Kucyki kojarzą się z uroczymi zwierzętami o długich ogonach, uznawane są czasami za mniejsze wersje koni i używane do jeżdżenia. Spotykane są w stajniach, czasami nadal w cyrkach i jedyne, co wiedzą o nich ludzie, to właśnie wygląd kucyków. Tak właściwie to są stworzeniami, które kryją w sobie wiele interesujących faktów, takich jak różnice między nimi a końmi.
1. Chociaż kucyki mogą wyglądać podobnie, są odrębną rasą, krótszą niż konie. Mają także inne cechy fizyczne, takie jak grubsze grzywy i ogony oraz bardziej krępe ciało.
2. Pomimo niewielkiego wzrostu, kucyki są niezwykle mocne i mogą przenosić duże ciężary. W rzeczywistości często wykorzystywano je jako zwierzęta robocze w kopalniach węgla i na farmach.
3. Istnieje ponad 200 różnych ras kuców, każda z nich ma swoje unikalne cechy. Do najbardziej znanych ras należą kucyki szetlandzkie, walijskie i Connemara.
4. Podobnie jak ludzie, kucyki mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość i można je trenować do wykonywania różnych zadań. Są także wysoce intuicyjne i wyczuwają emocje swojego właściciela. Temperament kucyków również odróżnia je od koni. Jako całość są stabilne i mają łagodne usposobienie, jednak każdy kucyk będzie miał inną charakterystykę.
5. Przy odpowiedniej opiece i odżywianiu mogą żyć do 30 lat lub dłużej. Oznacza to, że mogą zapewnić towarzystwo i radość przez wiele lat.
6. Kucyki ewoluowały w trudnych warunkach i są znane ze swojej pewności stąpania, która pozwala im dobrze pokonywać nierówny teren.
7. Kucyki szetlandzkie są najsilniejszymi z mniejszych kuców, pomimo ich niewielkich rozmiarów.
8. Kuce na ogół żyją dłużej niż konie. Najstarszym zarejestrowanym żyjącym kucykiem był Teddy E. Bear, który dożył 55 lat.
9. Zęby kucyków zajmują więcej miejsca w głowie niż mózg. Wiek kucyka można najlepiej oszacować, patrząc na jego zęby.
10. Kucyki, podobnie jak ludzie, mogą ulec poparzeniom słonecznym, jeśli mają odsłoniętą różową skórę. Często pojawia się na nosie, jeśli są białe lub mają białą plamę.
11. Grzywa i ogon kucyków są o wiele grubsze niż u koni, że nawet zaplatanie lub utrzymywanie ich w określony sposób może być trudne ze względu na dodatkowy czas i wysiłek włożony w pielęgnację sierści kucyka.
12. Kucyki pierwotnie rozwinęły się jako rasa lądowa przystosowana do surowego środowiska naturalnego i były uważane za część podtypu „pociągowego” typowego dla Europy Północnej.W pewnym momencie postawiono hipotezę, że mogły one pochodzić od dzikiego podgatunku „pociągowego” Equus ferus. Badania mitochondrialnego DNA (przekazywanego przez linię żeńską) wskazują, że duża liczba dzikich klaczy przyczyniła się do powstania współczesnych ras domowych;dla kontrastu, badania y-DNA (przekazywanego w linii męskiej) sugerują, że prawdopodobnie istniał tylko jeden męski przodek wszystkich ras udomowionych.
13. Udomowione kuce wszystkich ras pierwotnie rozwinęły się głównie z potrzeby posiadania zwierzęcia pracującego, które mogłoby zaspokoić określone lokalne potrzeby w zakresie pociągu i transportu, a jednocześnie przetrwać w trudnych warunkach. Przydatność kucyka została zauważona przez rolników, którzy zaobserwowali, że w małych gospodarstwach kucyk może przewyższać konia pociągowego.W XX wieku do wielu ras kuców dodano krew arabską i inną, aby uzyskać bardziej wyrafinowany kucyk nadający się do jazdy.
14. Dobrze wyszkolone, są bardzo przydatne dla dzieci do nauki jazdy konnej. Pomimo swoich rozmiarów są bardzo mocne, dlatego wykorzystuje się je również w przypadku osób niepełnosprawnych, nawet jeśli są to osoby dorosłe.
15. Kuce niektórych ras mają budowę i cechy karłowate: duże głowy, długie grzbiety i krótkie nogi. Wyglądają jak konie karłowate. Istnieją kucyki innych gatunków, które kształtem przypominają zwykłe konie i zachowują swoje proporcje.
16. Najstarszy przodek koni miał zaledwie 30 centymetrów wzrostu. Można powiedzieć, że konie były „kucykami” od swego pochodzenia, które zmieniało się wraz z postępem procesu ewolucyjnego. Jednak gdy człowiek zaczął planową hodowlę, niektóre z tych okazów powróciły do swoich „oryginalnych” rozmiarów. Formalnie termin „kucyk” pojawia się po raz pierwszy na Szetlandach (Wielka Brytania). Wyhodowano tu pierwsze małe konie o wzroście poniżej 110 centymetrów.Z tego regionu pochodzi większość najstarszych ras kuców.
17. Kucyk jest to zwierzę preferujące odizolowane środowiska, z dala od dużych miast. Jest bardzo odporny, niezależny i rustykalny.
18. W starożytności exmoor był używany jako koń pociągowy w gospodarstwach rolnych. Mierzy 1,20 m i różni się od innych ras tylnymi kończynami, które wydają się bardzo mocne. Jest to zwierzę o ciemnej karnacji i długich i obfitych grzywach.
19. Kucyk Asturcón występuje licznie w północnej Hiszpanii, zwłaszcza w Asturii. Jest również pochodzenia dzikiego. Był czas, gdy rasa była zagrożona wyginięciem, ale potem wprowadzono środki protekcjonistyczne, które uratowały gatunek. Kucyk Asturcón jest silny i bardzo energiczny. Jego ogólny wygląd jest proporcjonalny. Jest to duże zwierzę, które osiąga maksymalną wysokość dla tego typu małych koni.
20. Wytrzymują każdą pogodę, chociaż wolą miejsce do schronienia w przypadku ekstremalnego zimna lub upału. Kucyki, choć zazwyczaj nie mają dobrego kontaktu z końmi, mają tendencję do utrzymywania kontaktów między sobą, więc jeśli znajdzie się dla nich stajnię z dobrym sąsiedztwem kucyków, będą bardzo szczęśliwe.