You are currently viewing 11 ciekawostek dla dzieci o bocianach

Bociany to niezwykle piękne ptaki, które należą do tych szczególnie lubianych przez najmłodszych. Popularna jest choćby legenda o tym, że to właśnie bocian podrzuca ludziom w zawiniątkach małe dzieci. I choć doskonale wiemy, że nie ma ona nic wspólnego z prawdą, istnieje wiele faktów na temat bocianów, które zaskoczą nie tylko małego człowieka.

1. Bocian rekordzista

Długość życia bociana wynosi średnio 8-9 lat. Zdarzają się rzecz jasna osobniki żyjące nieco dłużej bądź krócej, ale raczej nie są to różnice znaczne. Wyjątkiem okazał się jednak jeden z zaobrączkowanych bocianów. Dożył on bowiem aż 39 lat! Śmiało można określić go zatem mianem bociana rekordzisty. Niestety, bardzo rzadko zdarza się, aby bociany żyły aż tak długo.

2. Bociania dokładność

Jak powszechnie wiadomo, liczba oraz wygląd jaj znoszonych przez poszczególne gatunki ptaków może być naprawdę różna. Często zdarza się, że jedna para znosi więcej jajek niż inna, gniazdująca być może na sąsiednim drzewie. Bociany zdają się jednak cenić sobie dokładność. Okazuje się bowiem, że w zdecydowanej większości przypadków samica bociana znosi dokładnie cztery jaja.

3. Mięsożercy

Bociany są dość duże i potrzebują sporo energii, aby prawidłowo odżywić swój ptasi organizm. Raczej nikogo nie zdziwi zatem to, że ptaki te są mięsożercami. Polują przede wszystkim na owady, płazy, a także na gady. W menu bocianów nierzadko znajdują się również niewielkich rozmiarów ssaki czy mniejsze od nich ptaki.

4. Bocian wrogiem bociana?

Jak wiadomo, w Polsce możemy spotkać bociana białego oraz czarnego. Oczywiste jest także to, że zdecydowanie częściej dają się nam zaobserwować te pierwsze. Okazuje się jednak, że białe i czarne bociany nie przepadają za sobą. Rzadko zatem mamy do czynienia z taką sytuacją, by razem spędzały czas, czy razem odlatywały do ciepłych krajów.

5. Wyjątkowo ciche ptaki

Bociany prezentują się naprawdę pięknie, ale nie należą do szczególnie gadatliwych i głośnych ptaków. Nie usłyszymy ich śpiewu o poranku, a syk, jaki jest czasem wydawany przez dorosłe osobniki, jest przez nas ludzi słabo słyszalny. Wspomnieć należy jedynie o tym, że bocianom zdarza się klekotać. Jednak określenie „zdarza się” pasuje tutaj doskonale. Usłyszenie klekotu wydawanego przez te ptaki również należy bowiem do rzadkości.

6. Krótkie wakacje

Wydawać by się mogło, że bociany w Polsce przebywają stosunkowo niedługo. Jak się jednak okazuje, krótkie to mają one wakacje! W Afryce spędzają one bowiem zaledwie dwa miesiące, co może niektórych zaskoczyć. Niestety, migracja jest dla tych pięknych ptaków absolutną koniecznością. W wielu krajach europejskich, w tym właśnie w Polsce nie znalazłyby one zimą wystarczającej ilości pożywienia. Byłoby im również bardzo zimno.

7. Polska bocianim rajem

Przez wiele osób bociany uznawane są za jeden z najbardziej charakterystycznych polskich ptaków. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ te piękne i majestatyczne ptaki są u nas niezwykle popularne. Uważa się, że to właśnie w Polsce gniazduje co czwarty bocian! Dzięki temu, możemy cieszyć się ich widokiem w niemal każdej miejscowości w naszym kraju.

8. Wielokilometrowe wycieczki

Bociany to niezwykle wytrzymałe i odporne ptaki. Ich wycieczki migracyjne są naprawdę długie. Jedna wędrówka może oznaczać dla nich podróż nawet na 12 tysięcy kilometrów! Warto jednak dodać, że trasa bocianiej wędrówki będzie się różnić, w zależności od tego, skąd ją rozpoczynają. I tak, bociany z Europy Środkowej i Wschodniej, a więc także z Polski, będą leciały nad Bosforem. Jeżeli chodzi zaś o bociany z Europy Zachodniej, trasa ich wędrówki będzie przebiegała przez Cieśninę Giblartarską.

9. Zdolni budowniczy

Bociany potrzebują naprawdę solidnego gniazda. Nie ma się temu co dziwić, w końcu to bardzo duże i majestatyczne ptaki. Do budowy swojego gniazda ptak wykorzystuje takie materiały jak gałęzie, łajno czy papiery. Co interesujące, takie gniazdo może osiągać średnicę nawet dwóch metrów! Ponadto, bociany często dokonują napraw gniazd, w których lęg przeprowadzany był rok wcześniej. Takie działania nierzadko prowadzą do tego, że duże już gniazdo jeszcze bardziej zwiększa swoją średnicę.

10. Bociany a szczęście

Przez lata wierzono, że bociany przynoszą siedzibom ludzkim szczęście. Dlatego też, na wsiach podejmowano działania, które miały zachęcić te ptaki do zakładania gniazd w pobliżu domostw. Wydaje się, że darzymy te ptaki sympatią po dziś dzień. Raczej trudno o osobę, która przeganiałaby bociana ze swojej łąki czy pola. Nie tylko chętnie obserwujemy te ptaki, ale również robimy im zdjęcia.

11. Zwiastuny wiosny

Bociany nie bez powodu uznawane są za jedne ze zwiastunów wiosny. Nie ma się temu co dziwić, bo faktycznie gdy mamy do czynienia z ich przylotem dni stają się już o wiele dłuższe i bardziej słoneczne. Temperatura powietrza także staje się coraz przyjemniejsza, dlatego chętniej przebywamy na zewnątrz.