You are currently viewing 10 Fascynujących Faktów o Delfinach: Poznaj Ich Tajemnice!
foto - Pixabay

Delfiny to wodne ssaki, które zamieszkują niemal wszystkie zbiorniki wodne na naszej planecie. Istnieje niespełna czterdzieści gatunków tych wyjątkowych zwierząt, ale tylko część z nich zamieszkuje słone wody. Te niezwykle inteligentne zwierzęta wzbudzają pozytywne skojarzenia, choć mają również ciemne strony charakteru. Co warto o nich wiedzieć? Oto garść wybranych ciekawostek.

1. Ze względu na charakterystyczną budowę szczęki, można odnieść wrażenie, że delfiny zawsze się pogodnie uśmiechają. Należy jednak pamiętać, że mimika jest całkowicie obca delfinom, a ich łagodne oblicze nie ma nic wspólnego z faktycznym stanem emocjonalnym.

2. Delfiny potrafią wydawać niezliczoną ilość zróżnicowanych dźwięków, za pomocą których się komunikują. Charakterystyczne dźwięki są rozpoznawalne w stadzie. Co więcej, naukowcy odkryli, że samice właśnie za pomocą takich dźwięków przywołują swoje młode. Właśnie dlatego panuje przekonanie, że w pewien sposób nadają młodym imiona, na które te są w stanie reagować.

3. Małe delfiny tuż po urodzeniu żywią się wyłącznie mlekiem matki, które pod względem konsystencji przypomina pastę do zębów. Gęste mleko odznacza się bardzo wysoką zawartością tłuszczu i sporą dawką niezbędnych do prawidłowego rozwoju minerałów i witamin. Młody delfin sięga do jednego z dwóch sutków matki i uderza w nie, by zasygnalizować, że jest głodny.

4. Małe delfiny w pierwszej fazie życia oddychają za pomocą niewielkiej dziury znajdującej się na głowie.

5. Delfiny nie posiadają skrzeli. Oddychają za pomocą nozdrzy i płuc. Pod wodą potrafią przebywać nawet do dwudziestu minut, co przydaje się podczas polowania nam mniejsze stworzenia morskie. Musi jednak po upływie tego czasu zaczerpnąć powietrza na powierzchni. Oddychanie pozwala im zastąpić nawet do 90% powietrza w płucach świeżym powietrzem.

6. Największym wrogiem naturalnym delfinów są orki. W zetknięciu z dużą większą od siebie orką, delfiny praktycznie nie mają szans. Warto jednak wspomnieć, że delfiny bardzo często współpracują z rekinami. Wspólne pozyskiwanie zdobyczy to dosyć powszechne zjawisko.

7. Delfiny to niezwykle wrażliwe zwierzęta. Szybko przywiązują się do swojego stada, ale równie szybko będą w stanie przywiązać się do człowieka. Nawiązują silne relacje, a wachlarz rozmaitych emocji nie jest im obcy. Odczuwają radość, smutek oraz złość.

8. Młody delfin zostaje pod opieką matki nawet do trzech lat od narodzin. W tym okresie matka karmi potomstwo swoim mlekiem, a potem sukcesywnie uczy je polować na niewielkie istoty znajdujące się w wodzie. W tym okresie samica nie jest aktywna seksualnie, co spotyka się z wielą dezaprobatą samca. W akcie frustracji samiec jest gotów zabić malucha, by tylko dostać się do samicy.

9. Badania naukowców dowodzą, że delfiny regularnie się narkotyzują. Z premedytacją sięgają po rybę Fugu, a następnie przekazują ją pozostałym członkom stada. Warto dodać, że ryba ta zawiera toksyczne substancje, które nawet dla człowieka są śmiertelnie niebezpieczne. W restauracjach serwujących dania na bazie Fugu podpisuje się specjalne oświadczenie. Delfiny są świadome konsekwencji, dlatego nie zjadają ryby w całości, ale czerpią przyjemność z odurzenia, jakie niesie za sobą chwilowe przetrzymanie ryby w pysku.

10. Delfiny posiadają niewielkie ostre zęby, aczkolwiek nie wykorzystują ich do rozdrabniania pokarmu. Zęby służą im wyłącznie do schwytania zdobyczy, którą następnie połykają w całości.

11. Delfiny odznaczają się bardzo wysokim poziomem libido. Popęd seksualny sprawia, że poszukują satysfakcji również poza swoim gatunkiem. Zdarzają się również sytuacje, w których odizolowują samicę ze stada, a następnie dokonują zbiorowych gwałtów.

12. Delfiny nie są w stanie ugasić pragnienia słoną wodą. Wodę pozyskują jednak ze swoich ofiar. Warto również dodać, że w procesach metabolicznych są w stanie zamienić tłuszcz w niezbędną wodę.

13. Skóra delfina jest niezwykle delikatna i przyjemna w dotyku. Jest jednak również bardzo wrażliwa na wszelką styczność z ostrymi krawędziami. Na szczęście nawet wyjątkowo bolesne uszkodzenia bardzo szybko się regenerują.

14. Delfiny najchętniej sięgają po kalmary oraz mniejsze ryby. Nie pogardzą również skorupiakami.

15. Ciąża delfina może trwać od dziesięciu do siedemnastu miesięcy. Najtrudniejszym etapem dla samicy jest ostatni etap ciąży. Zazwyczaj rodzi się jeden osobnik. Rzadkością są bliźniaki, choć w takiej sytuacji najczęściej przeżywa tylko jedno dziecko.

16. Podczas snu najczęściej pływają, a raczej dryfują powoli pod wodą i tylko od czasu do czasu wynurzają się na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Czasami osiadają na płytkich wodach. Jedna półkula mózgowa zawsze jest aktywna.

17. Delfiny to niezwykle zwinne i szybkie zwierzęta. Potrafią rozpędzić się do 60 kilometrów na godzinę, co oznacza, że zaliczają się do jednych z najszybszych morskich zwierząt.