera.

W warunkach naturalnych są łagodne, ale w niewoli ich zachowanie może być nieco nieobliczalne, dlatego wymagają mnóstwo cierpliwości i wiedzy ze strony właściciela.

Są bardzo ruchliwe i mogą niszczyć rzeczy w domu, dlatego otoczenie powinno być przygotowane pod kątem nowego lokatora. Jeśli jednak ktoś wie dokładnie, z czym wiąże się posiadanie małpki, to będzie z tej relacji czerpał niemal same korzyści.

Ze względu na swoją empatię i umiejętności społeczne kapucynki bardzo szybko przywiązują się do swojego właściciela i są bardzo lojalnymi towarzyszami.

Ich radosna natura szybko udziela się ludziom, a terapeutyczne działanie zostało potwierdzone w wielu krajach.

Badania dowiodły, że obcowanie z kapucynkami może mieć kojący wpływ na osoby z niepełnosprawnością czy też różnego rodzaju zaburzeniami emocjonalnymi, stanami depresyjnymi i nie tylko. Małpki te to idealny wybór dla miłośników egzotycznych zwierząt, którzy dysponują odpowiednimi warunkami do ich utrzymywania i mają czas, aby się nimi opiekować.

Kapucynki potrzebują troski i opieki codziennie, ich terytorium musi być czyste, a dieta zbilansowana. Dla wielu osób tak wymagające zwierzę może wiązać się ze zbyt dużymi poświęceniami.