You are currently viewing 20 Ciekawostek o Strusiach

Strusie kojarzy się jako ptaki o długich szyjach, żyjące na kontynencie afrykańskim, co chowają głowę w piasek. Dla niektórych są przez to symbolem tchórzy, jednak w rzeczywistości nie zachowują się w ten sposób. Zamiast tego mają w sobie siłę i prędkość, o których ludzie mogą pomarzyć. Są dość interesujące, o czym można się przekonać, sięgając na przykład do punktów poniżej. Oto ciekawostki o strusiach, które zaskoczą nie jedną osobę.

1. Strusie kopią gniazda w ziemi i czasami wkładają do nich głowy, aby sprawdzić lub przenieść jaja. Co więcej, gdy strusie wyczują zbliżające się niebezpieczeństwo, mogą położyć się nisko i przycisnąć długie szyje do ziemi, aby stać się mniej widocznymi. Obydwa te zachowania doprowadziły do mitu, jakoby strusie chowały głowę w piasek.

2. Strusie nie potrafią latać, ale żaden ptak nie jest w stanie dorównać im szybkością na lądzie. Strusie to najszybciej biegające ptaki na świecie! Dzięki swoim długim i mocnym nogom strusie mogą jednym krokiem pokonać ponad 3 metry. Ich stopy działają jak sprężyny, zapewniając amortyzację podczas ruchu do przodu. Szybkość i anatomia strusia są tak wyjątkowe, że naukowcy zaprojektowali nawet mechaniczne stopy robota inspirowane tym ptakiem.

3. Strusie są ciężkie, mają małe skrzydełka i spłaszczony mostek. Mostek u latających ptaków ma kształt stępki (jak kadłub statku) i są do niego przymocowane potężne mięśnie skrzydeł.Ptaka nie można dopuścić do startu bez tej kości stępki, więc strusie pozostają uziemione.

4. Przeciętne jajo strusie waży około 2,7 kilograma (mniej więcej tyle, co dwa tuziny jaj kurzych!) i ma około 15 centymetrów długości. Na wolności gniazda strusi są wspólne;kilka strusi składa jaja w tym samym gnieździe. Następnie jeden samiec i jedna samica na zmianę wysiadują jaja.

5. Strusie jedzą głównie rośliny, w tym warzywa liściaste, rośliny kwiatowe, korzenie, trawy i sukulenty. Czasami żywią się opadłymi owocami lub przekąskami myszy, żab i owadów, takimi jak koniki polne i szarańcza.

6. Lwy, gepardy, lamparty i hieny polują na strusie i żerują na ich jajach. Pierwszą linią obrony strusia jest bieganie szybko i daleko. Jeśli są pisklęta, które należy chronić lub ucieczka nie wchodzi w grę, strusie powstrzymują drapieżniki potężnym kopnięciem. Ostre pazury na palcach mogą zadać potężny cios. Struś może również wykorzystać swoje ciało, aby powalić drapieżnika na ziemię.

7. Struś osiąga ogromną wysokość 2,7 m i waży aż 159 kg – czyli mierzy o około 1 metr więcej niż przeciętny człowiek i waży tyle, ile wynosi waga dwóch mężczyzn łącznie.

8. Samce i samice mają różne kolory piór – samce mają czarne upierzenie z białym ogonem, a samice są przeważnie brązowe. Obie płcie mają małe głowy, krótki, szeroki dziób i duże brązowe oczy chronione długimi, ciemnymi rzęsami.

9. Strusie żyją w grupach zwanych stadami, składających się zazwyczaj z około 12 osobników. Samce rywalizują ze sobą o kontrolę nad kilkoma samicami (lub kurami), a zwycięzca zostaje przywódcą stada.

10. Strusie mają trzy żołądki, ponieważ muszą metabolizować twardą materię roślinną, którą jedzą, czego nie są w stanie zrobić za pomocą jednego żołądka, tak jak robią to ludzie.

11. Podobnie jak inne współczesne ptaki, strusie nie mają zębów. Ponieważ jednak są wszystkożerne, jedzą wszystko, od korzeni, roślin i nasion, po jaszczurki i owady. Aby strawić swoją szeroką dietę, strusie muszą połykać piasek i kamienie, aby pomóc w rozkładaniu pożywienia. To wyjątkowe trawienie jest dodatkowo wspomagane przez szereg innych adaptacji, w tym trzy żołądki i długie jelita.

12. Jak wszystkie ptaki, strusie mają dwoje oczu. Mają także największe oczy ze wszystkich gatunków ptaków. Ich wzrok jest doskonały i potrafią nawet rozpoznać kolory.

13. Jedna z bardziej znanych cech strusia – jego długie i gęste rzęsy są w rzeczywistości adaptacją w odpowiedzi na ryzyko związane z burzami piaskowymi. Ponieważ strusie żyją w środowisku półsuchym, burze piaskowe i pyłowe są powszechne i mogą powodować uszkodzenie wzroku zwierząt, a czasami także układu oddechowego. Rzęsy strusia mogą pomóc ograniczyć te uszkodzenia.

14. Podobnie jak wiele innych zwierząt żyjących na sawannie, strusie mogą przeżyć kilka dni bez picia wody. Strusie piją z wodopojów, jeśli są dostępne, ale większość wody mogą pozyskać z pożywienia, które jedzą. Potrafią także przetrwać bez wody, ponieważ potrafią podnieść temperaturę ciała i ograniczyć utratę wody. Wreszcie, w przeciwieństwie do innych ptaków, mocz strusia jest wydzielany oddzielnie od odchodów, co pozwala im oszczędzać wodę.

15. Wszystkie ptaki latające mają cztery palce u każdej stopy, podczas gdy ptaki nielotne mają trzy palce. Struś to jedyny ptak, który ma dwa ostre palce u każdej stopy. Mają jeden duży palec u nogi, który wygląda jak kopyto. Utrzymuje ciężar ptaka i małego palca. Pomaga im to zachować równowagę.

16. Samiec strusia używa swoich piór do zwabienia samicy. Ponadto samce strusi wykonują taniec, machają lub pochylają skrzydła, aby zwrócić na siebie uwagę samicy. Według badań szyja samca strusia staje się czerwona, a pióra samicy stają się srebrzyste, gdy są gotowe do kopulacji.

17. Istnieje dziewięć znanych typów gatunków. Siedem z nich już wymarło. Struś pospolity i struś somalijski to dwa ostatnie żyjące gatunki strusi.

18. Ludzie używają strusich piór jako dekoracji i miotełek z piór.

19. Mięso strusia jest powszechnie przygotowywane jako gulasz, a najlepiej sprawdza się również w stekach strusich. Mięso strusia smakuje jak chuda wołowina. Ma wysoką zawartość wapnia i białka, ale niską zawartość tłuszczu i cholesterolu.

20. Strusie żyjące w swoim naturalnym środowisku mogą żyć około 40 lat, natomiast strusie w niewoli około 50 lat.